Брой 6/2004
Проф. д-р Илия Бойкинов, дмн
Болестта на Крон е неинфекциозно трансмурално възпаление на интестиналния тракт, което може да засегне всички отдели на гастроинтестиналния тракт от устата до ануса. Дисталният илеум и началният колон са най-често засегнатите сегменти. Възпалението е грануломатозно, с въвличане на регионалната лимфна система.12 3
В ранния стадий биопсията на чревна лигавица може да не показва грануломатозни изменения, а само едно дифузно възпаление на лигавицата с неутрофилна инфилтрация, непроникващо в дълбоките слоеве на чревната стена една картина, съответстваща на тази при идиопатичния улцеративен колит (УК). При развитата картина БК са налице грануломи и дълбоко пенетриране на процеса. Може да се образуват псевдополипи, фисури и конкременти в мукозата, които могат да се открият рентгенологично. Съществува склонност към развитие на фистули между чревни гънки, от червото към кожата или към уринарния тракт.13
Епидемиология. Проучванията за детската възраст са ограничени. БК се среща по-често в северозападните райони на Европа и в Северна Америка. БК се среща рядко при деца от ранната възраст, сравнително по-често в юношеската и младежката възраст и още по-често в средна възраст. Еднаква е честотата в двата пола. Сред роднините от 1-ва степен се среща в 5 до 25 %. У тях често се установяват анкилозиращ спондилоартрит и носителство на HLAB27 антиген.15
Етиология и патогенеза.2 3 4 5
Вирални, бактериални, хламидийни и микобактериални агенти не са доказани като етиологични, но могат да бъдат провокатори за възникването и развитието на болестта.
Днес се отдава особено значение на имунологичните нарушения в патогенезата на БК. Указания за това са установените антитела към белтъчни структури на чревната лигавица, антилимфоцитните антитела, наличието на ЦИК в кръвта. Особено показателни в това отношение са нарушените функции на Т-лимфоцитите. В чревната стена и в центъра на грануломите преобладават хелперните Т-лимфоцицти.
Тези Т-клетки носят CD4 и рецептор CD45R (ТLy I тип), които регулират функциите на други Т-лимфоцитни популации и на макрофагите, като способстват диференцирането на последните в епителоидни и гигантски клетки.
В периферията на грануломите са разположени TCD4 без CD45R, които за човека са патологични (възникнали или след дълга антигенна стимулация, или вследствие на нарушена диференциация в тимуса).
Т-хелперните лимфоцити притежават автоагресивни качества и могат да поддържат в активирано състояние окръжаващите ги макрофаги и епителиални клетки и да поддържат автоимунното гранулационно възпаление.
HLA-B16 и B18 са срещат по-често, а носителите на HLAB62 са явно предразположени към развитието на артрит и тендинит. Не е установена сигнификантна асоциация на периферния артрит при БК с HLAB27. HLA-B27 и B44 фенотипът представлява обаче висок риск за развитието на БК с анкилозиращ спондилоартрит (J. Purmann et al., 1988; JB Kisner, 1973).
Клинична картина.12 3 Първите симптоми са нехарактерни коремни болки, които могат да бъдат квалифицирани като функционални „синдром на раздразнен колон“ или „рецидивиращи пароксизми“. При половината от пациентите началото може да бъде много атипично, с признаци от общ характер фебрилитет, анорексия, отпадналост, безапетитие, спиране на растежа и ставни болки. Хронични лезии около ануса могат да бъдат също пърби признаци на болестта.
Развитата клинична картина се характеризира с абдоминална болка, често с крампи и диария, които могат да се появят и през нощта. Когато е засегнат дисталният илиум, болката е периумбиликална или в долния десен квадрант. Тенезми има, когато са засегнати средната и дисталната част на колона. Кръв в изпражненията се явява по-рядко, отколкото при улцератибния колит. Фебрилитет има в 25 до 50% от децата с БК без наличие на данни за инфекция или инфекциозно огнище и това може да стане диагностичен проблем.
Екстраинтестиналните прояви са чести: ентезит, артралгии, артрит на големи стави, лезии на лигавицата на устата, кожата (ертема нодозум, пиодерма гангренозум), остър преден убеит (явява се обикновено в случаи, които развиват сакроилиит и/или спондилит и са HLAB27 позитибни), хепатит и флебит, миокардит, перикардит, анемия, загуба на тегло. Всички те се засилват при екзацербация на интестиналните лезии. Постепенно се проявява изоставане в растежа и половото развитие. Барабанни пръсти са сравнително често явление.
По-чести са артралгиите, отколкото артритите, като тежки деформиращи артрити не се отбелязват в литературните съобщения. Безапетитието и бързото и ранно насищане при приемане на твърда храна отразяват въвличането на горните отдели на гастроинтестиналния тракт в патологичния процес.
Забавянето и изоставането в растежа и развитието е често много тежко.
Анемията е хипохромна и микроцитна, серумното желязо е снижено, желязосвързващият капацитет нормален или повишен. Налице е хипоалбуминемия, загуба на белтък, свидетелство за което е увеличеното излъчване на alpha-1 -antitripsin с урината.
Перианалните лезии под формата на фисури и рагади (фистули и абсцеси по-рядко) могат да предшестват много време класическите симптоми на БК. Препоръчва се при децата с неясно заболяване да се оглежда винаги и внимателно перианалната област.
Лабораторните изследвания подкрепят наличието на възпалителен процес увеличена СУЕ, снижение на хемоглобина и на серумния албумин. Отклоненията зависят от фазата на процеса обостряне или ремисия. Микробиологичното изследване не открива специфична инфекция. Контрастната рентгенография установява кой сегмент е засегнат. С колоноскопията може да се визуализират възпалените с грануломатозни изменения полета в колона. Те в повечето случаи са проксимално локализирани и поради това са трудно достъпни.
Лечение.12 3 във фазите на активност на заболяването са показани гликокортикостероидите (ГКС) 1 -2 мг/кг/24 ч преднизолон. Дозата бавно и постепенно се намалява до поддържаща. Прибавянето на Azathiopron
(1.5-2 мг/кг/24 ч) помага за намаляване дозата на ГКС до пълната им отмяна.
При децата с МК ГКС се прилагат в доза 0.25-0.75 мг/кг/ден (деца под 12 г.) или 12-16 мг/кг/през ден.
ГКС се прилагат при остри случаи и локално.
Препаратът Budenofalk (3 mg budesonid caps.) съдържа гликокортикостероид, който е в такава комбинация, че е резистентен на стомашните ензими и се освобождава в терминалния илеум и асцендентния колон.
Основното лечение е с деривати на 5-аминосалициловата киселина (5АСК), приложени локално под формата на воден разтвор или пяна 1 -2 пъти дневно.
Сулфасалазинът в дози от 0.5 до 2г/24ч е показал в редица изследвания положителни резултати, особено като трайно поддържащо лечение на БК.
Друго показано лечение е Mercaptopurin (1.5 mg/kg/ден). Приложението на Cyclosporin-A се проучва.
Пълноценното хранене и редица симптоматични средства, витамини, калий са също важни.
При упоритите случаи, неподдаващи се на лечение хирургическо лечение коликтомоя. При хемоглобин под 100 g/l кръвопреливане.
Съществено е поддържащото психосоциално поведение към пациента с БК, за да се осигурят един възможно най-пълноценен живот и отстраняване на самочувствието за инвалидност.