Брой 8/2020
Доц. д-р Т. Ханджиева-Дърленска, д.м.
Катедра по фармакология и токсикология, Медицински факултет, Медицински университет – София
COVID-19 e инфекциозното заболяване, което се причинява от SARS-CoV-2. Световната Здравна Организация (СЗО) го обяви за пандемия на 12 март 2020 г. Европейската асоциация за изследване на затлъстяването, като научно и медицинско общество, отдадено на промоция на здравето, е много загрижена за това глобално предизвикателство за здравето и неговите сигнификантни влияния върху индивидите, семействата, здравните системи, нациите. Въпреки че, COVID-19 e заразно заболяване, се установява връзка с незаразни заболявания, каквото е затлъстяването.
Хората, живеещи със затлъстяване, имат повишен риск от хоспитализация, развитие на усложнения и висока смъртност, вероятно поради нискостепенното възпаление, увредения имунен отговор към инфекция, както и свързани кардио-метаболитни заболявания. Карантините, въведени от много страни, комбинирани с усилия да се изолират както уязвимите популации, така и хората, които са диагностицирани или суспектни за COVID-19 и да се карантинизират потенциалните контакти, имат много последствия за здравето. В навечерието на тази криза, ние искаме да покажем как психологическите детерминанти за здравето, които включват географската локация и достъп до здравеопазване, влияят върху глобалното здраве и в частност хората, които живеят с обезитет. Имайки предвид, че обезитът е широкоразпространено, персистиращо, хронично заболяване сред общата популация, е важно да обърнем специално внимание на тези препятствия, особено по време на COVID-19 пандемията и да планираме справяне с последиците, за да предотвратим дори по-голямата тежест върху индивидите, здравните системи и обществото в краткосрочен и дългосрочен аспект.
Като допълнение към незабавния и бърз отговор на грижата за здравето, от изключителна важност е да се преосмислят потенциалните бъдещи последствия. Пандемиите могат да повлияят на мисленето и да предизвикат модели на поведения сред индивидите чрез психически промени. Карантината и изолацията могат да повишат психологическия дистрес по много начини. Тези фактори могат да бъдат: продължителност на карантината, информация, страх от заразяване, социална изолация, недостиг на хранителни запаси, финансови затруднения и стигматизация. Няколко стратегии могат да помогнат да се редуцира влиянието на тези стресори. В този контекст, достъпът до обстойна и правдоподобна информация относно отдалечената клинична помощ, виртуалното свързване със семейства и приятели, за да се повиши емоционалната близост и подкрепата, занимания, които разведряват( например книги, игри, физическа активност вкъщи, телефони, интернет достъп), са полезни за индивидите, за да се справят с изолацията.
Доверието е ключов елемент, за да се предприеме рационален подход към кризата. Научните общества могат да помогнат с достъпа до правдоподобна и навременна информация. За да се отговори на неотложните последствия от COVID-19, голяма част от достъпа до здравеопазване беше отложен, както и редица медицински и хирургични процедури, които не са спешни. Това реструктуриране на здравните звена е заради необходимостта от персонални предпазни средства, легла, вентилатори и други материали, в отговор на кризата. Бариатричните операции бяха сред тези, които са отложени, други състояния също бяха отложени, което постави хората с хронични заболявания в ситуация без подходящо лечение.
Ролята на Европейската асоциация за изучаване на затлъстяване е особено важна в това да идентифицира особените нужди на медицинския състав и на хората, които живеят със затлъстяване по време на COVID-19 пандемията, за да предоставят достоверна информация, споделяне на знания, медицинско-базирани препоръки и гайдлайни за клинични, пациентски и политически общности, използвайки социалната и други видове медии, които позволяват информацията да достигне до много хора в Европа. За радост, асоциацията може да осъществява разпространението на информация чрез много източници. В колаборация с Европейската коалиция на хора, живеещи със затлъстяване, Европейската асоциация за изучаване на затлъстяването е съсредоточена върху това да доставя правдоподобна информация и подкрепа на хората, които живеят със затлъстяване, по начин, който е базиран на доказателства и е съсредоточен върху пациентите и тяхното здраве. Двете организации доставят информация как да се справяме с мерките, въведени заради карантината.
За да се осъществи това, има 4 опорни точки, които се препоръчват от Европейската асоциация за изучаване на затлъстяването: 1) Енергийният внос; 2) Енергийният разход, 3) Сънят и 4) Менталното здраве. По време на карантината е изключително важно всички да се грижат за доброто си психическо здраве. Пандемията ще премине, но необходимостта да се грижим за нашето здраве, ще остане. Поради тази причина е изключително важно да работим заедно, да се подкрепяме, за да предотвратим и да се справим със затлъстяването, особено по време на удължено самоизолиране. Например, има начини да предотвратим затлъстяването чрез намаляване на енергийния внос, когато не се движим толкова много, забавни и креативни начини да увеличим разхода на енергия вкъщи, психологически стратегии да намалим стреса, да предотвратим емоционалното хранене и да оптимизираме съня си. Стратегии за справяне със затлъстяването могат да бъдат приложени по време на карантината както медицински, така и поведенчески.
Както всички хора, които имат хронични заболявания, така и пациентите, живеещи със затлъстяване, имат нужда от продължителна подкрепа, за да се справят със заболяването си по време на COVID-19 пандемията. В отсъствието на физически консултации, грижата за тези пациенти може да бъде осъществена чрез телекомуникация. Европейската асоциация за изучаване на затлъстяването работи по осигуряването на протоколи за виртуална консултация за пациенти със обезитет по време на пандемията, които са споделени в интернет страницата на Европейската асоциация за изучаване на затлъстяването.
В литературата има данни, че затлъстяването е свързано с по-висока необходимост от интензивна грижа, като критично болните пациенти със затлъстяване с малнутриция, имат по-тежки последици, в сравнение с хората, които нямат малнутриция. Скорошно изследване показва, че при хората със затлъстяване има по-тежко протичане на COVID-19 и са по-предразположени към това да имат необходимост от интензивна грижа. Ретроспективно кохортно проучване във Франция демонстрира, че хората с високостепенно затлъстяване (индекс на телесна маса над 40 кг/м2) с диагноза COVID-19, са били с по-голяма необходимост от инвазивна механична вентилация. Това зависи от възраст, артериална хипертония и диабет. От китайските данни, ние научихме, че пациентите със захарен диабет тип 2 (ЗДТ2), сърдечно-съдови заболявания и артериална хипертония имат по-голям риск от усложнения след COVID-19. Освен това, хората с диабет трябва да са сигурни, че поддържат добър гликемичен контрол, както и това да превентират инфекциозния риск и неговата сила.
Хората, страдащи от ЗДТ2 и затлъстяване, се нуждаят от по-чест мониторинг на кръвната захар (чрез използването на глюкомери, например), освен това медикаментите трябва да подпомагат поддържането на нормогликемия и да има адаптация към новите енергийни необходимости спрямо намалената физическа активност и енергийния внос. Данните от Китай показват, че хората над 65 години със ЗДТ2 са уязвими към инфекция с COVID-19. Последните данни от Ню Йорк показват, че хората, които са хоспитализирани, имат индекс на телесна маса над 40 кг/м2, сърдечна недостатъчност и хронично бъбречно заболяване. Това проучване установи, че високостепенното затлъстяване представлява най-сериозния фактор за развитието на остър респираторен дистрес синдром и необходимост от интубация.
Професионалистите в здравеопазването, националните здравни системи трябва да имат достъп до информация, която е базирана на доказателства и гайдлайни, за да се задоволят необходимостите на пациентите, които са едновременно със затлъстяване и COVID-19. Няма значение дали това означава да имат достъп до правилия размер облекла за пациенти с обезитет, или за разбирането на медикаментите и хранителните нужди на пациентите, които са преминали през бариатрична операция. Въпреки че на този етап информацията, описваща здравните ефекти и влиянието на COVID-19 върху обезитета по време на карантината и изолацията не са достатъчни, Европейската асоциация за изучаване на затлъстяването ще мобилизира експертите си да извършат високоефективно проучване, за да изяснят подробно връзката COVID-19 и обезитет.
Европейската асоциация за изучаване на затлъстяването е утвърдена организация, която е насочена към това да разширява капацитета си, за да помага. Здравната равнопоставеност е въведена навсякъде в дейностите на Европейската асоциация за изучаване на затлъстяването. Европейската асоциация за изучаване на затлъстяването ще мобилизира своите ресурси по благоприятен начин, за да даде сигурност на хората, които живеят със затлъстяване и ще подкрепя правителствата в това да промотират здравето, да показват начини на държание и политики, които подкрепят здравето по време на карантината и занапред. Като катализатор за промяна, Европейската асоциация за изучаване на затлъстяването ще продължи да работи с много наши партньори, за да достигне до хората, за да обучава, да дава съвети на всички, които се нуждаят.