Брой 1/2007
Доц. Д-р Ив. Галева, дм
Детска клиника, УМБАЛ „Александровска“ София
Предистория
Болестта муковисцидоза е най-разпространеното вродено животозастрашаващо заболяване сред бялата раса. Вероятно, наред с туберкулозата, е и едно от най-старите. Установено е, че някои муковисцидозни мутации имат древен финикийски произход, а разпространението им сред популациите отразява и движението на човешките маси по Земята.
въпреки че отделни елементи от клиничната картина на болестта се откриват в немската литература от 17 6., обособяването на заболяването като самостоятелна нозолозична единица осъществяват Guido Fanconi и Dorothy Hansine Andersen през 30-me години на XX век. Но те всъщност полагат само началото, защото познанията и представите ни за болестта следват непрекъснатия научен прогрес като продължават да се обогатяват и променят до днес.
Първоначалните впечатления за вродена болеет на панкреаса, поради кистичната му фиброза, дава и името на болестта („кистична фиброза на панкреаса“, „Cystic Fibrosis“, ,,CF“) и обяснява хроничната диария, невиреенето и кратката преживяемост.
Но гастроентеролозите скоро разбират, че не са сами .Към проблемите на храносмилателния тракт се приобщават и белодробните постоянна „коклюшоподовна“ кашлица, изпълнени с гъет, вискозен секрет деформирани бронхи, нестихващи белодробни инфекции и краен изход, основно предопределен от функционалната съхраненост на дихателната система. Тези факти налагат не само колабориране с пулмолозите, но и значителен аванс преднина за последните.
Анзажирането в болестта на повече от една системи и особено спецификата на секретите в каналчестите орзани са сред основните доводи и за ново име на болестта: муковисцидоза („Mucoviscidosis“, „М“).
След приблизително две десетилетия „самостоятелен клиничен мегдан“ за гастроентеролози и пулмолози, неочаквано идва звездният миг и за дерматолозите с откритието, че в потта на болните от муковисцидоза, концентрацията на солта е повишена. Поводът е критичното състояние на муковисцидозно болни (МБ) кърмачета, хоспитализирани в един горещ летен ден поради алгиден колапс и тежки електролитни отклонения в детска клиника в New York, а публикацията е на di Sant’Agnese Р.А. и съавт. 1953г. Оказва се, че познанията ни за едни от най-просто устроените жлези у човека са,меко казано,нищожни и естествено следва бурното им изучаване. Но симптомът на „солената целувка“ и разработената през 1959 г. от Gibson L.E. и Cook R.E. методика на пилокарпиновия потен тест, полагат класическата, валидна и до днес диагностична основа на заболяването.
Представата за болестта като „генерализирана екзокринопатия“ също бързо се компроментира още с първите съобщения за захарен диабет сред подрастващи МБ. Така в групата на специалистите се включват и ендокринолозите. Скоро, напълно основателно, се приобщават още хепатолозите (муковисцидозна чернодробна цироза), акушер-гинеколозите (намален фертилитет), андролозите (азоспермия, вродена атрезия на vas defference), УНГ специалистите (носна полипоза), хирурзите (мекониум илеус, органни трансплантации) и пр. и пр.
Защо болестта е толкова всеобхватна?
Обяснението е просто: му кобисцидозният дефект е на клетъчно нибо. Тоба установиха зенетиците (Francis Collins, Lap-Chee Tsui и John R. Riordan 19в9 з.), които разконспирираха патозенетичната причина за болестта дефектен апикален мембранен белтък Cystic Fibrosis Transmembrane conductance Regulator (CFTR), както и генната му локализация в дългото рамо на 7-ма хромозома 7q 31.2. Терапевтичните успехи и свързаната с тях нарастваща преживяемост на болните, създадоха предпоставки за нови, непознати характеристики на болестта, както от соматичен, така и от психологичен и социален характер оперативни последици, психологични отклонения, нарушение в социалната адаптация и пр. Ето защо напълно естествено,съвременният екип от муковисцидозни специалисти се допълва и от психолози, психиатри, физиотерапевти, диетолози, социални работници и пр.
Епидемиология
Муковисцидозата е най-честото летално наследствено заболяване за бялата раса средна честота 1 на 2500 до 3000 живородени. Сред европейците носител на болестта е всеки 2в. Няма полова предилекция. Унаследяването е автозомнорецисивно. Ако и двамата родители са носители на болестта, рискът за потомството им е 25 % болни, 50% носители и 25% здрави деца.
Болестта е много no-рядка сред африканското население (носителството на CFTR ген е 1 на 65) и особено сред азиатското (носителство 1 на 90).
Носителите на болестта са клинично здрави (имат 50 % CFTR продукция, гарантирана от здравия им алел).
Сред различните хипотези, обясняващи оцеляването на такава летална мутация във времето е предимството на носителите на CFTR гена при заболяване от холера и коремен тиф (Salmonella typhi), тъй като нормалното функциониране на мембранния CFTR белтък гарантира симптоматиката на тези заболявания.
Симптоми и диагностика
Клиничната изява на болестта е доста разнообразна и зависи както от вида на унаследените мутациции, така и от степента на ангажираност на отделните системи, възрастта на болния, провеждащото се лечение, съпътстващия индувидуален генетичен фон, околна среда и пр.
За да се изяви болестта е необходимо и двата алела 6 7-ма хромозома да носят муковисцидозни мутации, които могат да бъдат еднакви (хомозиготно състояние на съответната мутация) или различни къмпаунд хетерозиготно състояние за дадена мутация. Известни са над 1000 муковисцидозни мутации, които за удобство могат да се групират в 5 групи фиг.1.
При най-тежките мутации I и II гр. CFTR белтък изобщо не се синтезира или бързо се разгражда в ендоплазматичния ретикулум на клетката, тъй като е дефектен. При III гр. мутации CFTR белтъкът успява да достигне до апикалната клетъчна мембрана и да се инкорпорира в нея, но няма канална функция. При IV гр. мутации белтъкът има, макар и дефектна, канална функция за хлорните йони, а при V гр. мутации синтезът на белтъка е напълно нормален, но количеството му е недостатъчно за нормалната мембранна функция.
Сред отделните нации разпространеността на различните мутации е различна, но сред най-честите са: A F50в, G542X, N1303K, G551D, W12в2X и пр.
Генетичният дефект касае всички епителни клетки, застилащи каналчести структури, с на-силно изявена генна експресия 6 дихателната, храносмилателната и репродуктивната системи. В определен момент болестната симптоматика от дадена система може да доминира над останалите, но това не означава, че останалите са напълно пощадени и затова идеята за разделяне на заболяването на отделни клинични форми е неоправдана.
Раждането на муковисцидозно болно дете обикновено е неприятна изненада за клинично здравите родители, след традиционно нормално протичащата бременност и раждането на доносен плод. Много по-рядко болестта авансово може да подсказва за себе си чрез интраутеринното установяване на раздути черва на плода или при мекониум илеус при раждането до 10% от болните. Муковисцидозата съвсем не е единствената причина за мекониум илеус, но при всяко дете, преживяло оперативната интервенция по повод мекониум илеус, изключването на заболяването е наложително.
По правило при муковисцидозно болните панкреасната жлеза е фиброзирала, не освобождава необходимите смилателни ензими и бикарбонатна секреция. Но има и болни със съхранена, макар и в различна степен екзокринна панкреасна функция те не изостават във физическото си развитие и могат за заблудят клинициста. Панкреасният ензимен дефицит може да не е демонстративен през първите месеци от живота и ако детето е на естествено хранене (поради своята видова специфичност, кърмата се усвоява лесно и не изисква големи количества смилатени ензими). Но след включването на немлечни храни изпражненията стават обилни, мазни, зловонни и тегловният дефицит на болното е по-осезаем. Увеличеният обем на изпражненията, честотата на дефекациите, малнутрицията и увеличеното вътрекоремно налягане (поради перзистиращата кашлица), създават условия за пролапс на ректалната лигавица. Недостатъчната бикарбонатна секреция влошава неутрализацията на стомашния сок (болните често имат парене в епигастриума, прояви на гастро-езофагеаленрефлукс и пр.), а увеличената консистентност на секретите често е причина за балониран корем, констипация или дистален чребен обструктивен синдром. Налице е и хиповитаминоза, особено на мастнорастворимите витамини A, D, Е и К. Хепатобилиарната система също не е пощадена напредващите фиброзни промени затрудняват освобождаването на жлъчните сокове, увеличават рисковете от калкулоза, компроментират протеино-синтезиращата чернодробна функция (стеатоза, хипопротеинемия, коагулопатия и пр), а крайната фаза е мукобисцидозна чернодробна цироза.
Субституиращото панкреасната функция ензимно лечение (Сгеоп 25000 Е) по време на всяко хранене, в доза 1000-2000Е/кг/хранене, подобрява усвояването на храната и преодолява хипотрофията. Но дефицитът на бикарбонати остава и продължава да компроментира възстановяването на пълната смилателна и резорбивна функция на чревния тракт. Затова тези деца имат увеличени хранителни нужди (градивни и енергиини) и прилагането на рестриктивни диети, особено без мазнини е терапевтична грешка.
Белият дроб на муковисцидозно болните е нормален при раждането, но вроденият генетичен дефект предизвиква сериозни отклонения в нативната белодробна защита и той бързо се колонизира с микроорганизми. Белодробното възпаление настъпва рано, изключително агресивно е и предопредели продължителността и качеството на живот на болните. Обикновено в началото в храчката на болните се изолират Staph. Aureus, Haemophilus influenzae, Klebsiella, E. Coli и np., но скоро след това настъпва колонизация с Pseudomonas Aeruginosa и/ или Burkholderia cepacia. Последните два микроорганизма са изключително резистенти на антибиотично лечение те синтезират алгинат и сформират биофилм, застилащ бронхиалното дърво. Оформят се бронхиектазии, често съпътствани с кръвохрак. Антибиотично лечение се провежда както по време на обостряне на белодробното възпаление, така и профилактично поне веднъж в сезона. Сред най-често използваните антибиотици (венозни и орални) са Meronem, Vancomycin, Tobramycin, Piperacillin, Ciprofloxacin, Azithromycin и np. За инхалаторно приложение се използват TOBI или Colistin и по-рядко Gentamycin и Amikacin. Сред възможните причини за влошаване на белодробното състояние са и алергичната бронхопулмонална аспергилоза (Aspergillus fumigatus) и инфекции с Mycobacterium avium complex (MAC) група бактерии, сходни с туберкулозните. При тези състояния традиционното антибиотично лечение не дава очаквания терапевтичен резултат.
За освобождаване на бронхиалното дърво от гъстите секрети са необходими и редовни инхалации с физиологичен разтвор, физиотерапевтични техники и избягване на състояния, водещи до дехидратация.
Левкоцитите, инфилтриращи белите дробове, при апоптозата си освобождават огромни количества ДНК. Последната е гел и допълнително сгъстява секретите. Това налага ежедневно инхалаторно приложение на човешка рекомбинантна ДНК-аза (Pulmozyme), с цел ензимното ДНК разграждане.
Хроничното белодробно възпаление е предпоставка и за алергизиране на болния бронходилататорното лечение често е наложително. Лигавицата на горните дихателни пътища също не е пощадена често се установява хроничен синуит и носна полипоза.
Хроничната дихателна недостатъчност напредва неумолимо и се съчетава с белодробна хипертенсия и сърдечна декомпенсация.
Синтезът на CFTR белтъка е необходим за нормалното сформиране на vas defference и затова около 97% от муковисцизноболните мъже имат двустранна вродена атрезия и инфертилитет, въпреки съхранената спермопродукция. При жените вискозният цервикален секрет и съпътствуващата малнутриция също създават проблеми, но както биологичното бащинство, така и раждането на деца от муковисцидозни майки вече не са изключение.
Увеличените солеви загуби чрез потта налагат ежедневна консумация на повече солени храни. Електролитните отклонения (хипохлоремия, хипонатриемия, алкалоза, алгиден колапс) са явна заплаха за болните, особено през летните горещини, при хипертермия, състояния на дехидратация и пр.
Диагностициране:
За диагнозата на заболяването са достатъчни два от четирите посочени диагностични критерии:
1. Характерна за заболяването клинична симптоматика.
2. Положителен потен тест (нормални стойности при концентрация на хлоридите в потта до 40 mmol/L, гранични между 40 mmol/L и 60 mmol/L и положителни > 60 mmol/L)
3. Установяване на генетичните мутации в двата алела.
4. фамилна обремененост за муковисцидоза.
Ранното разпознаване на заболяването повлиява своевременността на лечението, а оттам и продължителността и качеството на живот на болния.
Съществува неонатален скрининг за ранна диагноза в изсушена капка кръв от пъпната връв се определи нивото на имунореактивния трипсиноген (отразява функционалното състояние на панкреаса). При всички деца с повишени стойности се провежда повторното му изследване и потен тест, а при възможност-и съпътствуващо генетично изследване. възможностите за неонатални диагностични грешки са минимални съхранена панкреасна функция, все още недостатъчно функциониращи потни жлези, редки муковисцидозни мутации и пр.
При родено вече в семейството дете с муковисцидоза и установени генетични мутации, се препоръчва изследване за носителство на всички членове от фамилията (особено братя, сестри, племенници, братовчеди и пр.) и пренатална диагностика при следващи бременности. Последната се провежда в началото на бременността, около 12та гестационна седмица, да за може, при положителен резултат, семейството да има шанс за решение за аборт по медицински показания.
възможни са и изследвания за муковисцидозно носителство. За всяка нация могат да се определят първите 20 или 30 най-често срещани муковисцидозни мутации. Недоказването им в конкретний индивид не изключва напълно риска за раждане на муковисцидозно болно дете, но увеличава сигурността до над 99 %.
За никои малцинствени групи е типично преобладаването на конкретна мутация в изключително висок процент (напр. за ромското население у нас тя е AF50в), което улеснява както диагностицирането на заболяването сред тях, така и откриването на носителите му.
Въпреки многократно нарасналите ни познания, болестта понастоящем остава не напълно победена и само в съвместните усилия с редица изследователи фармаколози, биолози, молекулярни генетици, химици, физици и пр. е очакваният надежден финал. Една народна мъдрост гласи: „Денят се познава от сутринта“. За муковисцидозата досега и „утрото“ и „денят“ са един безкраен низ от предизвикателства.