Брой 6/2020
Д-р Л. Михайлова,
педиатър ДКЦ 2 – Хасково
Острите заболявания на дихателните пътища са най-често срещаната диагноза в общата практика и са важна причина за отсъствие от работа и училище (1, 2). Това са приблизително 50% от визитите при лекар в общата практика.
Епидемиологичните данни обобщават, че дихателните инфекции са важна причина за смъртността и хоспитализацията, особено през зимата в умерените райони както при възрастни, така и при деца (3). Повечето остри респираторни инфекции са причинени от вируси и бактерии като от вирусите най-честият етиологичен фактор са риновируси, респираторно-синцитиални вируси, аденовируси, грипни и парагрипни вируси. Някои вируси се характеризират със сезонна проява. Грипните вируси и респираторно-синцитиалният вирус (РСВ) често отбелязват зимен пик както и човешкият пневмовирус, парагрипните и коронавирусите (4, 5). Адено- и риновирусите причиняват заболяване през цялата година. Изследването на спецификата в тези чести и социално значими заболявания дават възможност на клиницистите за прецизен лечебен подход.
Напоследък вниманието на медицинската наука отново се насочва към използването на специфични изследвания като PCR методите за установяване на точния етиологичен фактор, което да даде възможност за провеждане на строго индивидуализирано лечение (6, 7). При комплексния подход в лечението се вземат под внимание и предразполагащите фактори за развитие на заболяванията на дихателните пътища, а именно екзогенни – сезон, климат, температура, въздух – замърсеност, запрашеност, престой в помещения с климатик, тютюнопушене и др.; ендогенни – алергии, анемии, дишане през устата (ринит, аденоидни вегетации,гастро-езофагеален рефлукс), диабет, имунокомпрометираност и т.н. Инфекциозните фактори – вируси, бактерии и други, са съществени за медикаментозната терапия нa острите респираторни инфекции. Според научните данни, 90% от инфекциите са вирусни (8), което не налага антибиотична терапия веднага.
Голямо значение за бързото повлияване при такъв вид инфекции е имунната устойчивост на организма и по-специално локалната имунна устойчивост, бързо обезболяване, антивирусен и антибактериален ефект при запазване на нормалната флора в устната кухина. Традиционно използваните в практиката медикаменти за лечение са например локални анестетици, но те нарушават естествената защита на устната кухина, изсушават лигавицата и имат кратко действие. Локалните антибактериални средства не действат на вирусите и при тяхното използване има опасност от развитие на резистентност. От своя страна локалните антихистаминови средства сериозно изсушават лигавицата и тя не може да изпълни своята функция.
Ето защо в последната година като надежден орофарингеален протектор, алтернатива на локалните антисептични средства, се наложи Imunobor Protect във фармацевтичната форма таблетки за смучене (9). Imunobor Protect притежава доказано локално и системно антивирусно, антибактериално и антимикотично действие. Голямо значение има и локалното действие – бърза аналгезия, противовъзпалително и епителизиращо. Приложението на Imunobor Protect запазва нормалната флора в устната кухина. Ефективността на продукта се дължи на оптималния му състав, който е синергична комбинация между микронизиран бета глюкан с най-висока чистота 93%, екстракт от роза канина (лечебна шипка) и L-аскорбинова киселина.
Личен опит
В моята практика наблюдавам действието на Imunobor Protect приблизително девет месеца от месец май 2019 до месец януари 2020 г. Целта на наблюдението беше да се оцени практически ефекта на Imunobor Protect таблетки за смучене като профилактика на остри респираторни инфекции, а също и неговото влияние върху динамиката на протичане на острите инфекции на горните дихателни пътища и тежестта на субективните оплаквания.
Имунопрофилактика
Наблюдаваната група за имунопрофилактика включва 30 здрави деца, като 21 от тях са на възраст от 3 до 8 години. Те приемат Imunobor Protect таблетки за смучене в дозов режим 2 пъти по 1 таблетка на гладно. Останалите 9 деца бяха над 8 години и при тях дозировката беше по-висока, а именно 3 пъти по 1 таблетка. Продължителността на имунопрофилактичния курс беше 3 месеца. По време на проследяването само при 6 от децата настъпи разболяване, което налага извода, че Imunobor Protect таблетки за смучене отбелязва над 80 % ефективност в указаните дози.
Лечение на остри инфекции на горните дихателни пътища
Imunobor Protect беше наблюдаван и при остри респираторни инфекции. В тази група бяха включени 58 деца, разделени в две групи – 35 деца на възраст от 3 до 8 години и 23 деца на възраст над 8 години. Първата група са приемали Imunobor Protect 2 пъти по 2 таблетки, а при втората група Imunobor Protect се дозира 3 пъти по 2 таблетки. Продължителност на лечението с Imunobor Protect беше 10 дни. Цялата група от 58 деца след лечението продължават приема на Imunobor Protect в поддържащ дозов режим 3 месеца.
Резултати
От 58 деца, включване на Антибиотична терапия се наложи само при 11 деца, т.е Imunobor Protect демонстрира 81% ефективност. Важно е да се отбележи, че децата при които се наложи прием на антибиотик са често боледуващи. Тъй като Imunobor Protect действа и като локален аналгетик, беше проследено и повлияването на болката. Тя бе оценена по 10-балната скала.
Imunobor Protect има отличен ефект върху болката при наблюдаваните деца с остри дихателни инфекции на горните дихателни пътища. Още на петия ден от приема в указаните дозировки и в двете групи има приблизително 50% овладяване на болката при преглъщане. Прави впечатление, че по-бързо се повлияват по-големите деца, което може да се дължи на по-високата доза на Imunobor Protect и разбира се, вероятно на по-устойчивия им организъм.
Степента на хиперемия и отока на мезофаринкса се повлияват отлично и в двете групи. Разлика в повлияването между двете групи се забелязва на петия ден. Степента на хиперемията и отока при децата над 8 години се повлияват в 50% от случаите, докато при по-малките деца обратната динамика е малко по-бавна.
Високата температура в хода на лечението се овладява. Може да се предположи, че ефектът на Imunobor Protect върху температурата е косвен.
Приложението на Imunobor Protect при остри респираторни инфекции на горните дихателни пътища доказа ефективността си в посока намаляване на субективните оплаквания и болковия синдром.
Обратната динамика на възпалението е ускорена. Не се развиват рекурентни инфекции, вероятно поради повишения локален имунитет. Прави впечатление, че ако се включи антибиотик, ефектът му е по-бърз, поради синергизма на Imunobor Protect с антибиотичната терапия. Поради пребиотичния си ефект, Imunobor Protect предотвратява развитие на дисбактериоза. Интересeн ефект от Imunobor Protect e облекчаване на симптома кашлица, което вероятно се дължи на това че той подобрява хидратацията на лигавицата в областта на орофаринкса.
Резултатите от приложението на Imunobor Protect таблетки за смучене при лечение на остри инфекции на горните дихателни пътища дават основание да се разшири неговото използване като имуномодулатор и орофарингеален аналгетик.
Библиография
1) A. S. Monto, “Occurrence of respiratory virus:time, placeand person,”Pediatric Infectious Disease Journal,vol.23, supplement 1, pp.S58–S64,2004.
2) F.W.Denny Jr.,“The clinical impact of human respiratory virus infections,” The American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine,vol.152,no.4,pp.S4–S12,1995.
3) A.S.Monto,“Epidemiology of viral respiratory infections,”The American Journal of Medicine, vol. 112, supplement 6, pp. 4S– 12S,2002.
4) A.S. Monto and K.M. Sullivan, „Acute respiratory illness in the community: frequency of illness and the agents involved,” Epidemiology and Infection,vol.110,no.1,pp.145–160,1993.
5). E. Hamelin, Y. Abed, and G. Boivin, “Human metapneumovirus: a new player among respiratory viruses,” Clinical InfectiousDiseases,vol.38,no.7,pp.983–990,2004.
6) J. B. Mahony, “Detection of respiratory viruses by molecular methods,”ClinicalMicrobiologyReviews,vol.21,no.4,pp.716– 747,2008.
7) S.Olofsson,R.Brittain-Long,L.M.Andersson,J.Westin,and M. Lindh, “PCR for detection of respiratory viruses: seasonal variations of virus infections,” Expert Review of Anti-Infective Therapy,vol.9,no.8,pp.615–626,2011
8) F.DI MUZO et al/European Review for Medical and Pharmacological Science: 2016; 20: 4950-4954
9) Атанасова К. Ефект на Imunobor Protect върху динамиката на протичане на орофарингеални заболявания: GP news 2019 (3); 50-5