Брой 11/2001
Д-р Р. Бостанджиев
Същност на сексуалните проблеми
Счита се, че всеки човек по време на активния си сексуален живот попада в ситуации, козато са затруднени сексуалните му реакции или постигането на удовлетвореност в сексуалните отношения. Клиничният опит на няколко поколения специалисти, изследвали тези проблеми, позволява да се направят следните най-общи заключения:
♦ Сексуалните проблеми са изключително широко разпространени и техните последици са значими не само за лицето, което непосредствено страда от тях, но и за сексуалния партньор и за цялата семейна общност на засегнатите.
♦ Сексуалните проблеми са тясно свързани с развитието на множество други психични и соматични заболявания, като връзката е двупосочна. Възможно е нарушенията в сексуалния живот да породят тежки нарушения на психичното здраве или появата на други, по-сериозни психосоматични синдроми. От друга страна, голяма част от психичните и телесните заболявания създават предпоставки за възникване на сексуални проблеми.
♦ Независимо от посочените общомедицински корелации, значителен дял от сексуалните проблеми се срещат при напълно здрави хора. Те по-скоро имат характер на житейски изпитания и предизвикателства, отколкото на болести в смисъла на традиционното медицинско развиране. За устешното справяне с тези изпитания обаче, е необходима компетентна професионална помощ.
♦ Сексуалните проблеми место остават встрани от вниманието на медицинските специалисти. Причина за това са трудностите, с които се сблъскват и лекари, и пациенти при опита за разговор на тази тема. Основни причини за трудностите са недостатъчната подготвеност на лекарите за помощ в сферата на сексуалността и несизурността на пациентите, свързана със запазване на тайната.
Едно от първите условия за ефективна професионална помощ на лицата със сексуални проблеми е наличието на система за категоризиране и описание на огромното разнообразие от индивидуални проблемни ситуации. Изработването на работеща класификация на сексуалните разстройства е изключително трудна задача.
Сложността идва от комплексния характер на сексуалните проблеми и необходимостта, посредством диагностична система, да бъдат отчетени както обективните биологични нарушения на сексуалното функциониране, така и субективната неудовлетвореност от качеството на интимните отношения.
Друго важно условие е специалистът, който се ангажира с терапевтична и консултативна помощ, да разграничава диагностицирането на дадено сексуално разстройство от изказването на нравствена оценка за него. В културната традиция сексуалността винаги е била предмет на оценъчню интерпретиране (нравствено, естетическо, религиозно и пр.).
Медицинското мислене до золяма степен е повлияно от присъщата за даденото време ценностна система. Затова, преди да поставим медицинска диагноза на даден
сексуален проблем, добре е да изясним какво приемаме за норма и за патология в сферата на сексуалността.
Сексуален проблем е засягащо сексуалността състояние, което:
– нарушава обичайното протичане на сексуалното развитие и затруднява осъществяването на сексуалните функции;
– причинява индивидуално страдание и неудовлетвореност или блокира възможностите за личностно развитие;
– затруднява осъществяването на пълноценна връзка със сексуалния партньор или застрашава здравето и достоинството му;
– нарушава съществуващите социални норми и представлява обществена опасност.
Класификация на сексуалните проблеми
Независимо че съществуват огромен брой класификационни системи, които описват сексуалните проблеми, с най-голяма прагматична стойност по отношение използването им в ежедневната клинична практика са:
- Международна класификация на болестите 10та ревизия, популярна като МКБ-10 (МКБ-10,1998);
- Диагностично и статистическо ръководство за определяне на психичните разстройства (IV издание), изработено от Американската психиатрична асоциация и известно като DSM-IV (G. Davison, J. Neale, 1994).
Смисълът на диагностичното заключение, което може да се изработи с помощта на тези класификационни системи, еследният:
- позволява на професионалиста да структурира информацията за състоянието на пациента по начин, улесняващ ефективната терапевтична намеса;
- обмен на информация за състоянието на пациента между различии специалисти;
- извършване на статистически и научни наблюдения, свързани със сексуалните проблеми.
Обща структура на сексуалните проблеми
Сексуалните проблеми са включени в първата ос на диагностичната система DSM-IV, под рубриката „Разстройства на сексуалността и половата идентичност” (Sexual and Gender Identity Disorders). в тази група разстройства са обособени три отделни категории:
- Сексуални дисфункции (Sexual Disfunctions);
- Парафилии (Parafiiias);
- Нарушения на половата идентичност (Gender Identity Disorders) (G. Davison, J. Neale, 1994).
Аналогично e подреждането и в Международната класификация на болестите (МКБ-10). Тя включва сексуалните проблеми в две рубрики:
- в раздела „Поведенчески синдроми, свързани с физиологични нарушения и телесни фактори” (код F5) е записана категорията „Сексуални дисфункции, непредизвикани от органични разстройства или заболявания” (код F52).
- в следващия раздел (F6) „Разстройства на личността и поведението в зряла възраст“ са отбелязани категориите „Разстойства на подобия идентитет“ (F64), „Разстройства на сексуалното влечение” (F65) и „Психологични и поведенчески разстройства, свързани със сексуалното развитие и насоченост” (F66) (МКБ-10,1998).
Използването на МКБ-10 е официално възприето у нас, затова ще използвам именно тази класификационна система, независимо от някои нейни недостатъци, които ще бъдат коментирани. За удобство тук ще представя тези категории на МКБ-10, които засягат основни проблеми в сексуалността.
Психични и поведенчески разстройства, включително и разстройства на психичното развитие
Поведенчески синдроми, свързани с физиологични нарушения и телесни фактори
Сексуални дисфункции, непредизвикани от органични разстройства и заболявания:
- Липса или загуба на желание за полово общуване
- Сексуално отвращение и липса на сексуално удоволствие
- Сексуално отвращение
- Липса на сексуално удоволствие
- Психогенна импотентност
- Еректилна дисфункция
- Разстройство на сексуалната възбудимост на жената
- Оргазмена дисфункция
- Преждевременна еякулация
- Неорганичен вагинизъм
- Неорганична диспареуния
- Свръхмерно полово влечение
- Други сексуални дисфункции, непредизвикани от органично разстройство или заболяване
Разстройства на личността и поведението в зряла вьзраст
- Транссексуалност
- Двуролев трансвестизъм
- Разстройство на подобия идентитет в детска възраст
- Други
- Неуточнени
Разстройства на сексуалното влечение
- фетиииизъм
- фетишиски трансвестизъм
- Ексхибиционизъм
- Воайорство
- Педофилия
- Садо-мазохизъм
- Множествени разстройства на сексуалното влечение
- Други
- Неуточнени
Психологични и поведенчески разстройства, свързани със сексуалното развитие и насоченост
- Разстройство на сексуалното съзряване
- Дистонна на Аза сексуална насоченост
- Разстройство на сексуалните взаимоотношения -хетеросексуалност
- хомосексуалност
- бисексуалност
- друго, включително предпубертетна сексуалност.
- Други
- Неуточнени