Брой 4/2018
Доц. д-р В. Мълчанова, д.м.
Почетен председател на научното дружество по мануална медицина на вертеброгенните заболявания на нервната система
Почетен председател на научното дружество по мануална медицина на вертеброгенните заболявания на нервната система
Вертебралните структури и свързаните с тях нервни елементи могат да провокират оплаквания и клинични симптоми, имитиращи истински заболявания на вътрешните органи. Поради относително по- слабото им познаване, често тези форми на оплаквания и клинична симптоматика биват интерпретирани и лекувани неправилно. Подобни клинични прояви се дължат на иритацията на различните нервни елементи (най-често rr.dorsales и rr.ventrales), които инервират както структурите на съответните вертебрални сегменти, така и определени кожни и мускулни територии, съвпадащи с проекцията на някой от вътрешните органи. Такива клинични прояви са известни под термина “псевдовисцерални” или “вертебро-висцерални” синдроми.
Една от най-разпространените форми на псевдовисцералните синдроми е псевдостенокардният (вертебро-кардиалния) синдром. При този синдром оплакванията симулират клиничната картина на остра или хронична стенокардия, но се провокират от определени лезии в областта на цервикалния (С4-С5) или торакалния гръбнак. В такива случаи пациентите чувстват болка и опресия в едната гръдна област (когато болката е левостранна, тя се възприема като сърдечна!!!). В подобни случаи G.Laroche, Debray и May обръщат внимание на грешки в диагностиката и терапевтичното поведение, тъй като оплакванията в сърдечната област не са предизвикани от заболяване на сърдечния мускул, а се дължат на целулитни кожни инфилтрати, причинени от ставни дисфункции (,,микродисторзии,, , ,,блокажи,,) или артрозни изменения (остеофити) в интервертебралните стави на шийния или торакалния гръбнак и иритация на инервиращите ги нервни елементи (rr. cutanei на дорзалните разклонения на спиналните нерви). Тези кожни зони (инфилтрати) са твърде болезнени, понякога болката е пареща.Тя може да бъде остра или хронична. При клиничното палпаторно изследване чрез изтегляне и претриване на кожната повърхност се установява, че в прекордиалната област кожната гънка е имбибирана и силно болезнена. Същевременно могат да се установят болезнени и контрахирани миалгични снопчета в областта на m.pectоralis major и m.pectoralis minor (инервирани от вентралното рамо на С6-С7 спинален нерв), които усилват псевдостенокардните оплаквания (фиг.2). Съществуват и случаи със смесен характер на оплакванията, когато истинската стенокардия се утежнява от симптоми, дължащи се на вертеброгенни лезии в областта на цервикалния (C4) и горния торакален (Th2-Th5) гръбнак. Известно е, че истинската стенокардна симптоматика се влияе от лечение с нитратни препарати, докато вертеброгенната псевдостенокардия не се повлиява от тях.
Г. Георгиев и кол. (1998) са наблюдавали 200 болни със стенокардна симптоматика от кардиологичната клиника на Катедрата по пропедевтика на вътрешните болести при Александровска болница. При 118 от тях са установени смесени форми на стенокардия (истинска стенокардия с компенсирана ИБС + вертеброгенна псевдостенокардия), а при останалите случаи – самостоятелна форма на вертеброгенна псевдостенокардия. Всъщност, псевдостенокардната симптоматика представлява истински вертеброгенен сегментарен целулитно-миалгичен синдром, предизвикан от функционални ставни дисфункции (“микродисторзии”), или артрозни промени в цервикалните и високите торакални сегменти на гръбнака. Тя е клинчна проява на иритация на вентралните и дорзалните разклонения (rr.dorsales и rr.ventrales) на съответните спинални нерви, инервиращи интервертебралните стави на засегнатите вертебрални сегменти.
Псевдо-плевро-пулмонарни болки
Интраскаруларните болки с цервикален (C4,C5-C6,C7) или торакален (Th4,Th5-Th6) произход могат да наподобяват псевдо-плевро-пулмонални болки, които се засилват при дълбоко вдишване. Такива болки могат да се проявяват и при наличието на болезнено контрахирани мускулни влакна (кордони) в областта на m.ileocostalis.
Абдоминални псевдовисцерални болки
Някои псевдовисцерални синдроми от вертеброгенен произход се проявяват под формата на гинекологични, урологични или гастро-интестинални оплаквания. При тях не се установяват заболявания на вътрешните органи и съвременните инструментални изследвания не откриват никакви органични промени в тези органи. Произходът на подобни болки е свързан с определени лезии в областта на торако-лумбалния (Th11- L1) или лумбо-сакралния (L5-S1) гръбнак. В такъв случай тези синдроми са провокирани от кожно-целулитни и миалгични реакции (плаки!), които са проява на определени сегментарни лезии в структурите (ставни или дискови) на цитираните вертебрални сегменти. Подобни целулитни болзнени плаки и миалгични кордони най-често се откриват в ниската коремна област. Псевдовисцералните болки могат да бъдат остри или хронични и да се появяват без видими причини. При доказана вертеброгенна компонента те се повлияват от лечение, насочено към засегнатите сегменти на гръбнака (мануални вертебрални манипулации, екстензии, инжекционни инфилтрации, масаж на целулитните зони).
Вертеброгенни болки, произхождащи от вътрешните органи
Някои заболявания на вътрешните органи могат да провокират твърде неприятни болки в областта на гръбнака. Така напр. дисекиращата аневризма на каротидната артерия много често се манифестира като остра едностранна цервикалгия с непоносимо болезнена ирадиация на оплакванията към зъбите, ухото и окципиталната област. В такива случаи дори най-слабият допир до кожата на шията е нетърпимо болезнен. Тук е необходима спешна намеса на съдовите специалисти!!!
В някои случаи в интерскапуларната област болки могат да се причи- няват от рак на панкреаса, а дуоденалната язва да се проявява чрез болки в торакалната област. Една аортна фисура може да протича под формата на дорзалгия или висока лумбалгия. Болките в лумбалната област понякога могат да бъдат симптом на колопатия. Чернодробните (особено злокачествените) заболявания и такива на жлъчния мехур са в състояние да провокират десностранни болки в областта на хипохондриума. Спленомегалията при хроничната миелоидна левкемия се проявява с подобни болки отляво. Бъбречно-каменната болест и нефролитиазните кризи твърде често се проявяват с болки в кръста.
Поставянето на правилна диагноза при псевдовисцералните болкови синдроми и при вертеброгенните болки от висцерален произход е трудна задача. Това налага използванетоне не само на широка диференциална диагноза, но и сериозни познания и внимание отстрана на лекарите
(специалисти по вътрешни болести, обща медицина, кардиология, неврология и др.).