Брой 5/2001
Проф. Д-р Н. Беловеждов
Бета-адренергичните блокери са широко използвани ефикасни лекарства за лечение на високото кръвно налягане. Има многобройни доказателства, че те предотвратяват сърдечната болестност и смъртност при болните с артериална хипертония. Бета-адренергичните блокери са особено полезни при болните с повишено кръвно налягане и стенокардия, тахиаритмии и/или прекаран сърдечен инфаркт.
В организма съществуват два вида бета-адренергични рецептори (31 и (32, които са неравномерно разпределени в различните тъкани. (31 рецепторите са разположени предимно в сърцето и бъбреците, а (32 в белите дробове, панкреаса и гладките мускули на съдовите стени. Стимулирането на (31 рецепторите предизвиква учестяване на сърдечната дейност, усилване на сърдечните съкращения и освобождаване на ренин.
Клиничната практика разполага с различии бета-адренергични блокери някои с избирателно действие върху сърцето (кардио-селективни), други със съдоразширяващи свойства.
Бета-адренергичните блокери атенолол, метапролол, ацебуталол, които се свързват много активно с бета 1 адренергичните рецептори, се означават като кардио-селективни (сърдечно-избирателни). Употребени в терапевтични дози, те много рядко могат да предизвикат спазъм на бронхите или съдовете. Блокадата на бета рецепторите обаче, може да предизвика хипогликемия или да потисне „отговора“ на организма към това състояние, тъй като е известно, че инсулиновата секреция в панкреаса и гликогенолизата в черния дроб се стимулират и под влияние на симпатикуса.
Механизмите, чрез които бета-адренергичните блокери понижават артериалното налягане, не са напълно изяснени:
- Бета-блокерите редуцират минутния сърдечен обем чрез забавяне честотата на сърдечната дейност и намаляване силата на сърдечните съкращения.
- Блокада на бета-адренергичните рецептори, разположени по повърхността на юкстагломерулните клетки в бъбреците, води до намаляване излъчването на ренин, което може да потисне действието на ренинангиотензин-алдостероновата система и да понижи артериалното кръвно налягане.
- Централното действие на бета блокерите е свързано със съществуването на алфаи бета-адренергични рецептори в
мозъка. Стимулирането на алфа-адренергичните рецептори ограничава разпространението на симпатикусовите импулси от съдодвигателния център. Вероятно е блокирането на бета-адренергични рецептори в мозъка да предизвиква същия ефект. Освен това е известно, че всички бета-адренергични блокери проникват през кръвно-мозъчната бариера: много активно преминават липофилните (напр. пропранолол) и в незначително количество водноразтворимите (атенолол). Независимо от разликите в проникването им през кръвно-мозъчната бариера, пропранололът и атенололът не се различават по отношение на техния противохипертоничен ефект.
Поради широките показания за приложение на бета-адренергични блокери в кардиологията, наложително е да се познават добре и техните нежелани (странични) ефекти:
От страна на дихателната система
- Бронхоспазъм. Бета-адренергичните блокери, независимо дали са сърдечно-избирателни или не, трябва да се избягват при болни с обструктивни белодробни болести (ХОББ). При крайна необходимост, на такива болни трябва да се прилагат кардиоселектибни бета-блокери атенолол, метапролол и други.
Ендокринни и метаболитни заболявания
- Повишаване на общия холестерол, на липопротеините с ниска плътност (LDL) и на триглицеридите в кръвта; понижение на AunonpomeuHiime с висока плътност (HDL);
- вдошаване на въглехидратния толеранс;
- Потискане клиничните прояви на хипогликемия (сърцебиене, изпотяване, тремор).
От страна на централната нервна система
Почти липсват странични ефекти при употреба на водноразтворими бета-блокери (атенолол)
- Кошмарни сънища;
- Халюцинации;
- Психози.
Въпросът за прилагането на бета-адренергичните блокери при болните със сърдечна недостатъчност изисква специално обсъждане. При тях те се считаха доскоро за противопоказани. Постепенно тези представи претърпяха промени. Сърдечната недостатъчност е едно от най-честите болест ни състояния в напредналите страни, като болестността и смъртността от това усложнение е сравнима с тези показатели при неоплазии.
Ролята на бета-адренергичните блокери при сърдечната недостатъчност е предмет на проучвания от много година. Изследванията с прилагане на бета-блокерите при бодлни, прекарали сърдечен инфаркт доказват, че ползата от тях е еднаква, независимо дали болните имат или не сърдечна недостатъчност. Ретроспективният анализ на няколко проучвания относно действието на инхибиторите на ангиотензин-превръщащия ензим (АСЕ) при болни със сърдечна недостатъчност показа, че съчетанието на АСЕ-инхибиторите с бета-блокери има no-силен ефект, отколкото самостоятелното им приложение.
Резултатите от съвременни, проспективни, плацебо-контролирани проучвания доказват, че добавката на бета-блокери към стандартното лечение на болните с хронична сърдечна недостатъчност оказва статистически значим полезен ефект. При тези изследвания лечението с бета-блокери се понася добре и не само намалява смъртността, но се придружава и от понижаване на болестността, отчетена по степента на сърдечната недостатъчност и редуцирания брой пациенти, приети за болнично лечение.
Други
От сърдечно-съдовата система
- Брадикардия;
- Студени крайници;
- Акроцианоза;
- Синдром на Raynaud;
- Проводни нарушения.
- Макар и рядко импотентност при мъжете;
- Лесна уморяемост, отпадналост (най-често срещано оплакване на бодните, което се дължи вероятно на намаления минутен обем на сърцето);
- Нарушение на психомоторните реакции (внимание при шофьори, работници на машини и други!);
- Стомашно-чревни разстройства (гадене, побръщане, диарии, запек).
Принципен подход за дозиране на бета-адренергичните блокери при бодните с побишено кръвно налягане е да се започне с максимално ниски дози (например с 1/2 таблетка атенолол) и бавно (през 1-2 седмици) дозата да се покачва с по 1/2 1 таблетка до нормализиране на артериалното налягане или до постигане на бета-адренергична блокада (сърдечна честота при покой 60 удара в минута, а при умерено физическо натоварване учестяване на пулса до 70 удара в минута).
Най-често използвани препарати у нас са:
I. Неселективни (неизбирателни) бета-блокери
Propranololum, tab. 25 mg, 40 mg. Oxprenololum, tab. 20 mg, 40 mg. Pindalolum, tab. 5 mg. Carvedilolum, tab. 6.25 mg, 12.5 mg, 25 mg.
Притежават многостранни свойства, включващи неселективна бета-адренергична блокада, алфа-адренергична блокада и качества на антиоксиданти. Установено е, че разширяването на периферните съдове се постига предимно чрез избирателна алфа-блокада.
II. Кардиоселективни (сърдечно-избирателни) бета-блокери
Atenololum, tab. 50 mg, 100 mg. Metaproplolum, tab. 50 mg, 100 mg, 200 mg.
Nebivololum, tab. 5 mg. Действа no дбоен механизъм като Bucoко избирателен бета-адренергичен блокер с допълнителен съдоразширяващ ефект (чрез освобождаване на азотен окис).
Независимо от установената голяма полза от бета-блокада при болните със сърдечна недостатъчност, при тях бета-блокерите трябва да се прилагат много внимателно.
В началото лечението с бетаблокери може да се придружава от влошаване на сърдечната функция. Лечението трябва да започне с ниски дози, като те се повишават постепенно в продължение на седмици.
Бета-блокадата представлява „добре дошла добавка» към възможностите на общопрактикуващите лекари при болни със сърдечна недостатъчност, но в началото и до стабилизиране на лечението с бета-адренергичните блокери, то трябва да се провежда със специално внимание!