Брой 5/2016
Д-р П. Златева
Дерматолог, МБАЛ „Света Анна” – София
Псориазис е хронично кожно заболяване, което се среща при възрастни и деца. Типичната клинична изява са червени плаки, инфилтрирани и покрити с люспи. Плаките варират по размер и локализация при различните пациенти – в някои случи са локализирани в малък кожен участък, а при други се засяга почти цялото тяло (еритродермия).
При децата плаките са с по-слабо изразена инфилтрация, по-дискретна десквамация, субективно – с по-силен сърбеж.
Клинични форми в детска възраст:
• Flexural psoriasis (инфилтрирани червени плаки с характерно засягане на гънките и гениталната област, с ексудативен характер);
• Psoriasis placata – еритемосквамозните плаки са локализирани по капилициум, трункус, лакти, колена и характерно за детска възраст – ангажира се кожата на гънките, гениталната област и лицето;
• Psoriasis eruptiva ( guttata) – дисеминиран екзантем, представен от малки червени плаки, покрити със сквами, с овална форма и големина около 1 см, най-често 2-3 седмици след прекарана стрептококова инфекция на гърлото;
• Nail psoriasis – дистрофия на нокътната плочка (oнохолиза, точковидни депресии в резултат на заболяването); може това да е единствената проява на заболяването или да предхождат появата на псориасис няколко години;
• Scalp psoriasis – дебели плаки в обл. на скалпа (да се направи диференциална диагоза с eczema seborrhoicum,tinea capitis);
• Pustular psoriasis – внезапна поява на тежка пустулоза;
• Photosensitive psoriasis –в обл. на фотоекспонираните зони;
• Erythrodermia psoriatica – тежко състояние, при което се засяга почти цялото тяло
• Cheilitis psoriatica, lingua geographica, blepharitis psoriatica – сравнително често се засягат полулигавиците в детска възраст;
• Congenital, neonatal psoriasis – рядка форма, асоциирана в повечето случаи с носителство на HLA- B17, в напреднала възраст се наблюдава класическа форма на заболяването, диференциална диагноза с SSSS синдром, ихтиоза.
При деца и юноши най-често се наблюдават psoriasis eruptivа, psoriasis placatа (с ангажиране кожата на лицето и трункуса).
В кърмаческа възраст – psoriatic diaper rash (интензивен и ясно отграничен от околната здрава кожа еритем, в ингвиналната област, след 1 до 2 седмици по кожата на трункуса започват да се забелязват типичните еритемосквамозни плаки), трудна е диференциалната диагноза с атопичен дерматит и кандидоза.
Диагнозата се поставя клинично, в редки случаи се налага хистологично верифициране.
По отношение на лечението – трябва да се обучат родителите и пациента, че това е хронично заболяване и да се вземат под внимание възрастта, локализацията, PASSI score, индекс за качеството на живот.
При част от децата, най- често с еруптивен псориазис, прогнозата е благоприятна и за няколко месеца се наблюдава пълно изчистване на плаките.
При друга част обаче, заболяването има хронично-рецидивиращ ход (желателно е тези деца да контролират теглото си, да спортуват).
В детската възраст за лечение на псориазис не се препоръчва системна терапия, катранови производни, салицилова киселина. Само в случаи на хронифициране и тежко протичане се прилага PUVA .
Локални кортикостероиди – поради риск от rebound effect, както и други нежелани ефекти, се предпочитат стабилни комбинации на стероиди с calcipotriol (Daivobet Gel), които имат проучвания за ефективност и безопасност при продължителна употреба.
Калциневринови инхибитори – намират приложение при локализация на псориатичните плаки в гънки и областта на лицето.
Локалната терапия е първо средство на избор при лечението на псориазис в детската възраст. Емолиенти – намаляват десквамацията, подобряват бариерната функция на кожата и предотвратяват загубата на трансдермална вода. Добра възможност при псориазис в детската възраст е GinGira ZnPT Spray, който не само възстановява хидро-емолиентното съдържание на кожата, но също така намалява и възпалението.
Calcipotriol/betamethasone (Daivobet Gel/ Ointment) е комбинация с висок профил на безопасност и ефективност, поради което е уместно да се прилага и в детска възраст по следната схема – еднократно дневно в продължение на 4 седмици, след което се прeминава към поддържаща терапия – еднократно дневно през уикенда. При необходимост 4- седмичният курс на лечение може да се повтори. Това е успешна и сигурна терапия при деца с лек до умерен плакатен псориазис, с ангажиране на кожна повърхност до 30%. При деца е за предпочитане гел-формата, тъй като бързо се резорбира, не лепне, не зацапва и не отнема време за приложение.
Таласотерапия – морелечението, обикновено води до намаляване на рецидивите, увеличаване на ремисиите.
Съчетанието на безопасни и ефективни локални средства (Daivobet Gel) с морелечение, рационален хранителен режим, както и изграждане на правилен стил на живот още в детството, дават възможност за максимален контрол на псориазиса в детската възраст и гаранция за високо качество на живот в зряла възраст.