Брой 9/2014
Д-р В. Гинчева, д-р Кл. Господинова
Клиника по дерматология и венерология,
УМБАЛ „Д-р Георги Странски” – Плевен
Hidrosadenitis suppurativa представлява гнойно възпаление на апокринните потни жлези. Обикновено етиологичният фактор за развитието на хидросаденита са стафилококи, стрептококи, Е. коли и анаероби. Най-често изолираният причинител е Staph. Aureus. То може да протече остро или хронично (фиг. 1). Засяга и двата пола след пубертета. Предилекционната локализация е аксиларният и перинеалният регион, но като изключение могат да бъдат засегнати областта на мамилите при жените, около пъпа, носа, врата, скалпа и гърба. Аксиларната и гениталната локализация са по-чести при жени, а аногениталната при мъже. Предразполагащите фактори за развитието на това заболяване са:
- механични фактори – хронична травма и дразнене, например при носене на тесни дрехи
- фамилна предиспозиция
- влияние на антиген-антитяло реакция върху хроничното възпаление
- хормонална зависимост – при високи нива на естрогени се наблюдава подобряване в състоянието, както е при бременност, а при ниски – влошаване; обратно при високи нива на андрогени е налице влошаване на състоянието при хирзутизъм; влошаване може да има и при употреба на някои орални контрацептиви
- тютюнопушене, нечистоплътност, алкохолизъм, бръснене и др.
Надлежащата кожа става опъната, лъскава, едемна и еритемна, с повишена локална температура. Субективно има силна болка, която от своя страна ограничава движенията в засегнатия участък. Може да има субфебрилна температура и аденопатия. Рядко в еволюцията се стига до спонтанно фистулизиране и изтичане на гной. Усложненията, до които това състояние може да доведе са фиброза, фистулизация плоскоклетъчен карцином и др. При ненавременно и неадекватно лечение се налага хирургична ексцизия на засегнатия участък.
Терапията изисква локални антисептични и антибиотични средства, като при по-тежките случаи се налага и системно приложение на антибиотици. За антибиотичната терапия се изисква висока активност спрямо причинителя, а за локалните антибиотици е абсолютно задължително да имат прониквателна способност до гнойния процес, както и запазване на антибиотичната активност дори и в гной.
От локалните антибиотици на тези изисквания отговаря единствено Fucidin. В редица проучвания е доказана ефективността на Fucidin спрямо най-честите кожни патогени и метицилин-резистентните им щамове. Установено е, че той е осем пъти по-ефективен от Neomycin и четири пъти по-ефективен от Mupirocin. При хидросаденит препоръчваме Fucidin crème, тъй като локализацията на лезията е в гънка. Терапията с Fucidin creme има отлична поносимост и пълна успеваемост при третиране на засегнатия участък 2-3 пъти дневно за около 7 дни. Според проучвания Fucidin е по-ефективен дори от пероралните антибиотици при лечение на локализирани дълбоки инфекции – фиг. 4, фиг. 5. Това се дължи на неговата висока прониквателна способност в дълбоките слоеве на кожата до хиподерма, като активността му не се компрометира дори и от наличието на гнойна колекция и бактериални ензими. Неговите качества произлизат от уникалната му химична структура. Fucidin е със структура, подобна на стероидите, без стероидна активност, с мощна бактерицидна активност. Друга отличителна черта на Fucidin е липсата на бета-лактамен пръстен в структурата му, благодарение на което Fucidin creme не се инактивира от наличието на гной и секрети.
Важно е да се отбележи, че повече от 50 години Fucidin е средство на избор при лечение на бактериални кожни инфекции и все още не са изолирани резистентни щамове. Не се наблюдава кръстосана свръхчувствителност и няма системни ефекти. Това прави Fucidin creme подходящ за лечение и на малки деца, бременни и кърмещи жени с абсолютен профил на безопасност.
Не на последно място Fucidin creme е изключително лесен и удобен за употреба, което допълнително затвърждава позицията му на лидер в изборът на локален антибиотик от лекарите.