Ясни са годишните бюджети на всяка една основна група лекарствени продукти. Това става ясно от решение на Надзорния съвет на НЗОК, взето на заседание на 27 януари.
Съгласно него се „Определят годишните бюджети на всяка една основна група лекарствени продукти, определена в Закона за бюджета на НЗОК за 2021 г., като средства за здравноосигурителни плащания, определени в закона за бюджета на НЗОК за текущата година и дял на резерва за непредвидени и неотложни разходи“. Те ще се използват за прилагане на Механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК, приложим за 2021 г. за лекарствените продукти, заплащани напълно или частично от фонда.
Припомняме, механизмът действа за трета поредна година.
Съгласно приетото решение според механизма за основна група А, формирана от лекарствените продукти за домашно лечение, назначавани с протокол, се заделят 478 000 000 лв. За група Б – лекарствените продукти за домашно лечение на територията на страната, в механизма се залагат 304 816 740 лв. За лекарствата от основната група В, включаващи предназначените за лечение на злокачествени заболявания и лекарствените продукти при животозастрашаващи кръвоизливи и спешни оперативни и инвазивни интервенции, са предвидени 560 000 000 лв.
„Всяка една група има условен бюджет. Той се прави на база предходната година плюс ръста, който е заложен за лекарствените групи, като той се преизчислява за всяка една от групите. Ако бюджетът се надвиши, касата уведомява всяка компания за преразхода, който се връща в бюджета на здравната каса“, разясни пред Zdrave.net представителят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) в Надзора. Това е направено с цел да няма преразход, посочи тя, като припомни големият преразход за лекарства в минали години, особено в сферата на онкологията. „Механизмът се направи с цел да се връща всичко, което е над условните бюджети. Така и компаниите, които участват, независимо дали става дума за оригинални или генерични продукти, поемат някаква отговорност за спазване на бюджетната рамка. Преразходът не намалява, но вече е за сметка на компаниите, които са го генерирали“, допълни Василева.
С друго решение се възлага на управителя на НЗОК да планира средствата за изграждането на Резервен център за данни на Касата.