Брой 4/2018
Д–р Л. Грудева
УМБАЛ “Св. Марина“, МУ – Варна
Жените с Глутенова ентеропатия (ГЕ) и бременност страдат от проблеми и усложнения по време на бременност от 2 до 4 пъти повече от останалите, незасегнати от болестта. Някои от проблемите обаче са предотвратими след внимателна БГД.
Ефектите от нелекуваната ГЕ могат да се различават от човек до човек. Редица клинични студии в тази област показват, че репродуктивните разтройства могат да бъдат първите, а понякога и единствените симптоми при Глутенова ентеропатия, при иначе безсимптомни жени, а напоследък се оказва, че и мъжете не са пощадени.
При липса на диагностициране, жените имат по-висок процент спонтанни аборти и репродуктивни нарушения. Едно от много честите нарушения са тежката желязодефицитна анемия, раждане на деца с по-нисък ръст и тегло.
БРЕМЕННОСТ И УСЛОЖНЕНИЯ
Според едно италианско проучване (D. Martinelli и сътр. ) от 2010 г., около 65% от жените с ГЕ съобщават за поне едно гестационно разтройство, в сравнение с 31% от жените без ГЕ.
Според това изследване :
• Тежка анемия се наблюдава при 41% от жените, но само 2% от тях при контролите.
• „Заплашващ“ аборт или застрашени от аборт са 39% от жените с ГЕ, но 9% при контролите.
• Отлепване на плацентата, настъпва в повече от 18% от жените, но само 1% при контролите.
• Гестационна хипертония възниква в 10% от жените с бременност и ГЕ и нито 1% при контролите.
• Маточна хиперкинезия се наблюдава при 10% от жените и при нито 1% от контролите.
• Вътрематочно ограничаване на растежа на бебето настъпва в повече от 6% от жените с ГЕ и нито 1% от контролите.
Около 85% от жените в проучването с недиагностицирана болест по време на бременност след БГД препотвърждават усложнения по време на бременността.
Повечето проблеми на бременността възникват при недиагностицирани пациентки или такива, които са диагностицирани, но не започнали БГД.
Подобно на италианското проучване в Индия съобщават сравнение на жени с анамнеза за нормална бременност и такива с анамнеза за репродуктивни нарушения в по-висок процент установени положителни кръвни тестове и латентна ГЕ. Изследователите заключават, че е необходимо да се преценяват необяснимите проблеми по време на бременност и да се изследват в посока ГЕ, тъй като придържането към БГД може да предотврати бъдещи усложнения.
В крайна сметка при недиагностицирани жени е възможно да настъпят проблеми по време на бременност и при поява на други симптоми на болестта е необходимо да се пристъпи към своевременно диагностициране или отхвърляне на заболяване.
Добър хранителен статус и ремисия на ГЕ трябва да бъде постигнат преди една жена да забременее, за да се максимизира здравето на майката и детето.
Тъй като често БГД е установено, че е с ниско съдържание на желязо, фибри, цинк, магнезий, витамини от група В, витамин Д, важно е тези витамини и минерали да се доставят чрез балансирана здравословна диета и подходящи безглутенови мулвитамини и минерални добавки. В повечето случаи хранителните нужди не могат да се осигурят само с диета и е необходима стандартна субституция. Понеже лактазната непоносимост се среща често в популацията на болните с ГЕ, често е трудно да се достигне препоръчителната цел на калций и витамин Д и се налага тяхната добавка. Препоръчително е и включване на желязо и витамини. Безглутенови храни (БГ) храни като кафяв ориз, киноа, амарант – са отличен източник на фибри, витамини и минерали и могат да станат ключов компонент от здравословната диета на бременни, страдащи от Глутенова ентеропатия. Тъй като хранителните дефицити могат да окажат влияние върху репродуктивната функция (специално цинк, селен, желязо и фолиева киселина), изследването на лабораторните показатели е изключително важно при наличие на бременност и кърмене.
КЛЮЧОВИ КОМПОНЕНТИ ЗА ЗДРАВОСЛОВНА БГД ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТ
• Подходящо наддаване на тегло – оценка на нужните калории варират от индивид до индивид, основано на възрастта, триместъра на бременност, брой фетуси.
• Подходяща физическа активност
• Консумация на разнообразни храни в съответствие с най-новите препоръки за здравословно хранене.
• Подходящи и навременни витаминни и минерални добавки.
• Избягване на алкохол и тютюнопушене и др. вредни вещества
• Следене за безопасност на храните.
ОСНОВИ НА ХРАНЕНЕТО НА БРЕМЕННИ В ПРЕНАТАЛЕН ПЕРИОД И БРЕМЕННОСТ
Конкретни насоки за добър хранителен статус по време на бременност и кърмене:
ЖЕЛЯЗО – прием на богати на желязо храни или обогатени за повишена абсорбция по време на бременност. Стандртнта пренатална добавка към БГД е 27 mcg желязо.
ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА – дневен прием 600 mcg на синтетична фолиева к-на от обогатени храни, както и фолиева киселина под формата на храни като тъмни листни зеленчуци, зрял боб. БГ зърнени храни, за разлика от глутен-съдържащите, не са обогатени с фолиева киселина и желязо.
КАЛЦИЙ И ВИТАМИН Д – Националната фондация по Остеопороза препоръчва 1000 ng Ca и 400-800IU/ml за вит. Д на ден за възрастни под 50 години. Индивидуалните нужди обаче за хора с ГЕ могат да варират. Някои автори препоръчват 1200 ng Ca и 1000IU/ml. Вит. Д за възрастни с ГЕ.
ОМЕГА 3 мастни киселини – осигуряване на майката на п-3 мастни киселини повече от 2 порции седмично под формата на морски дарове, сьомга, риба тон, пъстърва, херинга, сардина. Специално внимание се обръща на акула, риба меч, кралска скумрия – риби с високо съдържание на живак. Петте от най-често срещаните риби и морски дарове с ниско съдържание на живак са: скариди, консервирана риба тон, съомга, треска и сом.
За оптимална и индивидуализирана грижа за жените с ГЕ в пренатална възраст и бременност, трябва да се търси консултация с регистриран диетолог, специализиран в областта на Глутеновата ентеропатия.
Препоръчителни лабораторни изследвания за жени с новодиагностицирана ГЕ
• ПКК
• Серумно желязо, феритин
• Ниво на вит. Д
• Ниво на вит. В12
• TSH
DEXA-направено изсл. 12 месеца след започване на БГД, консултация и тест за бременност.
Други лабораторни тестове /въз основа на нуждите/, от мастно- разтворими витамини /витамин А, витамин Е, витамин К/, цинк, селен, магнезий и др.
Нашият опит
В изследваната от нас група пациенти, наблюдавахме 1 пациентка с поставена диагноза ГЕ в първия триместър от бременността. Използвайки индивидуализиран подход по време на бременността, със строго следене на лабораторните показатели, незабавно включване на БГД, субституираща терапия, заради леко изразен анемичен синдром на базата на железен дефицит и оценка на хранителния статус, бременността завърши със раждане на здраво дете. Наблюдението на пациентката продължи и след раждането.
От групата пациенти с Глутенова чувствителност проследихме една пациентка, представяща се с изразени долно-диспептични оплаквания, значима редукция на тегло и неподдаващ се на лечение с железни препарати анемичен синдром, проявили се на третия месец от раждането. След серологично изследване се установиха стойности на AGA-IgG 3 пъти над горна граница на нормата, негативни AGA-IgA, tTG-IgA, IgG. Изследваха се и нивото на IgE, за изключване на алергия към пшеница, извърши се ендоскопско изследване – ЕГДС, морфологичното изследване установи промени по Марш-1. Веднага се започна БГД, при строго проследяване, предоставяне на индивидуален хранителен режим. Състоянието на пациентката се подобри още на първата седмица от лечението. Нашето наблюдение показа, че навременното диагностициране и включването на БГД, безспорно изигра своята роля в оптимизиране на грижите по време на бременност и кърмене.
Понастоящем, подобно на другите патологични отклонения, свързани с Глутеновата ентеропатия, възможната превенция или лечение на репродуктивните нарушения може да бъде постигната само чрез поддържане на безглутенова диета през целия живот.
Литературата се намира на разположение в редакцията