Брой 2/2023
Д-р В. Папочиева, проф. д-р П. Переновска
Клиника по педиатрия УМБАЛ „Александровска“ – София
Най-честтите причини за хоспитализации в детската възраст са инфекциите на дихателната система. Лечението на острите респираторни инфекции (ОРИ) е сериозно терапевтично предизвикателство за лекарите, защото някои от тези заболявания хронифицират, а това определя качеството на живот на детето и неговото семейство. Вирусите са с висок капацитет на изменчивост, бактериите от своя страна са с висока степен на резистентност към антибактериалните средства, а гъбичните инфекции се развиват като опортюнистични, особено на базата на имунен срив на организма. Всичко тoва е причина за преосмисляне и актуализиране на терапевтичния подход на ОРИ и особено на острите вирусни инфекции (ОВИ), които са 90% от случаите на инфекции в детската възраст. Приложението на имуномодулатор съкращава времето на боледуването, намалява количеството прилагани медикаменти, евентуално антибиотици и предотвратява развитието на усложнения.
Важно е да се отбележи и ролята на първичната бариера, а именно: здрава лигавица, нормална биологична бариера и стабилен локален имунитет (sIgA). Мукозно-асоцираната лимфна тъкан (МАЛТ) като първична бариера реализира бърза имунна реакция чрез стимулиране продукцията на IgA и sIgA в индуктивните места за комуникация на имунните клетки с антиген или бета глюкан (1). Тази бърза имунна реакция предотвратява пенетрацията на патогени в подлежащите тъкани (1). Изискванията за избор на имуномодулатор стават все по-високи. „Идеалният“ имуномодулатор за деца трябва да е с висока ефективност за блокиране размножаването на вирусите, бързо действие, доказан механизъм на действие, да осигурява защита на детския организъм срещу вируси, бактерии и гъбички, да е съвместим с евентуална антбиотична терапия, да е подходящ за приложение при алергична диатеза, да е с висок профил на безопасност при продължителна употреба, да притежава добри органолептични качества, удобен прием и да е подходящ както за профилактика, така и за лечение (1, 3). В търсене на подходящото антивирусно средство за детската възраст вниманието бе насочено към група имуномодулатори с повече от 15 години клинична полза – природните продукти с beta glucan (Imunobor Kids) (2).
Бета глюканите (Imunobor Kids) са естествени полизахариди, изолирани от различни естествени източници като дрожди, лечебни гъби, морски водорасли или зърнени растения. Бета глюканите показват забележими физиологични ефекти. Това е най-важното им качество и причината, поради която толкова много внимание е отделено на тези молекули. Те принадлежат към група физиологично активни съединения, общо наречени модификатори на биологичен отговор (4, 22). В азиатската медицина консумацията на различни лечебни гъби (като шийтаке или майтаке) има дълга традиция. При подробни проучвания на биологичните ефекти на тези гъби, особено на тяхното противораково действие, бета-глюканите отново се оказват основна причина за неспецифична имуномодулация и респективно антитуморен ефект. Многобройни публикувани проучвания показват, че beta glucan има значителни ефекти и върху двата клона на имунните реакции, върху намаляването на стреса, понижаването на холестерола, регулирането на кръвната захар и защитата срещу негативните ефекти на токсичността на околната среда (13).
През 2004 г. в Медицинския университет на Оксфорд е открит специфичен рецептор на повърхността на макрофагите, който свързва beta glucan, в резултат на което се стимулира отделянето на цитокини, което резултира в активиране на клетъчния и хуморалния имунитет. В резултат на този механизъм (13) се стимулира и отделянето на секреторния IgA, което води до повишаване на локалната резистентност на лигавиците на орофаринкса, дихателната, храносмилателната и урогениталните системи. Ясният механизъм на действие показва как beta glucan осъществява антивирусни и други антимикробни ефекти (4). Съвременни изследвания върху имунните процеси в човешкия организъм заключават, че действието на beta glucan индуцира TRIM (trained immunity). TRIM се дефинира като имунен процес, при който имунните клетки от вродения имунитет се подлагат на метаболитно, митохондриално и епигенетично препрограмиране след излагане на първоначален стимул, например beta glucan, което води до фенотипна имунна памет, респективно до засилени имунни отговори при експозиция на вторични стимули, например вируси, бактерии и гъбички (2, 11)
Imunobor Kids предоставя на клиничната практика решение за имунитета на децата в две форми- Imunobor Kids VGcaps, предназначен за деца в училищна възраст и Imunobor Kids Syrup за деца от 0 до 8-годишна възраст. Imunobor Kids Syrup e с повишена ефикасност чрез най-висока концентрация на микронизиран beta glucan 93%. Imunobor Kids има мощно антивирусно действие, което се дължи на активиране на редица имунни процеси. Налице е фагоцитоза, активиране на NK клетките, Т-лимфоцитите и особено T-цитотоксичните клетки, както и повишаване продукцията на интерферон. Антивирусното действие при немикронизираните форми на Imunobor Kids, каквито са капсулите, се подпомага от екстракт от ехинацея.
Също така количеството на beta glucan е доста по-високо (150 мг). При комбинирането се осигурява мощността на антимикробните ефекти и бързината на действие. Екстрактът от ехинацея от своя страна усилва антивирусното действие на Imunobor Kids VGcaps, тъй като е налице повишаване броя и активността на макрофагите (Roesler 1991) и килърните клетки, повишаване пролиферацията на Т-лимфоцитите, подобрен клетъчен имунен отговор и доказан защитен ефект срещу грип, херпес и стоматити чрез интерферон- подобен ефект. Beta glucan се движи в цялата ретикулоендотелна система чрез циркулация на макрофагите. Доказано е, че орално приетият немикронизиран beta glucan до третия ден от приема се локализира в слезката. При микронизирания високопречистен beta glucan този процес е доста по-бърз – за няколко часа. Във връзка с повишените изисквания към имуномодулаторите в условията на пандемията от COVID-19 се направи преглед на публикации по темата за бета глюканите, сравнителен анализ на групите бета глюкани и пряко наблюдение на педиатрични пациенти, приемащи като коадювантна терапия Imunobor Kids Syrup (1).
Проучвания за действието на beta glucan при COVID-19 убедително демонстрират, че приложение на beta glucan, екстрахиран от лечебната гъба Pleurotus ostreatus (Кладница), значително намалява честотата на инфекции на долните дихателни пътища, грип и грипоподобни инфекции при деца (2, 15). Понастоящем е нормално да се оценява модулацията на имунната реакция не само по отношение на сложността на защитните реакции, клиничната изява и белодробните функции, но и чрез използване на 6-минутен тест за ходене (6MWT) (16). Интересни данни предоставя рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано проучване (16) сравняващо β-глюкан и плацебо при 77 деца (43 момичета, 34 момчета) на възраст от 6 до 15 години с респираторни проблеми. Тридесет и две деца (19 момичета и 13 момчета) формират групата, използваща глюкан, 45 деца (24 момичета и 21 момчета) формират контролната (плацебо) група.
Полученият от дрожди неразтворим глюкан съдържа 96% въглехидрати и 2,1% протеини. Децата получавали 100 μg глюкан дневно, a контролната група получавала идентична перорална форма, съдържаща плацебо за 30-дневен период. При всички деца в началото и в края на изследването е изследвана слюнка и е измерено нивото на sIgA. Проследени са нивата и на еNО (издишан азотен оксид) и физическата активност чрез 6-минутен тест „ходене“- 6MWT. В групата с beta glucan положителните ефекти са значителни при всички наблюдавани деца. Сигнификантно намалява eNO и се стабилизират нивата на sIgA. Изводите от проучването са, че дори и при краткосрочно перорално приложение на естествен имуномодулатор beta glucan се подобрява физическата издръжливост при деца с респираторни проблеми и чрез стабилизиране нивата на sIgA се подпомага мукозния имунитет при тези пациенти.
В Клиниката по педиатрия на УМБАЛ“Александровска“ наблюдавахме 24 деца на възраст от 1 до 16 години с инфекции на дихателната система, като 6 деца са с остър бронхиолит, 5 с остър ларинготрахеит, 4 с пневмония, 2 с COVID-19 инфекция, 2 с ангина, 1 само с повишена температура и 4 контактни на COVID-19. Поради усложнената епидемична обстановка, пациентите не са специфично рандомизирани. Лечението е със стандартна провеждана терапия според заболяването и индивидуалното състояние. Imunobor Kids Syrup се прилагаше като коадювантна терапия в стандартна дозировка с цел повишаване ефективността на основното лечение, съкращаване периода на боледуване и по-бързо възстановяване. Imunobor Kids Syrup се назначаваше на деца до 8-годишна възраст по 5 мл (една мерителна лъжичка) дневно на гладно, а над 8 години – по 10 мл дневно. Ефектът на Imunobor Kids Syrup се определяше от мнението на лекуващите лекари и пациентите.
Нашите наблюдения кореспондират с данните от клиниката по детска оториноларингология (1). При над 80% от пациентите се наблюдава бързо подобряване на общото състояние. Регистрирахме също както и в международната литература съвпадение по отношение повишаването на жизнения тонус и физическата активност на децата, приемащи Imunobor Kids Syrup. При 100% от наблюдаваната детска популация се констатира отлична поносимост от страна на гастроинтестиналния тракт, вероятно поради пребиотичния ефект на Imunobor Kids Syrup. 100% от децата и техните родители определят вкуса на Imunobor Kids Syrup като „отличен”. При нито едно дете нямаше нежелани ефекти, включително и при тези с алергична диатеза. За максимално възстановяване и профилактика на рецидиви и/или ново боледуване Imunobor Kids Syrup се препоръчва за минимум 3 месеца. От нашата 17-годишна практика с Imunobor Kids Syrup и поради нарушения имунен фон от пандемията COVID-19 препоръчваме по-висока доза по време на боледуване – два до три пъти повишена, докато отзвучи водещият симптом на заболяванието. След изписване е уместно приемът на Imunobor Kids Syrup да продължи 6 месеца за възстановявне, вторична профилактика и гладък ваксинационен процес при тези деца.
Богатият клиничен опит с Imunobor Kids Syrup дава информация че той повлиява в положителна посока психическия стрес при децата, както и неочаквано или силно физическо натоварване при тях. Ние като педиатри предполагаме, че стабилизирането на нивата на sIgA представлява един от най-положителните ефекти на beta glucan (Imunobor Kids). Следователно Imunobor Kids Syrup стабилизира цялостния здравен статус на децата. Това поставя Imunobor Kids Syrup в позиция на основен продукт в педиатричната практика.
Библиография:
1) Цолов Ц. Роля на Imunobor Kids Syrup при орофарингеални заболявания в условията на пандемия от Covid-19: GP news 2022 (1)
2) Атанасова К, Николов Г. Универсална ваксина в условията на COVID-19: GP news (2020)
3) Николов Г. Цялостно решение за имунитет. Критерии за избор на имуномодулатор при деца и възрастни: GP news 2018 (9)
4) Върбанова Б.Бета Глюкани-модификатори на биологичния отговор. GP news 2013 (1)
5) Shen KL, Yang YH, Jiang RM, et al. Updated diagnosis, treatment and prevention of COVID-19 in children: experts’ consensus statement (condensed version of the second edition). World J Pediatr. 2020;16(3):232–239. doi:10.1007/ s12519-020-00362-4
6) Sahi PK, Jhamb U, Dabas A. Pediatric coronavirus disease 2019: clinical features and management. Indian Pediatr. 2021;58 (5):453–460. doi:10.1007/ s13312-021-2216-4
7) Girona-Alarcon M, Bobillo-Perez S, Sole-Ribalta A, et al. The different manifestations of COVID-19 in adults and children: a cohort study in an intensive care unit. BMC Infect Dis. 2021;21(1):87. doi:10.1186/s12879-021-05786-5
8) Khera N, Santesmasses D, Kerepesi C, et al. COVID-19 mortality rate in children is U-shaped. Aging. 2021;13(16):19954–19962. doi:10.18632/ aging.203442
9) He X, Lau EHY, Wu P, et al. Temporal dynamics in viral shedding and transmissibility of COVID-19. Nat Med. 2020;26 (5):672–675. doi:10.1038/ s41591-020-0869-5
10) Jing QL, Liu MJ, Zhang ZB, et al. Household secondary attack rate of COVID-19 and associated determinants in Guangzhou, China: a retrospective cohort study. Lancet Infect Dis. 2020;20 (10):1141–1150. doi:10.1016/S1473- 3099(20)30471-0
11) Vermund SH, Pitzer VE. Asymptomatic transmission and the infection fatality risk for COVID-19: implications for school reopening. Clin Infect Dis. 2021;72(9):1493–1496. doi:10.1093/ cid/ciaa855
12) Massalska MA, Gober HJ. How children are protected from COVID-19? A historical, clinical, and pathophysiological approach to address COVID-19 susceptibility. Front Immunol. 2021; 12:646894. doi:10.3389/fimmu.2021.646894
13) Godfrey CC et al. 2009.J Hematol Oncol2:25
14) Anne Geller and Jun Yan. Could the induction of Trained Immunity by Beta glucan Serve as a Defence against COVID-19? Hypotesis and theory; July 2020/ Volume 11/ Article 1782
15) Jesenak M et al. Immunomodulatory effect of beta glucan from pleurotus ostreatus in children with recurrent respiratory tract infections. Int Immunopharmacol. (2013)
16) Huang C et al. Clinical features of patients with 2019 novel coronavirus in Wuhan. Lancet (2020)
17) Fuller R et al. Yast derivated beta glucan 1,6/1,6, upper respiratory tract infection and innate immunity in older adults. Nutrition (2017)
18) Richter J et al. Beta-glucan affects mucosal immunity in children with chronic respiratory problems under physical stress: clinical trials
19) Vetvicka V, Richter J, Svozil V, et al. Placebo-driven clinical trials of yeast-derived β-(1-3) glucan in children with chronic respiratory problems. Ann Transl Med 2013
20) Vetvicka V, Richter J, Svozil V, et al. Placebo-driven clinical trials of Transfer Point Glucan #300 in children with chronic respiratory problems. III. Clinical findings. Am J Immunol 2013
21) Stier H, Ebbeskotte V, Gruenwald J. Immune-modulatory effects of dietary Yeast Beta-1,3/1,6-D-glucan. Nutr J 2014
22) Bergendiova K, Tibenska E, Majtan J. Pleuran (β-glucan from Pleurotus ostreatus) upplementation, cellular immune response and respiratory tract infections in athletes. Eur J Appl Physiol 2011
23) Davis JM, Murphy EA, Brown AS, et al. Effects of moderate exercise and oat beta-glucan on innate immune function and susceptibility to respiratory infection. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol 2004
Адрес за кореспонденция: Проф, д-р П. Переновска
УМБАЛ ”Александровска”, Клиника по педиатрия
ул. „Хан Пресиян“
1431, София
e-mail: perenovska@abv.bg