Брой 1/2015
Доц. д-р С. Владева д. м.
Катедра Пропедевтика на Вътрешните болести,
Медицински факултет,
Тракийски университет – Стара Загора
Прогресивната генерализирана загуба на мускулна маса и мускулна сила при стареене, която води до инвалидност, лошо качество на живот и смърт се нарича саркопения. Дължи се на намалена синтеза на мускулни белтъци, поради ниската физическа активност и намаления внос на аминокиселини.
За първи път промените с възрастта в мускулната тъкан са описани от Хипократ. През 1989 Irwin Rosenbergе пръв обобщил загубата на скелетната мускулна маса с възрастта и предложил да се използва едно от двете имена – саркомалация или сакропения. През 1998 Richard Baumgartner дефинирал синдрома като свързан с повишен риск от падане и физическа слабост.
Сред жени над 64 години, саркопенията е разпространена при 22.6%, достигайки до 31% при пациентки над 80 години. Физиологично пиковата мускулна маса се достига около 25-годишна възраст, към 50 години загубата е 10%, към 80 г. – 30%. Средната мускулна загуба е 1% на година след 35-годишна възраст.
Причини за саркопения:
1.Промени в хормоналния статус – намален синтез на тестостерон, естрогени, инсулин, инсулиноподобен ф-р на растежа
2.Промени на инволуция – намален брой мускулни влакна, невродегенерация на мускули
3.Промени в начина на живот и хранене – намалена физическа активност, нисък прием на белтъци и въглехидрати с храната
4.Роля на противовъзпалителните цитокини – увеличение на ИЛ 6, СРП
5.Активиране на катаболните процеси с възрастта
6.Дефицит на витамин Д
Патогенезата на саркопенията включва причинните фактори, които в краен етап обуславят промените в мускулните качества, определят забавена походка, падания, остеопороза, забавена обмяна на веществата. Решаващ е дефицитът на естрогени, на витамин Д и невромускулните промени.
Основни критерии за саркопения:
1. Ниска мускулна маса;
2. Намалена мускулна сила;
3. Ниски физически постижения
Стареенето е свързано с промени в половата система. Намаляват способностите на яйчниците да произвеждат хормони и да отделят годни за оплождане яйцеклетки. Менопаузата представлява необратимото прекратяване на функционирането на яйчниците – окончателно прекратяване на менструирането и настъпването на невъзможност за забременяване. Тя не е болест. За да се потвърди настъпването на менопаузата при жената трябва да липсва менструация в продължение на 12 последователни месеца (при липса на други причини – бременност, прием на лекарства и др.). Средната възраст на настъпване на менопауза е 50 – 51 години.
Менопаузата е свързана с намаление на циркулиращите нива на 17β-естрадиол при жените в средна и напреднала възраст. Влошаване състоянието на мускулите се наблюдава при жени в менопауза и се свързва с по-рязък спад на хормон-продуциращи функция на яйчниците. Тези наблюдения показват, че женските полови хормони играят важна роля в регулирането на костно-мускулната система при жени в средна и напреднала възраст. Естрогенът оказва мускулен анаболен ефект върху жените. Естрогенът и тестостеронът може също да инхибират продукцията на IL-1, IL-6, които имат катаболен ефект върху мускулите. Най-доброто решение в началния етап на менопауза вероятно е хормонално-заместителна терапия в комбинация с упражнения.
В последните години все по-често се използват медикаменти, съдържащи фитоестрогени, като алтернатива на хормонално-заместителната терапия. Фитоестрогените, наподобявайки женските полови хормони – естрогените, имат сходно действие, но значително по-слаб ефект и нямат техните странични действия. От друга страна, те са лесно достъпни, защото и много природни продукти имат високо съдържание на фитоестрогени. Както половите хормони, така и фитоестрогените имат протективна функция и за сърдечно-съдовата система.
Активните съставки на Feminorm са естествени фитоестрогени. Всяка капсула съдържа 250mg стандартизиран екстракт от Trifolium pretense (специален вид червена детелина), съответстващ на 20 mg изофлавони с мощен естрогенно-подобен ефект – генистеин, дайдзеин, биоканин и формононетин. Те се свързват селективно с естрогенни рецептори и стимулират тяхната активност, без да потискат производството на естрогени в организма. Това води до възстановяване на хормоналния баланс и премахване на менопаузалните смущения.
Feminorm Duo е по-мощната формула в сравнение с Feminorm. Feminorm Duo съдържа четири изофлавона и е най-пълният източник на фитоестрогени. За разлика от него, соята и другите фитоестрогени съдържат само два изофлавона. Освен това, Feminorm Duo съдържа тритерпенови гликозиди и други активни вещества, които усилват ефекта. Веществата от Cimicifuga селективно понижават секрецията на LH (лутеинизиращ хормон) при жени в климакс. Съставките на Feminorm Duo не понижават производството на естрогени в организма. Те взаимно се потенцират и възстановяват хормоналния баланс при жени в климакс. Това води до премахване на менопаузалните смущения.
Феминорм Остео е хранителна добавка за жени в периода на менопауза, разработена на базата на 2 мощни съставки – екстракт от червена детелина /цвят/ и витамин Д като холекалциферол. Фитоестрогените в червената детелина силно наподобяват женския полов хормон естрадиол. Възстановяват нормалния хормонален баланс в женския организъм. Повлиява се благоприятно костната тъкан и усвояването на калция.
Витамин Д във формулата на Феминорм Остео е под формата на холекалциферол /витамин D3/. Това е т.нар. активна форма на витамин Д и бива най-пълноценно усвоявана от организма. Подпомага усвояването на калция. Подобрява се мускулния тонус и състоянието на костите.
Препоръките на ESCEO (European Sociaty for Clinical and Economic Aspects of Osteoporosis and Osteoatrhrosis) от 2013 г. включват задължително суплементиране на витамин Д чрез храна и медикаменти при жени над 50 години за превенция на постменопаузалната остеопороза.
В заключение хранителните добавки от серията Феминорм, съдържайки фитоестрогени и/или витамин Д3, могат да се използват за профилактика на саркопенията и остеопорозата в периода на менопауза.