Държавата няма план как за справяне с проблема с липсата на достатъчно кадри за новата Национална детска болница. Това смятат представители на обществения съвет за изграждането на новата държавна педиатрия, които проведоха среща със служебния здравен министър Галя Кондева. По време на разговорите днес не е обсъждан казусът с инвестиционното намерение за създаване на частно лечебно заведение “Мама и аз” в столицата, което първо получи зелена светлина от служебния кабинет, а впоследствие даденото разрешение бе отменено, съобщи БНР.
Председателят на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница проф. Иван Литвиненко заяви, че няма непреодолими проблеми с избрания за новата държавна педиатрия терен в Горна баня. Предстои да бъдат разрушени две недовършени сгради на територията на имота. “Ако говорим за проблем, той е дребен, незначителен и в момента е заобиколен и няма да спъне строителството”, обясни Литвиненко. По думите му е осигурен достъп за тежка техника на терена и разрушаването на двете постройки трябва да започне до края на месеца.
На срещата днес е договорено да бъде сформирана група от служители на здравното министерство, която да подпомага работата по проекта за Национална детска болница. Предстоят нови разговори след седмица. Тогава от Обществения съвет ще се срещнат и с екип на Европейската инвестиционна банка, консултант по проекта.
Надежда Рангелова и Мария Брестничка от Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница обявиха, че предстои да започне подготовката на три стратегически документа за новата педиатрия, като срокът за изготвянето им е между 6 и 8 месеца. Според консултативния орган оптималният срок за изграждане и въвеждане на Националната детска болница в експлоатация е 5 години.
Информация за проведената днес среща беше оповестена и от Министерството на здравеопазването (МЗ). “Държа да ви уверя, че гледаме в една посока – да бъде направено всичко необходимо България най-после да има Национална детска болница. Поканих ви на тази среща, за да обсъдим най-належащите въпроси, както и бъдещата комуникация между министерството и съвета”, коментира Галя Кондева.
По време на разговорите е обсъдена нуждата да бъде определен статутът на лечебното заведение и да бъде изготвен анализ на транспортната свързаност и възможностите за достъп до новата сграда.
По въпроса за кадровата обезпеченост на Националната детска болница Кондева посочи, че е поддържа непрекъсната връзка с Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и двете институции ще работят в синхрон. “Кадровата политика в здравеопазването трябва да бъде устойчива и дългосрочна. В началото на месец април тази година МЗ стартира изпълнението на проект за “Насърчаване на специализацията по специалности и в области с недостиг на специалисти”, обясни тя. Кондева уточни, че е отпуснато финансиране в размер на 15 000 000 лева, а изпълнението на проекта ще продължи до края на 2028 г. Финансират се предимно педиатрични специалности. Освен това ще бъдат проведени и разговори с Министерството на образованието и науката (МОН), за да се търсят възможности за осъществяване на съвместни политики в това отношемие.
Във връзка със “Здравната инвестиционна компания за детска болница” Галя Кондева обяви, че е разпоредила одит на дейността на дружеството, за да се запознае с всичко извършено до момента.
Тя се ангажира да определи експертите от МЗ, които ще поддържат връзка с Обществения съвет и ще се занимават пряко с всички дейности по изграждането на Националната детска болница. Предстои Кондева да одобри и предложените от консултативния съвет правила за тяхната дейност.