„Следете UV индекса от мобилния си телефон и мобилните приложения и прилагайте адекватна фотозащита, ако стойността му за деня попада в оранжевата или червената зона и прогнозата се задържа същата за близките часове и дни“.
Тази препоръка отправи дерматоложката доц. Жана Казанджиева на пресконференция по повод старта на кампанията „Евромеланома ‘23“. По думите на специалистката това е най-актуалният подход, който дерматолозите днес възприемат като първа стъпка към формирането на правилно отношение на хората към фотопротекцията.
Според доц. Казанджиева промяната в мисленето и отношението към използването на фотозащитни средства трябва да стъпва именно на такива ясни и лесни послания. Друг важен съвет, който дават дермотолозите днес, е хората да нямат колебание по отношение излагането на слънце като необходимо условие за синтеза на витамин D. Според изчисления на експерти, излагането на слънце за 2 часа дневно 3 пъти в седмицата с незащитени ръце от лакътя надолу и незащитени крака от колената надолу е напълно достатъчно за постигането на необходимите нива на този витамин.
Също така тя обърна внимание на факта, че повечето качествени съвременни фотопротективни продукти вече се произвеждат без оксибензон – съставка, за която е доказано, че има вредно въздействие върху околната среда.
Тази година кампанията „Евромеланома“ ще бъде насочена към тийнейджърите, поясни координаторът й д-р Валерия Матеева. Тя обясни, че според епидемиологично проучване повечето тийнейджъри в Европа са много добре информирани за рисковете от слънчевите изгаряния, познават продуктите за фотозащита и предимствата им, но въпреки всичко не ги използват.
„Има едно разминаване между информираност и поведение и ние искаме да повлияем така, че то да се промени“, поясни д-р Матеева.