Брой 12/2009
Проф. д-р Вихра Миланова
Кои са най-честите психични болести, с които се среща един общопрактикуващ лекар?
Депресиите. Те засягат около 10% от общата популация, а 30% от пациентите в общата медицинска практика са с депресии. Очаква се през 2020 г. те да станат втора причина за инвалидизация на населението. И второ, при тях има висок риск от самоубийства. Около 8 % от болните, които се хоспитализират с тази диагноза, реализират самоубийства. 90 % от хората, които отиват при семейния лекар, са със соматични оплаквания. Оказва се, че близо половината от тях са с депресия. Така че семейният лекар трябва да има чувствителност към това заболяване!
Психичните и неврологичните заболявания са сред 10-те водещи причини за хронична болест и инвалидизация, сочи голямо проучване на СЗО и Световната банка. На тях се дължат 28 % от общия брой години живот в инвалидност, макар че те причиняват само 1,4 % от общата смъртност. Данните се потвърждават и от други епидемиологични изследвания. Тези заболявания се срещат във всички общества и причиняват голяма загуба на икономическа продуктивност и социален капитал.
Какъв е делът на отделните психични заболявания?
Като процент от общата болестност (години живот, прекарани в инвалидност) на първо място е депресията 9,7 %. Друга голяма болеет е алкохолната злоупотреба 3,3 %. На трето място е биполярното ефективно разстройство 3 %; на четвърто шизофренията 2,6 % и натрапливата невроза е пета с 2,2 %.
Кои са ключовите думи, които трябва да алармират семейния лекар?
Той трябва да обърне внимание на настроението на пациента си, дали има апетит, удовлетвореност от това, което върши; може ли да се концентрира; има ли мисли за самоубийство. Други симптоми са: денонощните колебания в настроението;
ограничено интереси и намалено желание за общуване; много често такива болни имат соматични симптоми, които маскират депресията главоболие, гастроинтестинални оплаквания, фибромиалгии, сърдечни оплаквания.
Какъв е вашият съвет към ОПД?
Ако лекарят има съмнение за депресия, е добре първо да отхвърли органичната генеза и след това да насочи пациента си към консултация с психиатър. важно е да се има предвид, че депресията често е съпътствана от друго психично заболяване тревожното разстройство. При 60 % от депресивните се наблюдава генерализирана тревожност. в 60 % от случаите депресията върви заедно с паническото разстройство. в 30 % тя е придружена от социална фобия.
Може ли да се каже, че в периоди на икономически кризи психичните заболявания са по-чести?
Тях винаги ги е имало. Друг е въпросът, че тези състояния излязоха на попреден план през последните години, защото хората започнаха повече да говорят за тях. Но те винаги са съществували и честотата им у нас и по света е една и съща.
Кои са другите периоди, освен житейски кризи, в които човек е застрашен от психична болест?
Периодът след раждане 10-15% от жените през първите 6 месеца след раждането имат колебания в настроението за около 3-4 седмици.
Колко трябва да продължи една депресия, за да се смята за патология?
Поне 3-4 седмици. втори вид е пременструалната депресия с тревожност, лабилност, редукция на интересите преди менструация. Сега е сезонът на зимната депресия.
Трябва да се подчертае, че е важно депресиите да се диагностицират и лекуват, заицото след първия епизод при половината от пациентите тя се повтаря. След втория епизод 70%, след третия повторяемостта е 90 %.
Какви са последиците от нелекуване на една депресия?
Риск от влошаване, хронично протичане, продължително нарушаване на работоспособността, риск от самоубийство, терапевтична резистентност. Напоследък се появиха много нови лекарства, които нямат нищо общо с предишните. Те са с минимални странични ефекти, с добра терапевтична поносимост. Депресията може да се лекува и семейният лекар не трябва да изпуска нейните симптоми.
Казахте, че подготвяте становище до М3 за подобряване на психиатричната помощ у нас.
Да, за съжаление финансирането е недостатъчно и болничните заведения са в хроничен финансов дефицит.
Колко болнични заведения има в момента?
12 болници, 12 диспансера, 21 отделения към общите болници и 5 университетски психиатрични клиники.
Как е в света?
Hue имаме малко под средния брой легла в Европейския съюз. Там има повече легла в общите болници.
На това ли смятате, че трябва да се наблегне при оптимизиране на психиатричната помощ?
Не точно. Необходимо е преразпределение на финансирането. Сега се плаща на пациент, а не на дейности, които се извършват за него. Колкото болни са минали, толкова средства се плащат независимо дали те са остри или хронични и какви дейности си им предоставил. Тоест, колкото повече услуги предоставяш на един болен, толкова повече са ти загубите. Знаете, че здравето на психично болните са грижа на държавата и ние искаме достатъчно средства за тяхното качествено лекуване и възстановяване.
Разговора води
Павлина Михайлова