Брой 2/2001
Проф. Д-р А. Петров
Актуалността на проблема се обуславя комплексно от няколко основни причини:
- през последните години честотата на белодробните болести (остри и хронични, специфични, инфекциозни, алергични, неоплазии и др.) нараства непрекъснато;
- общият имунен статус на белодробно болните е най-често нарушен;
- при тези болни са редуцирани в различна степен компенсаторните възможности и естествените защитни механизми на белите дробове;
- увеличава се белодробната патология в зрялата и старческата възраст;
- непрекъснато се замърсява околната среда (с респираторни алергени, инхалаторни токсични субстанции и т.н.);
- усилва се бактериалната резистентност;
- наред с общовалидните рискове при оперативни интервенции се прибавя като важен фактор честото наличие на латентна или изявена дихателна недостатъчност (ДН) един от най-честите и опасни синдроми в хирургичната клинична практика;
- възможно е възникване (при 2% от постъпилите за оперативно лечение) и на т.нар. респираторен дистрес синдром (ARDS) като най-тежка форма на ДН, с регистрирана най-висока смъртност (50-90%).
Три основни групи фактори най-често провокират ДН в следоперативния период при болните с пулмопатии:
♦ налични съпътстващи нарушения в белите дробове и гръдния кош на болния преди операцията, наднормено тегло, възраст и др.;
♦ интраоперативни кръвозагуби, лезия на тъкани и др.;
♦ болка, обездвижване, вътреболнична инфекция и т.н.
ARDS има над 30 синонима, много широк етиологичен спектър и сложна многостранна патогенеза, ето защо синдромът е обект на значителен брой проучвания. При белодробно болните с оперативна намеса той може да бъде свързан с продължителна хиповолемия, хеморогичен шок, масивни трансфузии, сепсис, тромбоемболии, аспирация, продължителна токсична оксигенация и т.н.
За клиниката и диагностиката на ARDS са характерни два клинични феномена:
- хипоксия, която не се контролира и не се повлиява от инхалиране на 100 % О^,
- рентгенологично доказуема двустранна дисеминирана инфилтрация на белите дробове, съпътствана от нарушено дишане (инспириум).
Най-чести постоперативни усложнения и инциденти при болни с коремни операции, сърдечни операции и торакотомии са случаи на пневмонии, ателектази и тромбоемболии, масивен колапс на белодробен лоб, или комбинация от няколко усложнения. всички те могат да причинят различни степени на дихателна недостатъчност. Напоследък се обръща все по-голямо внимание и на нереспираторните белодробни функции като липиден метаболизъм, отделяне на медиатори (хистамин, ренин, ацетилхолин, брадикинини, простагландини и др.), инактивация на биологичноактивни вещества и т.н. Общопрактикуващият лекар и специалистът-хирург винаги трябва да помнят, че белите дробове са шокогенен орган с многостранни биологични функции и взаимовръзки с други жизненоважни органи и системи (ЦНС, хемопоеза, чернодробни и бъбречни функции и т.н.). Ето защо на преден план излиза необходимостта от насочени усилия за нормализиране на белодробните функции предоперативно и в следоперативния период.
Предоперативно е необходимо максимално нормализиране на бронхиалния дренаж с помощта на бронхоспазмолитични средства, аерозолотерапия, кинезитерапия и др. От особено значение за състоянието на болния е дирижираната кашлица:
Научете болния да кашля!
Задължителни мерки в следоперативния период са:
- профилактика на бронхо и бронхиолоспазъма;
- ефективен бронхиален тоалет (секретолитични средства);
- обичайни дози глюкокортикостероиди за глюкокортикозависимите;
- профилактика на ателектазата;
- стимулиране на кашличния рефлекс, ранно раздвижване на болния, обезболяване и др.;
- подбудителна спирометрия;
- фибробронхоскопия (при необходимост).
Трябва да се има предвид, че в първите следоперативни часове може да възникне хиповентилация, а обездвижването и болковите фактори водят до повърхностно и учестено дишане с малка ефективност на алвеоларната вентилация. Същевременно може да се наблюдава неефективна кашлица и нарушен кашличен рефлекс.
В по-късния следоперативен период трябва да продължат процедурите от комплекса на дихателната рехабилитация (започната още в ранния следоперативен период), но вече с методи и степен на натоварване, преценени строго индивидуално за всеки опериран белодробно болен. В случая възниква един неизбежен парадокс: често преди да обучаваме болните, тряб6а да обучим рехабилитатора.
Общопрактикуващите лекари трябва да помнят, че оценката на риска за следоперативни белодробни усложнения (СБУ) при белодробно болни се базира основно на данните от анамнезата, физикалния статус, следоперативните спирометрични показатели и дифузионния капацитет като процент от предвидения. При прогнозиране на риска от СБУ трябва да се имат предвид възрастовите показатели, евентуалната анамнеза за тютюнопушене, за налични пулмопатии и бронхообструкции, затлъстяването (особено над 30-40%) и др. Най-значим риск за СБУ носят болните с хронични белодробни болести: например болните с хронични обструктивни белодробни болести (ХОББ) развиват СБУ в 26-78% от случаите. в групата на ХОББ се включват най-често: хроничен обструктивен бронхит, обструктивен белодробен емфизем, хронична бронхиална астма, пневмосклероза.
При тези заболявания най-характерните функционални нарушения на дишането са: високо съпротивление на въздушния поток в бронхите, понижена степен на разтягане на белодробната тъкан при вдишване и др., водещи до хронична дихателна недостатъчнност (ХДН) с последваща дясносърдечна недостатъчност и нарушен бронхиален дренаж. При ХОББ и хронифицирана астма функционалното изследване на дишането (фИД) дава възможност за оценка степента на нарушенията и спомага за насочване към такова терапевтично поведение, което ще намали риска от СБУ.
Заслужават внимание и основните мерки за намаляване на риска от СБУ:
- Спиране на тютюнопушенето доказано е, че рискът от СБУ е значим при пушачи и значително намалява осем седмици след спиране на тютюнопушенето;
- Затлъстяването при белодробно болни рязко побишаба риска от следоперативни ателектази и нарушен бронхиален дренаж: редуцирането поне на девет килограма, дори и при наднормено тегло с 23% над идеалното, намалява риска от СБУ;
- Провеждане на белодробна физиотерапия;
- Предоперативен курс с антибиотици, бронходилататори, секретолитици и др. подходящи медикаменти може да намали риска от СБУ, включително и от следоперативна пневмония. При болни с ХОББ и симптоми на астма трябва да се дават стероиди най-малко 12 часа преди операцията и то във високи дози за кратко време (няколко дни), а през първата следоперативна седмица и по-късно дозата бавно да се намалява. Освен като бронходилататори, метилксантините (теофилин) подобряват функцията на дихателната мускулатура и участвайки в медикаментозното й стимулиране предпазват болния от развитие на респираторна дихателна умора. Те се съчетават ефективно със симпатикомиметичните амини (поради изобилие на бетарецептори и в диафрагмата). При белодробно болни метилксантините се комбинират успешно с калциеви антагонисти и инхибитори. Заслужават внимание и дигиталисовите препарати, които имат доказан инотропен ефект върху скелетната мускулатура: освен въздействието му върху миокарда, за дигоксина е характерно, че подобрява и съкратимостта на диафрагмата.