Брой 12/2003
Д-р Адриана Дойчинова
педиатър
Дефицитип на желязо е едно от най-широко разпространените в света хранителнонедоимъчни състояния. Според данните на СЗО желязодефицитните състояния засягат около 20-25% от кърмачетата и 43% от децата до 4-годишна възраст.
Желязото е уникален микроелемент. То е част от структурата на хемоглобина, миоглобина, лактоферина, на повече от 40 ензими и белтъци, свързани с функциите на кожата, лигавиците, нервната, имунната и други системи. Желязото е необходимо за растежа на клетките, за протичането на обменните процеси. В човешкия организъм съществуват сложни и и фини механизми, регулиращи неговото усвояване, транспортиране и депониране.Те предпазват клетките от увреждащия ефект на свободните радикали, образувани при някои реакции, в които участва желязото. Основните причини за развитието на желязодефицитните състояния в детската възраст са:
♦ малките и бързо изчерпващи се телесни запаси (недоносеност, многоплодна бременност, фетоплацентарна трансфузия и др.);
♦ неадекватният внос и по-ниската виоусвояемост на желязото (изкуствено хранене с краве или козе мляко, ограничено прилагане на адаптирани млека, особено през второто полугодие, неправилно захранване, прекомерно използване на зърнени продукти и др.);
♦ нарушеното усвояване хронични диарии, цьолиакия, муковисцидоза и др;
♦ повишените потребности поради бързите темпове на нарастване;
♦ побишените загуби остри или хронични (гастроезофагеален рефлукс, алергия към белтъка на кравето мляко, мекелов дивертикул и др.);
♦ паразитози, малария и СПИН.
Дефицитът на желязо е крайният резултат от дисбаланса между запасите + допълнителния хранителен прием, от една страна, и потребностите на децата + необходимото желязо за възстановяване на загубите, от друга.
Дефицитът на желязо, със или без анемия, независимо от неговата причина, уврежда имунната система, увеличава риска от инфекции, нарушава
процесите на растеж, психомоторното и интелектуалното развитие. Той се съпровожда с промени в кожата, лигавиците, храносмилателната и дихателната система, които влошават усвояването на хранителните вещества, увеличава риска от чревни и респираторни инфекции.
С повишен риск от дефицит на желязо са жените в детеродна възраст, бременните, кърмачките, децата от 0 до 3-годишна възраст и подрастващите. Рискът от анемия е по-висок при деца на родители пушачи, алкохолици, наркомани.
Анемиите в детската възраст могат да се дължат не само на хранителен дефицит на желязото, но и на други микроелементи и витамини. Дефицитът на витамин А, витамини от групата в (рибофлавин, фолиева киселина и В12), витамин С и Е е причина за анемии. От микроелементите желязото и медта са есенциални за оптималната еритропоеза. Комплексният хранителен дефицит, както и този на протеини се асоциира също с анемия.
За превенцията на желязодефицитните състояния в кърмаческа и ранна детска възраст се препоръчва: кърмене на децата най-малко до 6-ия мееец; хранене с адаптирани и частично адаптирани млека до края на първата година, а при възможност до 18-месечна възраст; навременно захранване със зеленчукови пюрета, жълтък, пюрета с месо и риба, в които хемовото желязо е с висока виоусвояемост, както и с други детски храни, обогатени с желязо.
В кравето мляко основната част от тях са с нива, по-ниски от тези в другите две млека. Освен това при термичната му обработка концентрациите на витамините се намаляват още повече.
Биоусвояемостта на микроелементите в майчината кърма е значимо по-висока от тази на кравето мляко. Това се дължи на разликата в комплексите, които микроелементите образуват в двете млека, както и на съотношенията помежду им. Биоусвояемостта на желязото е респективно 50-80% (кърма) и 10% (краве мляко). От адаптираните млека, фортифицирани с желязо, се усвояват около 7-12 % от него.
Безспорен факт е, че адаптираните млека са важен фактор в профилактиката на хранителните недоимъчни състояния, включително и на анемиите.
Адаптираното мляко Aptamil 2 на фирмата МНира е предназначено за изкустено хранени кърмачета от 4 до 8-месечна възраст. То е със състав, който отговаря на техните хранителни потребности и нарастващите функционални възможности на храносмилателната и отделителната система. Комбинацията му с немлечните храни, с които се захранва кърмачето в този период, осигурява всички необходими хранителни вещества. Aptamil 2 съдържа:
♦ повече енергия 75 ккал/100 мл, отговаряща на интензивните процеси на растеж и нарастващата двигателна активност, при коректно съотношение между отделните източници на енергия Б/М/в = 10/49/41 (Е%);
♦ адаптиран белтък 1,7 г/100 мл, количество, съобразено с повишаващите се потребности от пластичен материал поради бързото увеличаване на телесната маса. Освен това захранващите храни са бедни на пълноценен протеин. Aptamil 2 е с аминокиселинен състав и съотношение казеин/суроватъчен протеин (40/60) като в майчината кърма. Белтъкът в Aptamil 2 не натоварва несъвършената бъбречна функция;
♦ адаптиран мастнокиселинен състав. Aptamil 2 съдържа смес от растителни мазнини, източници на есенциалните омега-6 (линолова киселина) и омега-3 (алфа-линоленоба киселина), необходими за развитието на нервната система;
♦ въглехидрати лактоза, малтодекстрин и скорбяла. Комбинация, която предпазва от резки промени в кръвнозахарното ниво и регулира апетита. Скорбялата от своя страна засища добре и сгъстява млякото;
♦ желязо 8 мг/100 мл, количество, съобразено със стандартите и възрастовите потребности на кърмачетата през второто полугодие (1 мг/кг телесна маса). Системният му внос с Aptamil 2 предпазва от изчерпване на телесните запаси от желязо след 4-ия месец. Наличието на достатъчно витамин С и оптималното му съотношение с желязото повишават неговата абсорбция;
♦ витамини и микроелементи, съгласно препоръките на WHO, EEC and ESPGAN и съотбетстващи на потребностите на децата в този възрастов период. Увеличаването на телесната маса и включването на храни, от които не всички са обогатени с витамини и микроелементи, се компенсира от относително по-високия им внос с Aptamil 2.
♦ повече калций и фосфор бързият растеж в този възрастов период изисква по-висок внос на минерали, с оглед на нормалната костна минерализация. Същевремено не натоварват бъбреците и не потискат усвояването на желязото.
Германската фирма „Милупа“ се стреми да осигури на децата правилно хранене със създаваните от нея детски храни, съобразени с особеностите и изискванията на детския организъм през различните възрастови периоди. Aptamil 2 е с балансиран състав, който осигурява всички необходими хранителни инградиенти и предпазва кърмачетата от хранителни недоимъчни състояния желязодефицитни анемии, рахит и други хиповитаминози.