Над 97% от аптеките у нас вече са свързани със Системата за верификация на лекарствата. Това съобщи изпълнителният директор на Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ) Илиана Паунова по време на презентацията си по повод петгодишнината от влизането в сила на Директивата срещу фалшифицираните лекарства в ЕС и стартът на българската система, отбелязана тържествено тази седмица.
Над 250 са фармацевтичните компании, които доставят у нас лекарства, отпускани с рецепта, и изпращат данни в Системата за верификация. Общо 5405 продуктови кодове (GTIN) са качени в Системата. Седмично у нас се изпълняват около 4 милиона трансакции, а от системата се отписват над 75% от отпусканите с рецепта лекарства. Паунова отбеляза, че целта на организацията е през 2024 г. техният дял да достигне 90%. Припомняме, че от тази година НЗОК няма да заплаща лекарствени продукти по лекарско предписание, на които не е проверена автентичността и не е дезактивиран уникалният идентификационен код в Системата за верификация.
„Системата за верификация на лекарствата в България стартира на 9 февруари 2019 г. с цел осигуряване за пациентите на лекарства с автентичен произход. Тя е част от единната Европейска система за верификация на лекарствата и работи стабилно, като се спазват високи изисквания за качество във всички основни и поддържащи процеси“, припомни Илияна Паунова.
По повод годишнината директорът на БОВЛ връчи благодарствени грамоти за партньорство при прилагането на Европейската директива за борба с фалшифицираните лекарства на представители на Комисията по здравеопазване към 49-то Народното събрание, Министерството на здравеопазването, НЗОК, Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, Изпълнителната агенция по лекарствата, GS1 – България, Адвокатско дружество „Събев и съдружници” и „Акаунт К“ ООД.
Благодарствени грамоти за 5 години партньорство при прилагането на Европейската директива за борба с фалшифицираните лекарства получиха и представителите на организациите – учредители на БОВЛ: Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM), Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФармА), Българската асоциация на търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ), Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) и Българският фармацевтичен съюз (БФС).