Минимум 23 национални електронни регистри в здравната система ще бъдат разработени и внедрени, надградени или интегрирани към Националната здравна информационна система. Сред тях са регистърът на ражданията, Националният регистър на пациентите с редки заболявания, Националният раков регистър и други.
Работата по регистрите се извършва по проект „Доизграждане на националната здравна информационна система“, финансиран безвъзмездно в рамките на Оперативна програма „Добро управление“ 2014-2020, с приоритет електронно здравеопазване.
Това става ясно от отговор на здравния министър Кирил Ананиев на въпрос на депутата от ДПС Нигяр Джафер, засягащ регистрите в системата на здравеопазването.
Какъв е срокът, в който ще бъдат изградени, надградени и интегрирани в информационната система всички регистри, министърът не уточнява.
В отговора си Ананиев дава информация за всички съществуващи в момента регистри в здравния сектор, както и за това кои са компетентните органи по управлението и администрирането им.
От справката е видно, че общият брой на регистрите в системата е 105, като те се отнасят до заболявания, лекарства, медици, лечебни заведения, служби по трудова медицина и т.н. Част от регистрите са служебни, а друга част – публични, а основните структури, отговарящи за тях, са МЗ, НЗОК, ИАЛ, ИАТ, РЗИ и НЦОЗА.