Брой 2/2015
Проф. д-р И. Петкова
Дефиниция:
• Фемтосекундата представлява една милионна част от наносекундата или 10ˉ¹⁵ от секундата и най-често се използва като мерна единица в лазерните технологии.
• Фемтосекунден е този лазер, който емитира ултракъси импулси от порядъка на няколко до няколко стотици фемтосекунди.
Исторически данни:
Първото експериментално проучване за въздействието на фемтосекундните ( ФС ) лазери върху ретината на животни е публикувано още през 80-те години. Човешка роговица е третирана за първи път с фемтосекунден лазер през 1994 год. От 2001 год. на пазара на медицинската техника се появяват много ФС лазери, като основното им приложение е като заместител на микрокератомите при извършването на процедурата Laser in situ keratomileusis ( LASIK ) за корекция на рефракционни аномалии – късогледство, далекогледство, астигматизъм. Използвайки инфрачервена лазерна енергия, ултракъсите импулси позволяват да се работи на молекулно ниво, без да се засягат съседните тъкани. От 2008 год. фемтосекундните лазери се включват в извършването на някои етапи от катарактната хирургия.
Принцип на действие:
Фемтосекундният лазер предизвиква фотодеструкция на тъканта посредством разкъсване на клетъчните връзки и формиране на плазма с отделяне на въздушни мехурчета. Високата скорост, ултракъсите пулсове и липсата на термичен ефект, както и голямата точност не позволяват увреждане на околните тъкани.
При катарактната екстракция с помощта на лазера се извършват три етапа от операцията:
– капсулотомия – възможност за перфектно центриран капсулорексис – идеално позициониране на ИОЛ, особено важно при имплантацията на торични и мултифокални лещи
– фрагментацията на ядрото – възможност за 42% редукция на мощността на ултразвука и 50% редукция на ултразвуковото време, което води до намаляване на загубата на ендотелни клетки и свързаните с това постоперативни усложнения.
– всички корнеални и аркуатни инцизии – извършват се прецизни компютър-контролирани корнеални инцизии, които могат да се поставят на всяко място на роговицата, в резултат на което се получава минимално индуциран астигматизъм. Аркуатните инцизии са компютърно контролирани и позиционирани на точно определена дължина и дълбочина в роговицата за корекция на съществуващ астигматизъм.
Цялата процедура се провежда под контрола на предносегментна ОСТ ( оптична кохерентна томография ).
Предимства на лазер-асистираната катарактна екстракция
• Абсолютна прецизност на роговичните инцизии, което позволява контрол и корекция на астигматизма.
• Перфектно позициониране и изпълнение на капсулорексиса, което позволява сигурно и точно разполагане на ИОЛ и не дава възможност за промяна на постоперативната рефракция.
• Намаление на ултразвуковата енергия и време, което води до значително намаление на риска от постоперативни усложения от страна на роговицата.
Недостатъци на лазер-асистираната катарактна екстракция
• Честа интраоперативна миоза, индуцирана от вакуума по време на лазерната процедура – профилактика с нестероидни противовъзпалителни средства ( НСПВС )
• Висока цена
• По-голяма продължителност на операцията
• Субконюнктивни хеморагии постоперативно в някои случаи
• Контраиндицирано при пациенти с тясна очна цепка, глаукома, недостатъчна мидриаза, глаукома и мътнини на роговицата.
Как фемтосекундните лазери променят катарактната хирургия? С тяхна помощ тя става много по-точна, предвидима и дава възможност да се отговори на все по-големите изисквания на пациентите към тяхното зрение.