Брой 6/2007
Д-р А. Дойчинова, дм
През последните години нараства честотата на заболяванията на храносмилателната система, между които водещо място заемат гастроезофагеалния рефлукс (ГЕР), гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), рефлуксасоцииран респираторен синдром (РАРС) и др.
ГЕР е едно от най-честите моторни нарушения на храносмилателната система в кърмаческа възраст между 18-25 %. Това функционално, физиологично състояние се характеризира с пасивно, ретроградно преминаване на стомашно съдържимо в хранопровода., Основни причини за рефлукса в’ тази възраст са функционалната недостатъчност на долния езофагеален сфинктер, промените в градиента на налягането в хранопровода и стомаха, неговия малък обем и кълбообразна форма и др. Изследванията показват, че 4060 % от кърмачетата, особено от 1 до 4-месечна възраст, са с регургитации, като в края на първата година относителният им дял спада до 1-5%. Това състояние е без клинични последствия и отзвучава спонтанно с усъвършенстване на антирефлуксните механизми и постепенното захранване с по-консистентни храни.
Понастоящем се акцентира върху асоциирането на ГЕР с бронхопулмонални нарушения RARS (reflux-associated respiratory syndrome). Негов патогенетичен механизъм е: ГЕР езофагит дразнене на аферентните рецептори на вагуса повишена реактивност на трахеобронхиалното дърво повишена лабилност на бронхиалната мускулатура бронхоспазъм.
ГЕРБ (2-10% от детската популация) се характеризира с чести рефлуксни епизоди и наличие на усложнения. Основни етиологични фактори са освен неефективна функция на антирефлуксните механизми, намалените възможности на хранопровода за самоочистване и неутрализиране на солната киселина, патология на стомаха, дуоденума и др. Актуалността на този проблем се определи от тежките усложнения, затрудненията при диагностицирането и полиморфизма на клиничната му картина. Особено разнообразна е екстраезофагеалната сиптоматика на ГЕРБ бронхопулмонална, дължаща се на микроаспирация на стомашно съдържимо (рецидивиращи бронхити, аспирационна пневмония, пароксизмална нощна апнея, кашлица, бронхиална астма), хипохромна анемия, сърдечна симптоматика (болка, ритъмни нарушения), оториноларингологична (загуба на глас, ринит, аденоидити, отит), орофарингеална (фарингити, кариеси) и др. в редица клинични проучвания се подчертава, че прогнозата на ГЕР е благоприятна, ако диетолечението започне рано, още през първото тримесечие.
ESPGHAN, отчитайки сериозността на проблема ГЕР/ГЕРБ, създава специален алгоритъм за лечението му. Първата стъпка от него е диетолечение с антирефлуксни формули, като разрешени сгъстители са клей от рожкови (средиземноморска акация), скорбяла и др.
Aptamil AR на MILUPA успешно се използба при диетолечението на кърмачета и по-големи деца с ГЕРБ. Aptamil AR е лечебно мляко, като в състава му са направени редица специфични промени със синергичен антирефлуксен ефект, съобразени с патофизиологичните механизми на ГЕРБ.
♦ Сгъстител в Aptamil AR е клей от рожкови полизахарид. Тези несмилаеми хранителни влакнини образуват високо вискозни разтвори и притежават значителен водозадържащ капацитет. Те стимулират стомашно-чревната перисталтика и дейстбат синергично с другите антирефлуксни механизми.
♦ Aptamil AR е казеиндоминираща формула (съотношение казеин/суроватъчен протеин в0/20). Казеинсъдържащите AR формули имат по-добър сгъстябащ ефект, отколкото с преобладаване на суроватъчния протеин. Казеинът, под действие на стомашните сокове, образува по-едри флокули, които сгъстяват стомашното съдържимо, а от друга страна успокоява стомашната и тънкочревна перисталтика.
♦ В Aptamil AR мазнините са с около 14% по-малко в сравнение с традиционните адаптирани млека. Това редуцира временно, необходимо за стомашната фаза на смилането им и не забавя евакуацията на храната от стомаха.
♦ Освен лактоза и глюкоза, Aptamil AR съдържа лесносмилаем малтодекстрин със сгъстябащ ефект. Неговото количество е около 1,7 г/100 мл, съгласно изискванията за този вид формули (не повече от 2 г/100 мл).
Активните вещества холин и таурин, свързани с важни обменни процеси, с развитието на нервната система и зрителния анализатор.
Aptamil AR се понася добре и бързо редуцира рефлуксните епизоди. Клиничните проучвания показват, че AR формулите, съдържащи клей от рожкови, повече казеин и намалено количество мазнини имат по-силно изразен ефект върху честотата и интензивността на рефлуксните прояви. С Aptamil AR се постиза успешно диетолечение на рефлукса и в преобладаващия брой случаи не се налага медикаментозна и хирурзична намеса.