Брой 2/2002
Проф. Д-р Н. Беловеждов
Хепаторенален синдром
Отоците са клинична проява на задържане и натрупване на течности в интерстициалните пространства на организма. Те възникват при нарушено равновесие между филтрацията на биологичните течности от кръвоносните и лимфните капиляри и обратната им реабсорбция в сьдовото пространство.
Причини за появата на отоци могат да бъдат:
- увеличение на пропускливостта на капилярите;
- повишено хидростатично налягане в капилярите;
- намалено онкотично налягане на плазмата;
- съчетание от тези фактори. Съществена роля за развитието на оточни състояния играе и задръжката на сол и вода от бъбречен произход.
За клиницистите е от значение и фактът, че обикновено клинично доловимите отоци се откриват едва след като теглото на болния се увеличи поне с 10%.
Лечение на отоци при застойна сърдечна недостатъчност
Болните с лека сърдечна недостатъчност реагират много добре на диета с ниско съдържание на сол и прием на тиазидни диуретици. Относително дългият полуживот на тиазидните диуретици обуславя почти непрекъснатия им диуретичен ефект. Ето защо, хидрохлоротиазидът (в еднократна дневна доза 25-50 мг) и/или еквивалентни дози на други тиазиди, или тиазидоподобни диуретици, са разумен терапевтичен избор. Тиазидните диуретици са по-слабо ефикасни при нарушена бъбречна функция и не оказват значим клиничен ефект, когато скоростта на гломерулната филтрация е под 50 мл/мин. феноменът може да се обясни със специфичния механизъм на действие на тези лекарствени средства: за да увеличат диурезата, тиазидните диуретици трябва да преминат в първичната урина, тъй като действат откъм вътрешната граничеща с лумена повърхност на епителните клетки, които облицоват бъбречните каналчета. При напреднала хронична бъбречна недостатъчност (ХБН) обаче, по-голямата част от тиазидните диуретици се излъчват през черния дроб и само малко количество от тях попада в първичната урина.
При болните с по-тежки степени на сърдечна недостатъчност се предпочита прилагане на т.нар. „бримкови“ диуретици, тъй като тиазидните не са достатъчно ефективни. При пациентите с нормална или близка до нормалната бъбречна функция, бримковите диуретици преминават в първичната урина. При тежка сърдечна недостатъчност обаче, абсорбцията на бримковите диуретици е забавена и максималният отговор настъпва след четири и/или повече часа от приема на лекарственото средство. Болните не се нуждаят от големи дози, освен в случайте, когато е налице и бъбречна недостатъчност. При болните с И-ра и Ill-та степен на сърдечна недостатъчност, е възможно диуретичният отговор да бъде намален до 1/3 -1/4 от максималния (осъществен под влияние на ефективните дози на бримковите диуретици).
Привикването на организма към диуретиците е основен клиничен проблем. Например, при дългосрочен прием на бримкови диуретици, натрият преминава („избягва”) през бримката на Хенде към дисталните части на нефрона. Тук, увеличеното му количество предизвиква хипертрофия на епителните клетки в дисталните каналчета със съпътстващо увеличение на обратната му абсорбция. Въпреки че клетъчните и биохимичните механизми на този феномен все още не са достатъчно изяснени, счита се, че той е в основата на привикването (развитието на толеранс) към бримковите диуретици. В такива случаи се практикува прибавяне на тиазидни диуретици, които „блокират“ функциите на хипертрофиралите епителни клетки от дисталните бъбречни каналчета. По този начин се осъществява синергичен ефект с бримковия диуретик и диурезата се възстановява.
При развитие на толеранс към бримковите аииретици се препоръчват слеаните терапевтични мерки:
- ограничаване дневния прием на натрий (до 5 г.) и на течности (до 1 11/г литра);
- избягване на лечение с нестероидни противовъзпалителни лекарства (НПВС);
- включване в терапевтичната схема на АСЕ инхибитори, ако болният не ги е получавал дотогава: започва се с малки дози например с еналаприл, 2.5 мг дневно;
- избягване на агресивна съдоразширяваща терапия;
- комбиниране на бримков с тиазиден диуретик
- прием на фуроземид (или друг бримков диуретик) в увеличени дози: 40-80 мг., два три пъти дневно per os; при тежко болни – като болус 20-40 мг (1 2 амп.), i.v., два-три пъти дневно, или в трайна венозна инфузия;
- прибавяне на малки дози (12.5 – 25 мг. дневно) спиронолактон.
Лечение на оточни състояния при болни с хронична бъбречна недостатъчност (ХБН)
В случайте на оточни състояния, съпътствани от ХБН, тиазидните диуретици не оказват клинично значим ефект и затова се предпочитат „бримковите“. При не много напреднала ХБН (скорост на гломерулната филтрация над 50 мл/мин), може да се добави и тиазиден диуретик.
Най-често при болните с ХБН и отоци бримковият диуретик се прилага в покачващи се дози до достигане на най-ефективната. Именно тази доза трябва да се дава неколкократно дневно с цел да се получи ефикасна диуреза. Възниква обаче, въпросът относно най-високата доза бримков диуретик, която може да бъде приложена при болни с напреднала ХБН.
Установено е, че при тези болни се получава максимален диуретичен отговор при венозно вливане на 160-200 мг. фуроземид, респективно на еквивалентна доза буметамид или торземид. Някои пациенти се нуждаят от неколкократно дневно приложение на споменатите високи дози. Ефектът не се увеличава при вливането на по-големи дози!
Максималната доза фуроземид, приета per os, е приблизително два пъти по-висока от венозната: 160 320 мг при умерена, и 320 400 мг при напреднала ХБН. При болните, които не отговарят на интермитентните дози бримкови диуретици, може да се направи опит същите да бъдат приложени в постоянна венозна инфузия. Преди началото й обаче, трябва да се дaдe т. нар. „натоварваща доза“, за да се намали времето, необходимо за постигане на равновесно (steadysteady) състояние. Ако и тогава не се получи достатъчна диуреза, единственото терапевтично средство остава хемодиализата.
Отоци при нефрозен синдром
При болните с нефрозен синдром обикновено е много трудно да се постигне необходимата диуреза, за да се справят с отоците. Ефикасността на диуретично действие може да се повиши, ако се приложи i.v. комбинацията: 30 мг. фуроземид и 25 г. Албумин.
Оточни състояния при чернодробна цироза
При болните с чернодробна цироза и отоци, вкл. асцит, основна причина за задръжката на натрий и течности е вторичният алдостеронизъм (наред с другите, по-малко значими етиопатогенетични фактори). Ето защо, основа на патогенетичното лечение при тези пациенти е спиронолактонът (в начална доза 50 мг, която постепенно се покачва до 300 мг, при максимална 400 мг).
При успех на лечението, максималната дневна поддържаща доза е 150 мг (3 х 50 мг.). Ако дозата от 300 мг спиронолактон не предизвика достатъчно ефективна диуреза, в лечебната схема може да се прибави тиазиден и/или бримков диуретик.
Повишаването на диурезата обаче, трябва да става постепенно и бавно. Не бива да се търси „бърз ефект”, тъй като след „масивна диуреза”, при значителен процент от болните може да се развие чернодробна кома.