„Основното, с което се занимаваме днес, са гръбначните и гръбначно-мозъчни травми. Темата е особено интересна, социално значима, с много възможности, и това се доказва и от големия интерес на участниците, които имаме тук.“ Това каза проф. Николай Габровски по повод провеждащия се в София курс на АО Spine – Спинална травма.
AO е една от най-големите обучителни организации в света в областта на медицината. Тя има няколко подразделения, като едно от тях е AO Spine, което се занимава с гръбначна хирургия. Организация има дългогодишна традиция в изучаването на процесите на заздравяване и предимно на хирургичните принципи на лечение и специално по отношение на гръбнака е водеща в света. „Тя развива не само теоретичните умения, но и практическите, чрез показване на различни модели, със създаване на класификации. Т.е. това е един цикъл, чрез който се цели стандартизиране на познанието в света. Създава се „златен стандарт“ за лечение на определени заболявания, както и за класифицирането им. За нас, специалистите, това е много важно, защото това е един международен език, на който си говорим“, каза проф. Габровски.
Курсът е предназначен предимно за млади специалисти и е бил запълнен близо два месеца преди събитието, изрази задоволство проф. Габровски. „Имаме представители от 11 държави, което е много голямо разнообразие. Имаме хора от Русия, Полша, Израел, Кувейт. Има както неврохирурзи, така и ортопеди. Това е добър микс – една смесица от хора от различни страни и различни специалности. Нещо, което позволява курсът да бъде не само образователно, но и социално събитие. Хората да се срещнат, да разменят контакти, да разменят идеи“, каза той.
Проф. Габровски подчерта, че всички подобни курсове са задължително акредитирани от Европейския съюз на медицинските специалисти (UEMS), отговарят на всички високи стандарти, които тази организация поставя, и съответно сертификатите, които се получават, важат за по-голямата част от света. „Имаме удоволствието да имаме както гост-лектори, които са предимно от Франция, така и четирима локални лектори – проф. Явор Енчев, доц. Каракостов, д-р Тивчев и аз. Целта на тези занимания е всички да научат нещо повече – не само ние да предаваме знания, а чрез комуникация, чрез обсъждане на случаите, задаването на въпроси, чрез дискусия и ние като обучаващи да се развием и да научим нещо ново“, допълни проф. Габровски.