Брой 9/2001
Проф. Д-р Н. Беловеждов
Инхибиторите на ангиотензинпревръщащия ензим (АСЕ), въведени в клиничната практика преди около 20 години, доказаха своята ефективност при лечение на артериалната хипертония и застойната сърдечна недостатъчност. Съвременни данни показват, че тези лекарства могат да предотвратят развитието на сърдечно-съдови усложнения и при болни с атеросклеротична сърдечно-съдова болест без високо артериално налягане.или дисфункция на лявата сърдечна камера. АСЕ-инхибиторите предпазват от сърдечно-съдови усложнения и болните с тип 2 захарен диабет и инсулинова резистентност. Чрез блокиране активирането на ренин-ангиотензин системата, АСЕ-инхибиторите благоприятно въздействат атерогенезата, ремоделират левокамерната сърдечна хипертрофия и задебелената интима на артериите и могат да подобрят прогнозата при болните с атеросклероза.
Възникват въпросите:
- Трябва ли всички болни с исхемична болест на сърцето (ИБС), мозъчен инсулт или периферна артериална болест, да приемат АСЕ-инхибитори дори при нормални артериално налягане и левокамерна сърдечна функция?
- Следва ли болните с тип 2 захарен диабет или инсулинова резистентност да се лекуват с АСЕ-инхибитори преди развитието на атеросклеротична сърдечно-съдова болест?
Отговора на тези въпроси дават проучванията през последните години.
При HOPE (Heart Outcome Prevention 2000 г.), е оценен ефектът от лечението с рамиприл при 9297 болни с атеросклероза (80% с ИБС, 43% с периферна съдова болест, 11% с прекаран мозъчен инсулт или преходно исхемично разстройство), и/или захарен диабет и поне един рисков фактор. Изключени от изследването са болните със застойна сърдечна недостатъчност или фракция на изтласкването <40%. С артериална хипертония, но контролирана с други противохипертонични лекарства, са 47% от болните. всички болни получават 10 мг рамиприл дневно или плацебо, без да имат стандартните показания за това. Проучването е прекратено преждевременно след 41/г години, когато е установено 22% намаление на сериозните сърдечно-съдови усложнения (миокарден инфаркт, мозъчен инсулт или смърт). Случаите с новооткрит захарен диабет са с 34% по-малко. Намалението на риска е независимо от постигнатото от рамиприла средно намаление на артериалното налягане и е явно след лечение, продължило една година. Ефектите от АСЕ-инхибиторите по време и след остър миокарден инфаркт, са изследвани чрез рандомизирани проучвания при повече от 120000 болни. Според метаанализа от 1998 г., се установява 7% намаление на 30-дневната смъртност сред болните, лекувани с АСЕ-инхибитори. Абсолютната полза е особено голяма сред високорисковите болни (с лека до умерена застойна сърдечна недостатъчност, със сърдечна честота >100 удара/мин., с преден инфаркт или захарен диабет).
Проучването QUO VADIS (effects of QUinapril On Vascular Age and Determinants of ISchemia 1998 г.) включва 149 болни претърпели избирателна ,.by pass хирургия на коронарните артерии“. Рандомизирано те получават 40 мг/дневно гвинаприл или плацебо (поне две седмици преди операцията и 1 година след това). Както при НОРЕ, болните при QUO VADIS са без традиционните показания за прием на АСЕ-инхибитори. След 1 година, при лекуваните с гбинаприл се установява 80% намаление на сърдечно-съдовите усложнения (сърдечен инфаркт, исхемичен мозъчен инсулт, преходни исхемични атаки или рецидив на стенокардия). Нивата на артериалното налягане в двете групи са сходни, което предполага, че кардиопротекцията с гбинаприл се дължи на други механизми, а не на противохипертоничния му ефект.
При APRES (Angiotensin-converting enzyme inhibition Post REvascularization Study 2000 г.) се оценява ефектът на рамиприл при 159 болни с избирателна ангиопластика или „by pass хирургия“. Болните са с нормално артериално налягане и умерено намалена левокамерна фракция на изтласкване (между 30 и 50%), но без застойна сърдечна недостатъчност, Установява се значимо намаление както на общата смъртност, така и на случаите на сърдечна смърт, миокарден инфаркт и застойна сърдечна недостатъчност (намален риск с 58%).
Известно е, че ендотелната дисфункция играе основна роля при възникването и развитието на сърдечно-съдовите болести и е „общият път“, чрез който повечето сърдечно-съдови рискови фактори допринасят за развитие на атеросклероза и възпаление. Доказано е, че за разлика от повечето противовъзпалителни лекарства, АСЕ-инхибиторите подобряват „зависещата“ от ендотелните клетки вазодилатация.
Известно е, че състоянието на съдовия ендотел е резултат главно на баланса между ангиотензин II и азотния окис (N0). Ангиотензин II има мощно съдосвиващо действие, а освен това стимулира митогенезата и разрастването на гладките мускулни клетки и фибробластите, а също и отлагането на колаген в съдовите стени. в резултат се увеличава масата на артериалните стени и се намалява комплайънса на лявата сърдечна камера и съдовата система. Ангиотензин II намалява образуването на N0, произвежда токсични прооксиданти, стимулира освобождаването на норадреналин и на ендотелин-1 (ЕТ-1), който е най-мощният известен вазоконстриктор. в резултат на повишените концентрации на ангиотензин II, се освобождава алдостерон, който увеличава миокардната фиброза и хиперплазията на интимата, повишава активността на симпатикуса и стимулира задръжката на натрий и вода.
Здравите ендотелни клетки синтезират N0, който предизвиква вазодилатация и потиска хипертрофията на съдовите стени. Нашият модерен живот (и диета), особено у генетично предразположени индивиди, често води до промяна в баланса и преобладаване на синтезата на ангиотензин II и алдостерон. Това създава предпоставки за развитие на артериална хипертония, атеросклероза, миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, застойна сърдечна недостатъчност и други сърдечно-съдови усложнения. АСЕ-инхибиторите понижават нивата на ангиотензин II и увеличават образуването на N0 както пряко, така и косвено (чрез блокиране разграждането на брадикинина, който стимулира локалната синтеза на N0 и възстановява нормалните ендотелни функции).
Хипертрофията на лявата сърдечна камера е един от най-силните независими рискови фактори за сърдечни усложнения, особено при възрастните. Хипертрофията само частично се обяснява с нивата на артериалното налягане. Инсулиновата резистентност, клинично проявеният тип 2 захарен диабет и затлъстяването действат синергично с повишеното артериално налягане (специално систолното и пулсовото) за развитие на лявокамерната хипертрофия. Хиперинсулинемията повишава чувствителността на сърдечно-съдовата система към трофичните ефекти на ангиотензин II и алдостерона. Тъй като те стимулират хипертрофията на миоцитите и образуването на извънклетъчния матрикс, не е изненадващо, че АСЕ-инхибиторите са най-ефективни от противохипертоничните лекарства за предотвратяване и обратно развитие на лявокамерната сърдечна хипертрофия. Тригодишно проучване показва, че АСЕ инхибиторите намаляват масата на лявата сърдечна камера приблизително с 40% за срока на изследването, като нормализират размерите й.
Артериалната хипертония и инсулиновата резистентност стимулират мускулната хипертрофия, хиперплазията и увеличеното отлагане на фиброзна тъкан в стените на артериите. Това води до намалена еластичност на стените на артериите и ендотелна дисфункция среда, която подпомага възникването и напредването на атеросклерозата. АСЕ инхибиторите облекчават обратното развитие на тези процеси и нормализирането на структурата и функцията на артериалните стени.
АСЕ инхибиторите леко подобряват инсулиновата резистентност.
Липидният профил не се засяга или дори леко се подобрява от АСЕ инхибиторите, за разлика от бета-адренергичните блокери и диуретиците, които влошават повечето липидни показатели, фибринозата се регулира от излъчения от ендотелните клетки тъканен плазминогенов активатор (t-PA) и от главния му физиологичен инхибитор (РАИ). Съществуват епидемиологични доказателства, че повишеният РАИ и влошената фибринолиза са рискови фактори за миокарден инфаркт и мозъчен инсулт. Нивата на PAI-1 са повишени при болните със захарен диабет, затлъстяване и инсулинова резистентност. Ангиопревръщащият ензим е решаващ медиатор за взаимодействието между t-PA и РАИ. Брадикининът стимулира образуването и освобождаването на t-PA, а ангиотензин II на РАИ. Следователно активирането на системата ренин-ангиотензин увеличава РАИ, а АСЕ инхибиторите го намаляват. При едно проучване рамиприлът понижава нивата на РАИ антигена с 44%, а на PAI-1активността с 22%.
АСЕ инхибиторите са най-ефективните лекарства и за предотвратяване на напредващата хронична бъбречна недостатъчност (ХБН) при болните с диабетна и недиабетна етиология на бъбречната болест. Лечението с АСЕ инхибитори остава „последна, най-добра надежда за отлагане на крайната ХБН и диализата“ при много болни със захарен диабет и артериална‘хипертония в съчетание с ХБН. Според данни от съвременно проучване (2000 г.), при 20 000 болни над 65 г. с потисната левокамерна функция, АСЕ инхибиторите намаляват с 37% едногодишната смъртност (при серумен креатинин над 3 mg/dl и с 16% при креатинин под 3 mg/dl).
Нежеланите ефекти на АСЕ инхибиторите са относително „благоприятни“, като главно ограничение за тяхното прилагане е сухата, непродуктивна кашлица. всички АСЕ инхибитори изглежда причиняват еднакъв процент (максимално 10%) от това често, неприятно, но безопасно оплакване, което се дължи на повишените нива на брадикинина в белите дробове. Ангиоедем се среща приблизително при 0.1 % от лекуваните с АСЕ инхибитори. Съществено повишаване на креатинина може да се очаква при дехидратирани болни.
На въпроса „Трябва ли АСЕ инхибиторите да бъдат стандартно лечение за всеки болен с атеросклеротична болест?“за повечето болни отговорът е „Да.“.
Болестите, за които е вероятно пациентите да се подобрят от лечение с АСЕ инхибитори, са следните:
- ИБС, без противопоказания за АСЕ инхибитори;
- ИБС, със систолно артериално налягане над 130 тт Нд;
- Тип 2 захарен диабет с или без ИБС;
- Инсулинова резистентност със систолно налягане над 130 тт Нд:
- Застойна сърдечна недостатъчност и/или левокамерна дисфункция.ц
Противопоказания за АСЕ инхибитори са:
- Систолно артериално налягане под 100 тт Нд (особено съчетано със симптоматична артериална хипотония);
- Ангиоедем, дължащ се на лечение с АСЕ инхибитори;
- Непоносима кашлица.
Артериалната хипертония е много честа сред болните с ИБС или други манифестации на атеросклеротичната болест. Въз основа на натрупаните данни е ясно, че като начално лечение на артериалната хипертония при болните с ИБС трябва да се използва АСЕ инхибитор или бета-адренергичен блокер. Много болни с ИБС, без документирана артериална хипертония, имат нормално или леко повишено артериално налягане. Натрупаните доказателства предполагат, че идеалната граница за систолното артериално налягане е 130 тт Нд.
Рутинното използване на АСЕ инхибитори е показано при повечето болни с тип 2 захарен диабет или значима инсулинова резистентност. Проучванията показават, че при болните с тип 2 захарен диабет, без документирана ИБС, съществува „сърдечен риск“ (за развитие на миокарден инфаркт или сърдечна смърт) толкова висок, колкото при болните с установена ИБС, без захарен диабет. Проучването HOT (Hypertention Optimal Treatment) показва, че агресивният контрол на артериалното налягане (систолно налягане под 130 тт Нд и диастолно около 80 тт Нд) е особено важен за диабетиците.
Синдромът артериална хипертония. ниски нива на високоплътните липопротеини (HDD, затлъстяване на корема и инсилинова резистенстност. е особено чест при болните с ИБС. Често артериалното налягане при тези болни е гранично или леко повишено. Хиперинсулинемията стимулира усилени отговори към ангиотензин II и алдостерон и предразполага към хипертрофия на лявата сърдечна камера, ендотелна дисфункция, прогресивно задебеляване и хиперплазия на артериалните стени и повишени нива на РАИ. Доказано е, че АСЕ инхибиторите подобряват тези отклонения. Индивидите с инсулинова резистентност са с изразен риск за бъдещо развитие на на тип 2 захарен диабет. Лечението с АСЕ инхибитори намалява този риск. Практически маркери за инсулинова резистентност са HDL под 40 mm/dl и триглицериди над 150 mm/dl.
Болните с ниско артериално налягане често не понасят лечение с АСЕ инхибитори. Ако болният с ИБС получава други противохипертонични лекарства като диуретици, калциеви антагонисти или периферни алфа1-адренергични блокери, които не притежават кардиопротективни свойства, приемането на тези лекарства трябва да се спре или „да се направи място“ за АСЕ инхибитор. Ако артериалното налягане остане потиснато (систолно между 90-110 тт Нд), болният „не е добър кандидат“ за лечение с АСЕ инхибитори.