Без изненади премина и дебатът по мораториума за финансиране с обществени средства на нови болници и нови дейности. По време на второто четене на Закона за бюджета на НЗОК за 2018 г. бяха изказани няколко аргумента защо такъв мораториум не трябва да се налага, което очаквано не се отрази на гласуването на народните представители.
Доц. Георги Йорданов от БСП призова колегите си да не приемат текста, защото в противен случай оставят общинските и държавни лечебни заведения без възможност за развитие, а колегата му Лало Кирилов го подкрепи с думите, че текстът убива възможността на общинските болници да възстановят дейността си в закрити по-рано отделения. Проф. Георги Михайлов пък заяви, че двата мораториума – за болниците и за лекарствата – на практика създават условия за нулева година в здравеопазването.
Доц. Джевдет Чакъров от ДПС пък заяви, че ограничаването на дейности не може да става по командно-административен начин. „Трябва да има отворени пазарни механизми, конкурентна среда, в която да се доказва всеки един субект по отношение на дейностите, които реализира“, заяви той и подчерта, че този подход не води до резултати.
Както и в целия дебат по бюджета, единственият глас, представляващ управляващите и защитаващ предложените мораториуми, бе този на председателката на здравната комисия д-р Даниела Дариткова. Тя заяви, че смисълът на текста е следващата година да няма плащане от НЗОК към новооткрити структури, за да може в рамките на наличния ресурс да се търси балансирано остойностяване на клиничните пътеки и реализиране на пълния капацитет на болниците. Тя посочи, че в бюджета за болниците за идната година е предвидено такова увеличение, което да даде възможност и да се заплати цялата им дейност, без да се стига до ежегодното неплащане на „надлимитна“ такава. „В същото време правим корекция, даваща възможност където дадена дейност не е представена, тя да може да бъде реализирана“, припомни д-р Дариткова и увери, че в случая се търси решение на проблем, трупан с години.
Както и във всички останали случаи, парламентът прие нейния вариант на текста и така със 109 гласа „за“ и 76 „против“ Народното събрание реши през 2018 г. касата да не финансира нови болници и нови дейности, с изключение на случаите, в които такива дейности липсват на територията на съответната РЗОК.