Брой 11/2024
Д-р Н. Стоянова, д.м.
Катедра по офталмология, Медицински факултет,
Медицински университет – Пловдив Университетска Очна клиника,
УМБАЛ “Св. Георги”
Туберозната склероза (синдром на Bourneville) е рядко автозомно-доминантно заболяване, характеризиращо се с доброкачествени тумори или хамартоми на мозъка, бъбреците, белите дробове, сърцето и очите. Познати са различни клинични варианти на синдрома, които се определят от генетичния дефект и начина на унаследяване. Текущата статия разглежда очните изменения при синдрома нa Bourneville, както и най-характерните промени от страна на другите органи и системи. Ретиналните лезии представляват част от симптомокомплекса и съчетаването им с полиорганно засягане, както и фамилна анамнеза за засягане на други членове от една фамилия, изисква генетично изследване за изключване на това заболяване, поради животозастрашаващите усложнения.
Ключови думи: Синдром на Bourneville, очни хамартоми.
Адрес за кореспонденция:
Д-р Н. Стоянова, д.м.
Катедра по офталмология,
Медицински факултет,
Медицински университет – Пловдив
бул. “Васил Априлов”, 15А
4002, Пловдив
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Ноември 2026 г.