По-малко от 6 млн. работещи в Румъния плащат 10% процента от доходите си, за да осигурят медицински услуги за 16 млн. души, алармират от Националния синдикален блок (BNS), предаде Аджерпрес.
„По-малко от 6 млн. работещи в Румъния осигуряват приблизително 70% от финансирането на медицински услуги за 16 млн. осигурени лица и още 3 млн. бенефициенти на минимални пакети. Затова протестираме пред сградата на румънското правителство под лозунга „Уважение към труда и тези, които работят! Румънските работещи не искат повече да бъдат опитни зайчета за фискални експерименти!“, посочват от синдиката, който организира в понеделник протест в Букурещ.
В обширен доклад, публикуван преди дни, Националният синдикален блок насочва вниманието на обществеността към тежестта, поемана от румънските работещи, които осигуряват 69% от общите приходи в Здравната каса, докато румънската държава осигурява най-оскъдното финансиране в Европейския съюз за системата на задължителното здравно осигуряване.
В синдикалния анализ се посочва, че в Румъния има приблизително 16,3 млн. осигурени лица, които се възползват от медицински услуги. Към тях се добавят приблизително 3,7 млн. неосигурени, които имат право само на минимален пакет.
От тези 16,3 млн. осигурени, приблизително 3,6 млн. са деца на възраст под 19 години, а над 4,8 млн. са на възраст над 60 години. От приблизително 8 млн. румънци във възрастовата група 19 – 60 години, само около 6 млн. са плащали вноски в здравноосигурителната система, подчертават от BNS.
От синдиката посочват още, че през изминалата година 5,2% от румънците не са имали достъп до медицинска помощ поради причини, свързани с финансиране, дълги списъци на чакащи или отдалеченост на медицинските заведения и ситуацията се влошава година на година, като процентът на лишените от медицински грижи е два пъти по-висок от средния за Европа.
„Румъния осигурява най-оскъдното финансиране за здравната система като дял от брутния си вътрешен продукт. През 2021 г. Румъния отдели за здравеопазване приблизително 5,4% от БВП, докато европейските държави предоставят много по-голямо финансиране“, посочват в съобщение до медиите от синдиката.
Оттам са категорични, че румънските работещи вече не могат да понасят това финансово бреме, което ги принуждава да плащат почти половината от приходите си за услуги с универсален адрес.
Според синдикалната организация Румъния е единствената страна в Европейския съюз и в света, в която вноските на бизнеса към системата за здравно и социално осигуряване са прехвърлени върху служителите от 2018 г., като по този начин вноските за здравеопазване и към пенсионната система са се удвоили за служителите, а за работодателите са спаднали до нула.
Националният синдикален блок е синдикална организация на национално ниво, в която членуват над 900 синдикални организации с общо над 320 000 членове от всички сектори на икономиката, в това число и от здравеопазването.