Брой 7/2000
Доц. Д-р Росица Митрова
Зав. клиника по педиатрия, болница Лозенец, София
В листата от пациенти на всеки общопрактикуващ лекар ще има и деца от новородени до регламентираната 14 или 16-годишна възраст. Ето защо семейният лекар ще трябва да познава процесите на растеж и развитие на децата, тъй като те са показатели за тяхното здравно състояние, а различните им отклонения често са индикатори за определени болестни процеси.
За оценката на физическото развитие на децата, което включва процесите на растеж и съзряване, използваме показателите: тегло, ръст, пропорции на тялото, дебелина на подкожната маетна тъкан и скорост на растежа.
За нормален растеж говорят тези показатели от телесните измервания, които се движат в рамките на две стандартни отклонения. Скоростта на растежа трябва да е нормална, а самият растеж хармоничен.
Кьм показателите на съзряването се отнасят: осификация на скелета, костна възраст, дентална възраст първа и втора дентация, еволюция на пубертета полова възраст и психическо развитие.
Нормално съзряване е това, при което морфологичното диференциране и функционалното специализиране на отделните тъкани и органи е хармонично и не се отклонява от приетите за възрастта норми.
За психическото съзряване в първите три месеца от кърмаческия период се съди предимно по развитието на моторната и сензорната дейности. Още в края на 1-ия месец, при поставяне на бебето по корем върху твърда повърхност, то изправя глава, а поставено по гръб лежи с по-отпуснати крачета (в сравнение с флексираните през периода на новороденото), повдига брадичката и върти главата в ляво и дясно. Погледът може да се фокусира и следва движещ се предмет за кратко време.
През 3-ия месец от коремно положение главичката се повдига до 90 градуса , а ръчичките се изпъват. Очите проследяват движещ се предмет до 180 градуса0. Децата се усмихват при контакт чрез говор, произнасят гърлени звуци („гукат“), някои започват да се смеят попродължително, а други се съсредоточават при говорене.
През ранната кърмаческа възраст е важна оценката на слуховия анализатор. При нормален слух още в периода на новороденото децата се стряскат при силен шум. До 3-ия месец те трябва да започнат да обръщат глава по посока на шума и да търсят източника му. Липсата на такива прояви или на характерните за 3-ия месец издавани звуци налагат целенасочено изеледване на слуха от УНГ специалист за изключване на вродена глухота. В някои страни в последните години е въведено задължително изследване на слуха във 2-ия месец от живота на детето.
През 4-ия месец поставеното по корем кърмаче повдига главичката и гръдния кош, ръцете са добре изпънати, а крачетата спокойно отпуснати. Поставено по гръб, то заема симетрична позиция, протяга ръце към предмети, хваща ги и ги поднася към устата си. В изправено положение, поддържано под мишниците, то отпуска крачетата и стъпва на стъпалата си. Смее се шумно, изразява недоволство при прекъсване на контакта с него и се оживява при вида на храна.
От 4-ия до 6-ия месец кърмачетата започват да се обръщат от корем на гръб и обратно, радват се на изправено положение и проявяват все по-голям интерес към заобикалящата ги среда. Те са вече в състояние да променят положението на цялото си тяло, за да протегнат ръка към желан предмет. Това е възрастта, в която някои деца успяват да седнат сами, подпирайки се на ръце, или с лека подкрепа. Съвременните ортопедични тенденции отхвърлят приучването към седеж с подкрепата на възглавници и съветват да се стимулира спонтанното укрепване на гръбначния стълб.
През 6-ия месец децата прехвърлят играчка от едната в другата ръка, започват да реагират на промените в отношението към тях и изразяват предпочитания за контакт с този, който проявява най-голяма грижа към тях.
Оценката на моторното развитие през първите няколко месеца от живота на детето е изключително важна за диагностициране на евентуално изоставане в общото развитие. Не са редки случайте на забавено диагностициране на неврологични заболявания, поради недооценяване на някои важни показатели на моторното развитие. Без да се внушава излишна тревога на родителите, при изоставане от съответстващите на възрастта показатели за двигателно развитие до 4 месеца, следва да се потърси консултация с детски невролог, за да се започне максимално рано рехабилитация и/или лечение на някои от леките и напълно лечими форми на изоставане в развитието на кърмачето.