Брой 5/2014
Д-р Христо Одисеев д. м. н.
ДЕТЕ ОТ ДВЕ МАЙКИ И ЕДИН БАЩА
Всички човешки клетки ( с изключение на еритроцитие, ”обикновени хамали ”, доставчици на кислород на клетките) имат митохондрии. Това са малки ”юзини”, които превръщат храни-телните молекули в източник на енергия, необходима за функ-цията на клетката. Те си имат собствена ДНК, кодираща необхо-димите ензими за енергодобива. За разлика от ДНК на клетъчното ядро, тези гени не вземат участие в оформяне личността на индивида, но се предават генетично от майката на детето.
При поява на мутации в митохондриалната ДНК на някой жени, макар и рядко ( 1 на 5 000 ) се получава митохондриална болест, тежки миопатии на мускулната, сърдечната, нервната, зрителната и на стомашно-чревната системи. Тя се предава и на детето й.
Възникна идеята, че при замяна на мутиралата митохондриална ДНК във овоцита на болна с подобна от здрава жена, тази болест няма да се предава на детето й.
Това лято, официалните здравни власти в Англия, оповестиха че са позволили на колектив изследователи да проведе лабора-торно предварителни опити за създаване на бебе с ДНК от три различни лица, което ще позволи на майките с митохондриална болест да не я предават на децата си.
По същество тази процедурата се включва в рамките на ин витро оплождането. В овоцита на болната жена се заменя мутиралата митохондриална ДНК, с тази взета от овоцита на здрава. След това се опложда със сперматозоид на съпруга й, връща се в матката и се доизносва здраво дете.
Експериментите за сливане на трите генома се оказаха успешни, но в лабораторни условия, без връщане на овоцита в болната.Ако Британският парламент утвърди метода,известен като митохондреална трансплантация, той ще бъде проведен ин виво в специализирано висше медицинско заведение от високо квалифицирани специалисти. Ако първите резултати се окажат сполучливи, болните жени ще се сдобият с биологично здрави деца. Методът ще сложи началото на ново историческо постижение в медицината : генетична модификация на човека. Ако не, няма по-лесно от това опитите да бъдат прекратени.
Редица биолози и медийни коментатори излязоха със становището, че методът е безвреден, тъй като ще бъде извършен върху полови клетки в лабораторни условия. Но не са малко и тия, които се страхуват от последствията за създадените деца.
Противниците на този метод считат, че е голяма опасността да се раждат деца биологично различни от нормално зачеваните : преждевременно раждане, с ниско тегло, с анормални органи. Те се позовават на различните геноми, между ДНК на донорките и пациентките-приемници. А, като се включи и нуждата от много полови клетки и опити докато се получи успещно сливане между тях, процедурата се усложнява и става трудно приложима.
Но не трябва да се пренебрегва факта, че от този метод ще се ползват милиони семейства, които са в невъзможност да създадат здраво поколение по друг начин.
И така, новороденото дете ще бъде продукт на три инвидуални генома. Макар че технологичната репродукция винаги крие биологични проблеми, което е невъзможно да се предотвратят, заслужава си спестяване на страховете в полза на медицинския прогрес.
Http://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_ disease
Huges V. Three parents, one baby, no disease.
Popular Science, October 2013, 40
При публикация има възможност за цветно копие от оригинала.
Д-р Христо Одисеев ДМ, ДМН
Тел. : 865 55 32