Брой 1/2000
Носител на Нобелова награда за мир
Д-р Росарио Палацио
20-ти декември 1971 г. Две групи френски лекари учредяват нова неправителствена хуманитарна организация с идеална цел MEDECINS SANS FRONTIERES (MSF) или ЛЕКАРИ БЕЗ ГРАНИЦИ. Едната група е оказвала медицинска помощ на населението в Биафра от 1968 г. до 1970 г. по време на гражданската война в Нигерия. Другата е от доброволци, спасявали населението при наводненията в Бангладеш през 1970 г. И двете хуманитарни мисии са организирани от Френския червен кръст. Всъщност голямата дейност на MSF започва в края на 70-те години, когато лекарските екипи помагат на бежанците в Заир, Джибути, Алжир и Тайланд. В края на 1976 г. бежанската вълна обхваща 2,7 милиона души, в края на 1979 г. тя се удвоява на 5,7 милиона, а до 1985 г. се увеличава на 11 милиона.
Неимоверното разрастване на бежанските лагери води до разкриването на нови секции на движението MFS и в други страни Белгия и Швейцария (1980г.), Холандия (1984 г.), Испания и Люксембург (1986 г.). Основната цел на движението MFS е да оказва хуманитарна помощ на население, пострадало от природни бедствия, социални катастрофи, война и локални конфликти по целия свят. Наред с хуманитарната помощ обаче оповестяването на действителните събития става неразделна част от работата на MFS.
Лекари от различни хуманитарни мисии и организации се включват в MFS и международният резонанс на движението става все по-могъщ то се превръща в международна лекарска спасителна организация. През 1986 г. в Париж към MFS се създава групата за епидемиологични проучвания Epicentre; през 1984 г. в Белгия Европейската агенция за здраве и развитие AEDES; през 1992 г. в Холандия Международната здравна мрежа HNI. В движението официално със свои организации се включват САЩ, Канада, Австралия, Япония, Хонг Конг, Италия, Гърция, Германия, великобритания, Швеция, Норвегия и Австрия. За оказването на хуманитарни спасителни дейности по време на екстремни ситуации, както и за разкриване на действия, свързани с насилие и потъпкване на човешките права MFS получава Нобеловата награда за мир за 1999 г. През 1997 г. по покана на M3 в България пристига екип на швейцарската централа на MFS. Той изпълнява проект за предоставяне и разпределение на медикаменти за 4 болници във Видин, 3 в Кюстендил и 3 в Търговище. За 7 болници се осигурява хард и софтуер за болничните аптеки. Миналата година започна изграждането и оборудването на здравен център за циганското население в Търговище. Това е групова практика за извънболнична медицинска помощ, в която работят 2 интернисти, 2 педиатри, 1 акушерка и 1 медицинска сестра. Центърът работи по 8 ч. дневно и обслужва 3 500 роми.
За да се запази центърът и след оттеглянето на MFS, в разкриването и дейността му са ангажирани местните власти и ОРБ. Вторият център, който разкрива MFS е по пилотния проект “Контрол върху полово предаваните болести и профилактика на HIV/CnHH”. Той е разкрит със съдействието и на територията на ДУБ “Майчин дом” и в него ще се апробират протоколи на С30. Проектът е с продължителност 2 г. и въз основа на получените резултати протоколите ще бъдат адаптирани към българските условия. За всички, които се интересуват от MSF или желаят да работят в движението, адресът за директен контакт с централата в Женева е: MEDECINS SANS FRONTIERES Rue du Lac, 12 C.E.6090 CH-1211-Geneve 6 Suisse Tel. +41 22 849 8484 Fax +41 22 849 8488 e-mail: office.gva@geneva.msf.org