До края на март е възможно централизираната електронна система за лекарства да бъде завършена. Това стана ясно от отговор на здравния министър Кирил Ананиев пред депутатите от ресорната парламентарна комисия. Той беше попитан от депутата от БСП проф. Георги Михайлов какви мерки ще бъдат предприети за овладяване на големия преразход, свързан с онколекарствата.
Ананиев обясни, че в началото на тази година е провел среща с представители на асоциациите на генеричните и на иновативните лекарства, след която са взели решение за насочване на вниманието към контрола на разходите за медикаменти. Той подчерта, че контролът по изразходването на средствата и проследяването на терапията за всеки пациент са изключително важни. По думите му, по този начин ще могат да се открият слабите места и „пътечките, по които се източват средства, предвидени за медикаментозно лечение на пациенти“.
В тази връзка той подчерта, че изключително важна роля има и регистърът на онкоболните пациенти.
В отговор проф. Михайлов повдигна въпроса за създаване на централизирана комисия в НЗОК, която да се занимава с отпускането на изключително разходоемки медикаменти. Той посочи, че има примери за лечение на пациенти, един курс от което възлиза на половин милион лева.
Здравният министър отговори и на въпрос на Калин Поповски от „Обединени патриоти“, който се заинтересува как ще бъде затегнат контролът изобщо над разходите в системата след решението на ВАС, с което лимитите на болниците за 2015 г. бяха обявени за нищожни. В отговор Ананиев припомни, че средствата, които разпределя здравната каса, са строго регламентирани в закона за бюджета й. „Няма как да признаем за отчетена дейност, която надхвърля максимално възможния размер на финансиране на база на бюджета на НЗОК“, заяви той.