Брой 7/2020
Д-р П. Манолова Д-р М. Димова, Акад. д-р П. Василева, д.м.н.
СОБАЛ „Акад. Пашев“ – София
Въведение:
Алергията представлява повишена чувствителност на организма, към субстанции от околната среда – наречени антигени, най-често след предшестващ контакт с тях. Taкива агенти могат да бъдат полени, животни, козметика, храни, медикаменти. Алергичният конюнктивит е отговора на конюнктивата към такива агенти. Наблюдава се при 6-30% от популацията, при деца засяга около 30%. Заболяването може да се прояви самостоятелно или в комбинация с алергичен ринит. Патофизиологично представлява тип 1 имунна реакция, резултат от дегранулация на мастоцити в отговор на IgE имуноглобулини при първата среща с антигена. Активирането на мастоцитите предизвиква завишени нива на хистамин, простагландини, и левкотриени. Този незабавен или ранен отговор се проявява клинично за 20-30 мин. Aлергичният конюнктивит може да се развие и в резултат на продължително поставяне на медикаменти в очите – например антиглаукомните капки. Глаукомата е сериозно очно заболяване, което засяга зрителния нерв и води до слепота. Навременното му и системно лечение е изключително важно и се състои в поставянето на такива капки. Те понижават вътреочното налягане и го поддържат в референтни граници. Голяма част от тях, обаче, съдържат различни съставки (консерванти), които дразнят очната повърхност и могат да предизвикат алергии, в частност алергичен конюнктивит.
Алергичeн конюнктивит и антиглаукомните капки:
Консервантът, който се съдържа в голяма част от антиглаукомните капки, има за цел не само да удължи срока на годност на лекарството, но и да действа като повърхностно активно вещество. Той дестабилизира клетъчните мембрани на бактериите, потиска клетъчния растеж и намалява адхезивните им свойства. Консервантите действат така и на клетките на очната повърхност и водят до нейното нарушение. В зависимост от това коя структура на очната повърхност е засената, могат да се наблюдават – повърхностен кератит, ерозии на роговицата и алергичен конюнктивит.
Кои са признаците на алергичният конюнктивит:
Конюнктивата обикновено е оточна и се наблюдава воднист секрет. Кожата на клепачите става по груба, задебелена и зачервена. Могат да се наблюдават крусти по миглите.
Диференциална диагноза:
Алергичният и инфекциозният конюнктивит са най-често срещаните форми на конюнктивити и е от особена важност да се разграничават.
Клиничен случай:
Жена на 83 г постъпва в клиниката с оплаквания от болка в очите, зачервяване и поява на обилно сълзене. Има засъхнал секрет по миглите и ранички по клепачите. Поставя Симбринза в двете очи от години. Използва и изкуствени сълзи. В нашата клиника се спряха всички капки. Антиглаукомният медикамент е заменен с друг такъв без консервант – Монопрост. Даден е мек кортикостероид. Пациентът е извикан няколко дни по-късно с подобрение на оплакванията. Антиглаукомното лечение продължава с Монопрост.
Лечение:
При поява на симптоми от алергичен тип най-важното е навременното насочване на пациента към очен специалист. При спирането на капки, от изключителна важност е пациенти с глаукома да не остават без лечение за дълъг период от време. Ако антиглаукомните капки съдържат консервант, веднага трябва да се заменят с такива, които нямат. Ако не съдържат – трябва да се сменят с друг медикамент от същата или друга група.
Заключение:
Глаукомата е едно от най–сериозните очни заболявания, което изисква адекватно и незабавно лечение. Изборът на медикамент за терапия е ключов и трябва да се съобразят няколко фактора – съдържанието на медикамента, състоянието на пациента, дали той е имал алергични прояви до момента и какви други лекарства приема. Изборът на медикамент трябва да се назначи от специалист.
Библиотека:
1. Kanski Clinical Opthalmology – A systemic approach % edition
2. American Association for pediatric ophthalmology and strabismus / allergic conjunctivitis
3. Nelson Rosario 1, Leonard Bielory, PMID: 21785348 DOI: 10.1097/ACI.0b013e32834a9676
4. Clin Ophthalmol. 2014; 8: 903–913. Published online 2014 May 12. doi: 10.2147/OPTH.S44708
5. Medically reviewed by University of Illinois-Chicago, College of Medicine on April 28, 2016 — Written by Chitra Badii
6. АSCIA PCC allergic conjunctivitis 2019
7. Department of Neurosciences, Ophthalmology Unit, University of Padua, Padua, Italy. Leonardi A1,