Брой 4/2001
Проф. д-р Николай Беловеждов, д.м.н.
Изборът на подходящи противохипертонично лекарство е право и задача на лекуващия лекар. Той трябва да се съобрази със състоянието на болния, рисковите фактори, наличието на органни увреждания и съпътстващи болести, преимуществата и недостатъците на различните лекарства, стойността на лечението, продължителността на периода, след който може да се очаква понижение и/или нормализиране на артериалното налягане, нежеланите странични ефекти, възможното обратно развитие на хипертрофията на лявата сърдечна камера, отклоненията в липидната обмяна, в бъбречните функции, качеството на живот на болния.
Според Препоръките на Световната Здравна Организация (СЗО) и Международното Дружество по Хипертония (МДХ), като противохипертонични лекарства могат да се използват: диуретици, алфа и бета адренергични блокери, инхибитори на ангиотензин-превръщащия ензим (АСЕ-инхибитори), калциеви антагонисти, лекарства от други групи и комбинации от тях. Употребата на различните групи противохипертонични лекарства търпи колебания. Например използването на диуретиците през последното десетилетие на XX век в световен мащаб показа трайно спадане, но напоследък отново се повишава рязко. Обратно, след трайно и стабилно повишение на употребата на калциевите антагонисти, през последните години продажбата им намалява.
Най-многобройни са контролните проучвания върху диуретиците и бета-адренергичните блокери, в резултат на които е доказано, че противохипертоничното лечение с тези лекарства намалява риска от сериозни сърдечно-съдови усложнения. Например мета-анализът на 14 рандомизирани изеледвания, сравняващи ефекта на умерено високи дози тиазидни диуретици с този на плацебо-таблетки, установява намаление на честотата на мозъчните инсулти с 42% и на усложненията на исхемичната болест на сърцето с 14%.
В първите 2-3 дни от началото на лечението с диуретици се увеличава количеството денонощна урина, а обемът на плазмата и междуклетъчната течност в организма намалява с около 15-20%. В резултат минутният обем на сърцето се понижава и артериалното налягане спада. След „авторегулация“, включваща и активирането на ренин-ангиотензин-алдостероновата система, минутният обем се възтановява за около една седмица, но поради намалена обща периферна съдова резистентност, артериалното налягане остава понижено.
Най-същественият нежелан ефект на тиазидните диуретици е възможността да причинят хипокалиемия и по този начин да предизвикат понякога фатални сърдечни аритмии. Многобройни проучвания с надеждни съвременни методи показват, че найчесто загубата на калий е незначителна и се наблюдава в първите дни от лечението, след което се възстановява балансът между вноса и излъчването на калий. По-значително е намалението на извънклетъчния калий, в сравнение с количеството му в клетките.
Съвременни проучвания с помощта на холтер-наблюдения в продължение на 24-48 часа, доказват че тиазидните диуретици не увеличават сърдечните аритмии в покой, нито при физически усилия, независимо дали болните имат хипертрофия на лявата сърдечна камера. При по-продължителни наблюдения се установява, че ниските дози тиазиди намаляват риска от сърдечно-съдоби усложнения в по-голяма степен, отколкото прилаганите (в предишни изследбания) по-високи дози. При съвременните терапевтични подходи се препоръчва лечението да започне с хидрохлоротиазид или хлорталидон 12,5 мг дневно, като дозата се увеличава максимално до 50 мг дневно.
За сравнително кратък период (до шест месеца), тиазидните диуретици увеличават умерено общия холестерол в серума (средно с 0.3 тто1/Ц.
При продължително лечение (6-12 месеца), нивата на холестерола се връщат към началните стойности. В резултат от широкомащавни контролирани проучвания при болни, лекувани продължително време с диуретици, не се открива повишение на кръвната захар на глад, но и/или след натоварване с глюкоза.
Според последни проучвания (1995 г.), диуретиците, в сравнение с останалите групи противохипертонични лекарства, много по-ефективно предизвикват обратно развитие на хипертрофията на лявата сърдечна камера наблюдение, което е в разрез с досегашните ни представи. Понастоящем се приема, че хипертрофията на лявата сърдечна камера е водещ рисков фактор за сърдечната заболеваемост и смъртност и е налице при повечето болни с умерена артериална хипертония. Именно това насочи вниманието на кардиолозите към възможностите на различни групи противохипертонични лекарства (включително диуретици), предизвикващи обратното й развитие.
Също през 1995 г. бяха съобщени резултатите от ТОМНЗ. Изследването включва 849 болни с умерена артериална хипертония, лекувани на фона на хигиенно-диетичен режим с пет вида противохипертонични лекарства или плацебо-таблетки. Ехографската оценка, след 4-годишно лечение, показва намаление на масата на лявата сърдечна камера при всички групи болни, включително и при получавалите плацебо. Статистически значимо е редуцирането на масата на лявата сърдечна камера (спрямо плацебо) самсипри болните, лекувани с диуретика хлорталидон.
Друго проучване сравнява резултатите от лечението на 1292 болни с калциев антагонист, бета-адренергичен блокер, диуретик или плацебо, в условия на рандомизиран плацебоконтролиран опит. След две години е установено значително намаление на масата на лявата сърдечна камера само при болните, лекувани с диуретика хидрохлоротиазид. Ефектът на хидрохлоротиазида е независим от промените в теглото, нивото на плазмения ренин, излъчването на натрий в урината и други фактори, които могат да се отразят на левокамерната сърдечна хипертрофия.
Съществуват и сравнителни изследвания върху ефектите на хидрохлоротиазида и калциевия антагонист израдипин. Намалението на масата на лявата сърдечна камера, постигнато на шестия месец от лечението с хидрохлоротиазид, е значително по-голямо, отколкото при болните, лекувани с израдипин и резултатите са статистически достоверни. Трябва да се изтъкне, че и немедикаментозните прийоми (постигане на идеално тегло, ограничение на алкохола, намаляване на количеството сол в храната, отказване от тютюнопушене, регулиране дневния режим на бит и труд), също намаляват хипертрофията на лявата сърдечна камера.
Натрупаните от множество проучвания данни доказват, че тиазидните диуретици хидрохлоротиазид, хлорталидон и т.н. (приложени самостоятелно или в съчетание с други противохипертонични лекарства), са ефективно, добре поносимо и сравнително евтино лечение за всички болни с повишено артериално налягане. Според препоръките на СЗО и МДХ от 1999 г., диуретиците трябва да се използват в ниски дози, максимално равностойни на 25 мг хидрохлоротиазид (често и в по-малка от тази доза), за да се намалят нежеланите странични ефекти, които все още съпътстват тяхното приложение.
Най-често прилаганите у нас лекарства от тази група са:
- Хлорталидон, таблети от 50 и 100 мг; прием по 1/4 табл, дневно, през ден или 2 пъти седмично (според преценката на семейния лекар);
- Хидрохлоротиазид, таблети от 25 мг; прием по 1/2 1 табл, дневно, през ден или 2 пъти седмично;
- Индапамид, таблети от 2,5 мг по 1 табл, дневно.