Брой 10/2001
Д-р А. Шинков
Йодът представлява жизненоважен за човешкия организъм микроелемент.
Той участва основно в синтеза на хормоните на щитовидната жлеза и неговата липса или намален прием са свързани с различно по степен увреждане на функциите й и с появата на йод-дефицитни заболявания. В районите с бедна на йод почва честота на гушите, хипотиреоидизма и ендемичния кретенизъм е многократно по-висока, отколкото в останалите части на света.
Едни от най-ранните описания на заболяванията гуша и кретенизъм са от Централна Европа, Швейцария, Южна Германия, Австрия и Южна Испания. Ендемичният кретенизъм е описан първоначално през 16-ти век от Парацелз, който първи отбелязва връзката между кретенизъм и гуша.
В продължение на много години „подувания“ в областта на шията предимно свързани с щитовидната жлеза или туберкулоза на шийните лимфни възли, са лекувани с йодсъдържащи субстанции като морски водорасли и пепел от сюнгер.
Йодът като химически елемент обаче, е открит много по-късно през 1817 г от Бернар Куртоа. Последваиците изследвания позволяват на жан Коанде да въведе йодната тинктура за лечение на болни с гуша. „Храброто” използване на йод стихва след откриването (през 1910 г) на йод-индуцирания хипертиреоидизъм „йод-Базедов“, от Кохер. Седем години по-късно Марин въвежда йодирането на солта и така поставя своеобразно начало на съвременната концепция за борба с йод-дефицитните заболявания.
Понастоящем йод-дефицитните заболявания представляват огромен световен здравен и социален проблем.
Йодът и съответно тиреоидните хормони имат критично значение за развитието на централната нервна система. Ето защо най-сериозните последици от йодния дефицит са свързани именно със смущение в развитието на мозъка този така важен за човешкия организъм орган. Йодният дефицит се проявява с широка палитра от клинично изявени или латентни нарушения: забавено психо-емоционално развитие (кретенизъм като най-тежка форма) и изоставане в растежа, различно изразена гуша и хипотиреоидизъм, стерилитет, аборти и мъртвораждания при бременните.
Струмигенният ефект на йодната недостатъност се засилва в някои райони и от приема на екзогенни струмигени. Такива са например тиоцианатите, съдържащи се в касава, която се консумира в голем и количества в Централна Африка или някои струмигенни въглеводороди, открити в питейни води в Колумбия и Чили.
В момента в районите с ниско съдържание на йод на Земята живеят около 1,6 милиарда души. Над 660 000 от тях са с доказана гуша. Годишно по света се раждат над 100 000 деца с кретенизъм. Смята се, че над 90% от засегнатите хора, които са с no-леки форми (леко до умерено умствено изоставане, забавено полово развитие, стерилитет, нисък ръст), остават недиагностицирани така наречения ефект на айсберга.
България е част от Балканския ендемичен район и една трета от територията на страната е заета от планински и полупланински ендемични зони, с население около 3,8 милиона души. Честотата на ендемичната гуша в тези части на страната през 1956 г. е била над 55%, а на ендемичния кретенизъм 1-3,5%. След въвеждането на йодната профилактика, честотата на хипотиреоидизъм достига най-ниско ниво през 1972 г 12%. През 80-те и 90-те години тя отново нараства до 23%, поради неадекватната и не добре контролирана профилактика.
Дневните нужди от йод зависят от възрастта: 4050 мкг при новородените, около 100 мкг между 1 и 10 годишна възраст, 150 мкг при възрастните и 200 мкг по време на бременност и лактация. При недостатъчен естествен йоден прием нужното количество трябва да се набави допълнително. Това се прави главно по три начина:
- Първият и най-разпространен е йодирането на готварската сол, а в някои страни (САЩ) и на брашното. Класическият метод е с калиев йодид (KI), който обаче е нетраен и се разлага бързо от слънчева светлина. Затова суплементираната с KI сол трябва да се съхранява в непрозрачни пликове. През последните години беше въведен в употреба калиев йодат, който е no-траен, не се разлага от светлината и позволява по-надеждно и по-добре стандартизирано йодиране.
- Вторият основен метод за доставяне на необходимая йод е приемът на йод-съдържащи таблетки. Те се използват предимно при деца и бременни. Най-популярен и широко използван у нас е Антиструмин. Той се предлага в две концентрации дражета от 0,5 мг (розови на цвят) и от 1 мг (жълти на цвят). Препаратът е с ниска цена и отлична поносимост.
Дражетата се предоставят от ХЕИ на детските градини и училищните здравни служби. При нужда Антиструмин може да бъде предоставен от личния лекар или в краен случай закупен от аптека.
На профилактика с Антиструмин задължително подлежат децата до 16-годишна възраст.
- От 1 до 3-годишна възраст 1 драже от 0,5 мг на 15 дни
- От 4 до 6-годишна възраст 1 драже от 0,5 мг седмично
- От 7 до 16-годишна възраст 1 драже от 1 мг седмично
Задължителната профилактика с Антиструмин и йодирането на солта са в основата на борбата с йодния дефицит у тс през последните десетилетия и са основният фактор за впечзтляващите успехи на нашата страна всъщност страните, които могат да се похвалят с такова намаление на ендемията, са твърде малко.
При бременните дозата също е 1 драже от 1 мг седмично. Като алтернатива може да се използват таблетки „Йодид 200“ по 1/г до една таблетка дневно. В някои комбинирани витаминни препарати също има йод (например „Матерна” специално адаптирана добавка за бременни, съдържаща 150 мкг йод в таблетка).
В някои страни в Африка и Азия се прилага масова профилактика с маслени йодни депо-препарати, приложено веднъж на три години мускулно или веднъж годишно през устата. През последните години този
метод се прилага успешно в някои страни от Централна и Източна Африка.
Резултатът е рязко спадане на честотата на ендемичния кретенизъм.
В момента в нашата страна е в ход приетата през 1994 година програма за борба с йодния дефицит.
Практиката на СЗО и други международни организации, които се занимават с проблема показва, че стратегията е правилна и че масовата суплементация с достатъчно йод и редовният контрол на изпълнението на програмата могат да доведат до ликвидиране на проблема йод-дефицитни заболявания и последващите от него здравии и социални неблагополучия.