Брой 5/2016
Д-р К. Кулински
Oбщопрактикуващ лекар – Пазарджик
Захарният диабет е социално значимо заболяване, тъй като честотата му се увеличава и подмладява. Според Световната здравна организация броят на диабетиците до 2025 година ще се удвои. В България диабетиците са около 300 000 – 350 000. Диабетът причинява тежки усложнения от съдово-неврологичен характер. Типични са уврежданията на малките кръвоносни съдове – диабетна микроангиопатия. Тя се изразява клинически като диабетна нефропатия с последваща бъбречна недостатъчност и диабетна ретинопатия с възможна прогресия до влошаване на зрението и слепота. Диабетът не прощава и на големите кръвоносни съдове, т.е развива се диабетна макроангиопатия, коронарна болест на сърцето и исхемичен мозъчен инсулт. Това са основните причини за смъртност при пациентите с диабет. В последните години диабетът се оформя като важен и независим фактор за настъпване на сърдечно-съдови инциденти. Ето защо когато се търси въздействие върху диабетната ретинопатия е добре да се търси максимално повлияване на всички аспекти на заболяването – цялостен ефект върху съдовете и придружаващите заболявания на пациента с диабет с минимален брой лекарства.
Диабетната ретинопатия е водещата причина за слепота сред пациенти под 50-годишна възраст. При правилно и навременно лечение вероятността от загуба на зрение, дължаща се на диабетна ретинопатия, многократно намалява. Микроангиопатията при диабет настъпва бавно и постепенно и зависи от времето, през което нивото на кръвната захар е било над нормата. При инсулино-зависимия диабет, засягащ най- често млади хора, очни промени рядко се наблюдават до 5 години от първоначалната диагноза. При старческия неинсулино-зависим диабет, очното заболяване може да се прояви значително по-рано, поради факта, че диабетът може да е съществувал безсимптомно години преди поставянето на диагнозата. Понякога очните промени могат да станат причина за диагностициране на диабета. В ранните етапи на диабетната ретинопатиия се наблюдават микроскопични кръвоизливи в ретината, дължащи се на пропускане на еритроцити през увредените съдови стени на капилярите. Прогресирането на заболяването води до две основни усложнения, всяко от които по различен механизъм може да доведе до загуба на зрението и се нуждае от спешно лечение. Първото усложнение – оток на макулата, се получава поради твърде голямата пропускливост на увредените стени на капилярите. Второто усложнение е причинено от запушването на големи съдове и води до тежко нарушение на ретиналното кръвоснабдяване, налице е неоваскуларизация и задълбочаване на ретиналната исхемия. Тези усложнения могат да се наблюдават поотделно или едновременно.
Оток на макулата при диабет
Капилярите, увредени от високата кръвна захар, имат много пропускливи съдови стени, през които преминават серум, мазнини и протеини в ретиналната тъкан. Развиващият се оток кара ретината в засегнатата област да не функционира. Ако е засегната централната част на ретината (макула), се стига до намаление на зрението. Пациентите се оплакват от замъгляване, изкривяване и умаляване на образа в засегнатото око. Местоположението на увредените и пропускливи капиляри може да бъде демонстрирано чрез изследване, наречено флуоресцеиновата ангиография. Флуоресцеиновата ангиография.е абсолютно необходим ориентир при извършването на лазер лечение, с цел точната и дозирана обработка на зоните с повишена съдова пропускливост, в резултат на което се получава ликвидиране на отока (резорбция).
Възможно е ретинопатия да се развие и като резултат от хипертония. Тъй като диабетът е основен рисков фактор за сърдечно-съдови инциденти, при един пациент могат да присъстват няколко компликации – диабет, хипертония, ретинопатия, полиневропатия и др. При артериална хипертония ретината на първо място отразява измененията в кръвоносните съдове. По състоянието на ретината може да се съди за степента на риска за сърдечно-съдовата система, състоянието на съдовото русло в другите органи-мишени на хипертонията. Смята се, че при 75% от хората с високо кръвно налягане се развива хипертонична ретинопатия, съпроводена с увреждане на мозъчните съдове. Обаче, степента на ретинопатията невинаги зависи от продължителността на хипертонията, както и от нейната тежест.
При лечението на диабетна ретинопатия, придружена с полиневропатия, терапевтичните цели са контрол на кръвната захар, максимален ефект върху съдовете, двойна пигмента защита на макулата и безопасност при продължителна употреба.
Пълна биофлавоноидна комбинация с цялостен ефект върху кръвоносните съдове представлява природният продукт Entan. Според данните от проучванията, съставките на Entan – проантоцианидини, гликозиди и лактони, имат цялостен ефект върху съда и намаляват нивата на кръвната захар. За двойна пигментна защита е необходим 20 мг чист лутеин и неговия изомер зеаксантин, които са съставките на природния продукт Ocolut Duo.
Работна хипотеза
Приложението на Entan и Ocolut Duo в комбинация притежава няколко клинични ползи – повлиява благоприятно състоянието на пациенти с ангиопатии, невропатии, осигурява контрол на кръвната захар и е една добра възможност за пациентите с диабет.
Entan представлява биофлавоноидна комбинация със синергичен ефект. Съставен е от проантоцианидини 80 мг, флавон гликозиди и терпин лактони 40 мг. Проантоцианидини са с мощен антиоксидантен ефект – 50 пъти по-мощен от витамин E и 20 пъти по-мощен от витатмин C. Резорбира се бързо и в рамките на 20 минути се разпределя в организма. Проантоцианидините преминават хемато-ретиналната и хемато-мозъчната бариера. Според проучванията проантоциандините увеличават ендогенния антиоксидантен капацитет с минимум 40% (Deveraj S et all. Lipids – 2002; 37(10): 931-934). Проантоцианидините инхибират COX1,2 и оказват противовъзпалителен ефект. (Schafer A et all. Biomed Pharmacoter.2006; 60(1):5-9). Освен това, те преодоляват вазоспазъма чрез потискане на вазоконстриктора ендотелин-1 и стимулиране на вазодилататора 6-кето-простагландин F1α (Liu, et al, 2004: Antidiabetic effect of OPC in patients with diabetes type II). В резултат на тези механизми проантоцианидините нормализират съдовете и намаляват кардио-васкуларния риск. Флавон гликозидите и терпин лактоните от своя страна действат синергично съвместно с проантоцианидините. Те разширяват антиоксидантния капацитет на комбинацията, допълват ефективно вазодилатативния ефект и подобряват реологията (Janssens D et al. Increase incirculating endotelial cells in patints with primary CVI; J Cardiovasc Pharmacol).
Обединени, действията на всички биологично активни вещества в състава на Entan са следните – подобряват еластичността на съдовете, възстановяват ендотелната функция, реологията на кръвта и премахват възпалението периваскуларно.
Освен ефекта върху съдовото русло, съставките на Entan имат доказан ефект и върху нивата на кръвната захар при пациенти с диабет, което е важно предимство за дългосрочното приложение на Entan при пациенти с диабет (Liu et al., Diabetes care, 2004). Цитираното проучване изследва различни дозови режими на проантоцианидините (Entan) и влиянието им върху нивата на кръвната захар – бързото отделяне на глюкоза, както и нивата й след нахранване. Пациентите от това проучване не са приемали антидиабетни средства. Изводите насочват към ефективната доза проантоцианидини, която варира от 50 до 200 мг. Това изследване убедително насочва към Entan като средство на избор за пациенти с диабет.
Ocolut Duo съдържа лутеин и зеаксантин във високи количества. Лутеин и зеаксантин са специфични интраокуларни филтри. Фармакокинетично тяхната таргетна тъкан е макулата или централното зрение. Те филтрират и неутрализират вредните лъчения, подобряват функцията на фоторецепторните клетки и осигуряват протекция срещу оксидативния стрес в очните тъкани. Според проучванията, високи дози лутеин не само предпазват от макулна дегенерация и катаракта, но могат и частично да възстановят вече започнал процес (Risher: Optometry, LAST 2004).
В рисковите групи, нуждаещи се от високи дози лутеин и зеаксантин на първо място стоят хората със захарен диабет, следвани от тези с хипертония, пушачи и всички над 40-годишна възраст.
Работната хипотеза и направените научни обзори оформиха целта на изследването.
Цел на изследването
Да се наблюдава ефекта на Entan и Ocolut Duo клинически и обективно при пациенти с диабетната ретинопатия и полиневропатия на фона на захарен диабет тип 2 за период от минимум 6 месеца.
Материали и методи
В изследването бяха включени 10 пациенти със захарен диабет на средна възраст 63 години (53-73 години). От тях 6 мъже и 4 жени. Пет от пациентите са с неинсулинозависим захарен диабет – тип 2, които приемат перорално антидиабетно лечение. Пет от пациентите са с неинсулинозависим захарен диабет – диабет тип 2, които са на инсулиново антидиабетно лечение. Всички пациенти са със задоволителен гликемичен контрол. Седемдесет процента от пациентите в изследването като придружаващо заболяване имат артериална хипертония, добре контролирана с антихипертензивна терапия.
Пациентите бяха подбирани в разстояние на 2 месеца – от декември 2013 година до януари 2014 година. Изследването продължи 6 месеца, като пациентите бяха контролирани ежемесечно. Ежемесечните прегледи проследяваха кръвно налягане, еднократна кръвна захар с глюкомер в кабинета обективно и анамнестичен мониторинг на пациента за здравословното му състояние субективно.
Всички пациенти бяха консултирани с офталмолог за установяване на диабетна ретинопатия. Шест от пациентите имат установена диабетна ретинопатия, трима бяха с незначителни промени в очните дъна и при един пациент липсваше увреждане.
Общи резултати
При първоначално проведения цялостен преглед, анамнестично всички пациенти съобщават за проблеми с подбедриците като мравучкане, студенина, понякога болка в стъпалата, намалена чувствителност, изтръпване, боцкане и парастезии, особено нощем. На всички пациенти е проведен тест с монофиламент с дозиран натиск 10 грама. При 8 от пациентите има липса на чувствителност, а при двама силно намалено усещане. Стъпалата на всички пациенти са студени при допир. Регистрирана е и намалена чувствителност за студено и топло. При изследване на пулсациите с палпация на а.radialis, a.dorsalis pedis и a.tibialis posterior при 6 от пациентите са установени нормални пулсации, а при 4 пациенти намалени до липсващи.
Всички пациенти получаваха по 2 опаковки Entan и 1 опаковка Ocolut Duo ежемесечно в продължение на 6 месеца. Entan приемаха 2х1 капсула дневно и Ocolut Duo – по 1 капсула дневно.
Резултати по отношение на диабетната полиневропатия
Още след втория месец от лечението, трима от пациентите съобщиха, че са почувствали краката си по-топли и са изчезнали нощното мравучкане и болките в стъпалата. На четвъртия месец всички пациенти съобщиха, че вече нямат болка в краката и мравучкане и ги чувстват по- топли.
Резултати по отношение на диабетната ретинопатия
След третия месец 4 от пациентите съобщиха за подобряване на зрителната острота, а останалите 6 пациенти съобщиха за този ефект на шестия месец. След шестия месец от лечението беше направен контролен преглед от офталмолог. При 6 пациента с установена диабетна ретинопатия има лекостепенно подобрение и подобрение на зрителната острота. Тримата пациенти са с незначителните промени от първоначалния преглед, 2 са със значително подобрение, а 1 е без промяна. Пациентът без увреждане съобщи за подобрение на зрителната острота.
Заключение
Употребата на Entan в доза 2х1 капсула дневно подобрява както диабетната полиневропатия, така и диабетната ретинопатия, като възстановява кръвния ток на долните крайници, вследствие на което всички пациенти съобщават за изчезване на крампите в подбедриците и стъпалата, нощните схващания и болката в стъпалата. По данни на изследваните пациенти долните крайници се затоплят и се повишава чувствителността на стъпалата.
Паралелният шестмесечен прием на Ocolut Duo по 1 капсула дневно постигна задържане на прогресията на диабетната ретинопатия при пациентите с диагностицирана такава и подобрение при пациентите с начална форма на диабетна ретинопатия. При всички пациенти се отчете подобряване на зрителната острота.
Препоръки за клиничната практика
Поради високия си профил на безопасност и доброто повлияване на пациентите, установено при това изследване, Entan и Ocolut Duo са подходящи за профилактика и терапия в различни стадии на диабетна полиневропатия и диабетна ретинопатия.
Схемата Entan и Ocolut Duo e надеждна и е добре да се прилага за подобряване контрола и предотвратяване на усложненията от захарен диабет тип 2, независимо дали пациентите са на перорално или инсулиново лечение.