Общопрактикуващите лекари настояват Бюджетът за първична извънболнична медицинска помощ да бъде увеличен с 25 млн. лева. Искането им е отправено в становище до премиера Бойко Борисов, председателя на здравната парламентарната комисия Даниела Дариткова, здравния министър Кирил Ананиев и финансовия му колега Владислав Горанов, председателя на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров и на НЗОК д-р Дечо Дечев.
В проектобюджета за извънболнична медицинска помощ се предвиждат 19 млн. лева.
чната сфера за 2020 г. е увеличен с 10%. Те изтъкват и ръст на МРЗ за 2020 г. с 9%. Бюджетът на НЗОК за 2020 г. е 4,744 млрд. лв. и ръст от 395 млн. лв.
„Едва ли е необходимо да коментираме „значимостта“ на спестените 6 млн. от бюджета за ПИМП на фона на 4.744 милиарда лева бюджет на НЗОК и каква друга „празнина“ във финансирането на здравеопазването биха запълнили“, пишат от организацията на общопрактикуващите лекари.
От сдружението пишат, че проектобюджетът за тях би трябвало да осигури поддръжка на съществуващите практики като покрива разходите и заплащането, а също така и осигуровките и данъците.
В системата на доболничната медицинска помощ, освен близо 4200 общопрактикуващи лекари, работят още около 4000 медицински специалисти, в т.ч. медицински сестри и още други сътрудници, свързани с дейността ни, което означава, че съобразно законите от предвидения първоначално бюджет се връщат към държавния 38% за осигуровки, след това 10% данъци и ако има дивиденти – още 5%.
Личните лекари уточняват, че парите, които изискват няма как „автоматично да се превръщат в чисти доходи, които влизат в джоба на ОПЛ“, пишат в становището си медиците.
Те припомнят бюджетите на общопрактикуващите лекари – през 2018 г. – 5,8% (с предвидените в резерва 7 млн. лв.), през 2019 г. – 5,4%, през 2020 г. – 5,2%.
В искането си за увеличение на бюджета за 2020 г. с 25 млн. лв. спрямо 2019 г. те пишат, че ще предоставят предложение за разпределението на бюджета за ПИМП по пера, след като има яснота за неговия размер.