Преди бюджетът за НЗОК за 2018 да бъде разгледан на второ четене в парламентарната комисия по бюджет и финанси, стана ясно, че той ще бъде коригиран с допълнителни 27 милиона лева, които ще бъдат насочени към извънболничната помощ и медико-диагностичните дейности. Новината дойде от здравния министър Кирил Ананиев след среща с парламентарната група на Обединените патриоти.
Здравният министър уточни, че предложенията на патриотите са частично приети и конкретизира корекциите в парите на касата за догодина. „Това, което ще се предложи утре, е за увеличение на първичната извънболнична помощ със 7 милиона, на специализираната извънболнична помощ също със 7 милиона, с 3 милиона за медико-диагностичните дейности с 10 милиона лева дейността на стоматолозите“, заяви той, като уточни, че средствата ще дойдат от резерва на НЗОК. Ананиев беше категоричен, че в никакъв случай не може да се ограничават други средства по бюджета, сред които болничната помощ и лекарствата.
По думите му след разговорите с патриотите ги е убедил, че няма нужда от останалите им предложения, защото „въпросите, които ги вълнуват, са решени“. Припомняме, основен момент в предложенията на патриотите касаеше съгласуването с БЛС на редица средства, заложени в бюджета на касата, сред които парите за извънболнична помощ, както и закупуването на обемите дейност в болничната помощ. Аргументът им в тази насока е, че ако договорният партньор в лицето на съсловната организация няма влияние в процеса на разпределение на средствата, то целият процес би бил непрозрачен и необективен.
От своя страна Калин Поповски от групата на патриотите посочи, че неговата политическа сила е удовлетворена от срещата. „За пръв път финансист министър разбира проблемите на здравеопазването. Вероятно защото дълго време е бил председател на Надзорния съвет на касата и може би чрез регулиране на финансите вътре ще се постигне оптимизация, която дълго време не е постигана в нашия сектор“, коментира той. Поповски обясни, че предложенията на патриотите също са претърпели корекции, особено в частта, касаеща повече средства за денталната помощ, каквито първоначално не е имало. „Дълги години там финансирането е крайно недостатъчно и министърът ни убеди, че част от тези средства трябва да бъдат прехвърлени в този ресор, където наистина има нужда“, допълни той.
Иначе, бюджетът за НЗОК за 2018 e на финалната права. Утре предстои той да бъде разгледан на второ четене в бюджетната комисия, след което да бъде окончателно гласуван в пленарна зала. Корекции в бюджетната рамка за парите за здраве през следващата година между двете четения на законопроекта са предложили всички парламентарно представени партии.
Предложението на ГЕРБ засяга основно именно повече средства за извънболничната помощ. Що се касае до един от най-спорните моменти от законопроекта, а именно идеята за налагане на забрана за период от една година касата да реимбурсира нови лекарства, нови дейности, както и да сключва договори с нови болници, ГЕРБ предлагат промяна, свързана единствено с новите пътеки, като с нея се въвежда изключение за случаите, при които новите клинични пътеки до момента не са изпълнявани на територията на съответната РЗОК. „По този начин се гарантира спазването на действащото законодателство и предвидимостта на разходите по бюджета на НЗОК за 2018 г.“, отбелязва вносителят д-р Дариткова в мотивите си. По този въпрос Обединените патриоти обаче предлагат текстът, залагащ мораториум за сключване на нови дейности да отпадне изцяло. Мотивът, който те посочват, е че това ограничение също би било пречка за договорния процес между НЗОК и БЛС.
Изплащането на надлимитната дейност на болниците в периода април-ноември 2016 г. Еключов момент в предложенията на БСП. Сумите са съответно 18,8 млн. лв. за медицинска дейност, а за медицински изделия 400 000 лв. Левицата също настоява за отпадане на текста, който забранява сключването на договори за нови дейности в болниците. От БСП предлагат и повече средства за болничната помощ с акцент на увеличаване на стойността на клиничните пътеки в определени области, както и ръст на парите за ПИМП и СИМП и дентална помощ.
Единствената парламентарна сила, която предлага изцяло отпадане на мораториума за нови лекарства, дейности в болниците и нови лечебни заведения, е ДПС. Мотивът конкретно за отпадането на забраната за реимбурсиране на нови медикаменти е, че според ДПС държавата не е изчерпала изцяло механизмите си за договаряне на допълнителни отстъпки при медикаментите, откъдето и реално да дойде и спестяването на средства. От ДПС обръщат сериозно внимание и на електронното здравеопазване и по-конкретно здравното досие и електронната здравна карта, която трябва да стане задължителна, както за изпълнителите на медицински дейности, така и на лицата, които ги ползват, четем в предложенията им.