Брой 5/2014
Д-р Даниела Грозева, д.м. гл. ас.
Русенски Университет „Ангел Кънчев“, Русе
Факултет „Обществено здраве и здравни грижи“
Стафилококовите инфекции (стафилодермиите) са бактериални инфекции на кожата, предизвикани от гноеродни бактерии – стафилококи. При здрави индивиди стафилококи обикновено се намират по кожата на тялото или в носните структури в около 20-30%. Често могат да се намерят и в устната кухина, генитален и уринарен тракт и горни дихателни пътища.
Кожата на новороденото е стерилна, но първите дни от живота тя се поселява от бактерии. Те формират резидентната флора на кожата, при която при различни обстоятелства се добавят и други микроорганизми, за да се образува транзиторната флора на кожната повърхност. Резидентната флора съдържа предимно Грам (+) бактерии и по-рядко Грам (-). Представители на транзиторната флора се адаптират трудно към неувредена кожа и не предизвикват патология, само коагулазоположителния Staphylococcus aureus може да преживее и да предизвика заболяване. Стафилококите предпочитат кожните придатъци – космени фоликули, потни жлези.
При нарушение на кожната повърхност стафилококите могат да преодолеят защитните сили на организма и да причинят заболяване или смърт. Стафилококовите инфекции са най-чести при: новородени; жени, които кърмят; пациенти, подложени на радиационна терапия, химиотерапия или други медикаменти, които влияят върху имунната система на организма; наркозависими пациенти; пациенти със системни заболявания като диабет, онкологично болни и др.
Като най-чест причинител на стафилококовите инфекции е Staphylococcus aureus (S. aureus) или т. нар. златист стафилокок и при новородени и при възрастни. Този микроорганизъм може да преживее в екстремни условия и температури. Около 70-90% от популацията имат носителство на S. aureus в някакъв период от живота си. Въпреки че по кожната повърхност присъства едва в 5-20% при здрави индивиди, повече от 40% от популацията имат носителство с друга локализация – горни дихателни пътища, вагина, ректум през различни периоди от време от няколко часа до години без да има клинична картина или заболяване. Новородените често развиват стафилококови инфекции, поради несъвършена потна и мастна секреция, най-често дължащи се именно на златистия стафилокок.
Fucidin е антибиотикът от първи избор при лечение на локалните стафилококови инфекции при новородени.
Fucidin е най-активният антибиотик срещу S. Aureus. Той прониква дълбоко в слоевете на кожата – епидермис, дерма и хиподерма. Към него не се развива резистентност, което го прави особено подходящ в лечението на стафилодермиите. Той е един от най-безопасните и надеждни антибиотици. Уникалността на Fucidin се дължи на уникалната му химична структура, липсата на кръстосана свръхчувствителност, не се инактивира от гнойни колекции, отличната му прониквателна способност и липсата на системни ефекти. Fucidin крем може да се прилага в кожни гънки, при секретиращи лезии, лицето и откритите части на тялото.
В заключение може да се каже, че Fucidin е уникален локален антибиотик, и затова осигурява бързо и цялостно лечение на всички видове пиодермии, в частност стафилодермии във всички възрасти и особено при новородени поради изброените му качаства.