Брой 10/2005
Д-р Валентин Матев, н.с.
Тендовагинитите са често срещано заболяване в областта на ръката. Причината за възникването им най-често е пренапрежение, предизвикано от хронични движения с голяма интензивност. Може да се причинят от краткотрайна преумора или определени травматични моменти. В зависимост от стадия на заболяването се разглеждат три форми тендовагинит:
1) серозен започва с болка, оток и леко затруднение в движенията в увредената област. Възпалението има серозен характер;
2) крепитиращ при движение има болка и крепитация по хода на сухожилието;
3) стенозиращ сухожилието се обхваща от стенозирала обвивка. Тази стеноза може да премине в блокаж на съответното сухожилие.
Възпалителният процес обхваща както обвивките на сухожилието (паратенона), така и самото сухожилие. Възпалителният момент води до затруднение на движенията на сухожилието в неговото влагалище. В първите две фази на заболяването лечението е консервативно: НСПвС, затоплящи процедура ребулзивна локална терапия.
В стенозиращата фаза се стига до оперативно лечение отваряне на засегнатото сухожилно влагалище.
Много характерни са тендовагинитите в областта на дълбокия флексор на палеца, което може да доведе до блокирането му във флексия. Такъв блокаж може да се наблюдава и в областта на останалите пръсти.
В областта на първи дорзален канал по радиалната част на гривнената става се засягат extensor pollicis brevis и abductor pollicis longus. Тяхното въвличане
в процеса води до силна болезненост и затруднени движения в радиалната част на китката. Лечението е оперативно, като трябва да се внимава да се локализират и двете сухожилия в канала.
Екстензорните сухожилия по гърба на ръката също могат да страдат от тендовагинити. Лечението започва консервативно с физиотерапия, НСПвС, локална ребулзивна терапия, краткотрайна имобилизация. Може да се стигне и до оперативно лечение.
В заключение искам да кажа, че тендовагинитите са место срещани заболявания в ежедневието, които не трябва да се подценяват.
Правилното и навременно лечение води до избягването на силни, неприятии болки и затруднени движения в засегнатата ръка, както и на дълга нетрудоспособност.