Брой 3/2014
Д-р А. Янев
ВМА, Клиника по пулмология – София
Острите респираторни инфекции се делят на инфекции на горните дихателни пътища – ринити, риносинуити, тонзилофарингити, средни отити и др. и инфекции на долните дихателни пътища – ларинготрахеити, бронхити, бронхиолити и пневмонии. Най-честите причинители на острите респираторни инфекции са вируси. Особено тежко и с усложнения протичат дихателните инфекции причинени от грипни вируси. Грипът е най-тежката и честа инфекция през есенно-зимния сезон. Той е остра вирусна инфекция. Негов причинител е грипният вирус Influenza virus, с два типа – А и В. Протича с внезапна висока температура, втрисане, болки в ставите, кашлица, хрема и обща отпадналост. За разлика от други простудни заболявания, грипът е заболяване на целия организъм. Трудно можем да избегнем риска от заразяване с грип, тъй като той се предава по въздушно-капков път.
Около болния се създава “заразна зона” с висока концентрация на грипни вируси, достигаща до 2-3 метра. При кихане се отделят 10 до 15 хиляди вирусни частици. При кашлица – 100 до 800 хиляди вирусни частици. При говор – 250 вирусни частици.
Всяка година от 5 до 30% от населението се заразява, като 95% от заразените се разболяват. Статистическите данни сочат, че ежегодно 47% от заболелите развиват усложнения – пневмония, миокардит, перикардит, възпаление на ушите и др. Усложненията протичат тежко и продължително и организмът се възстановява много бавно.
Ето защо независимо дали пациентите са профилактирани или не, още при първи симптоми на грип е уместно да се започне прием на имуномодулатори. Те се оформят като една базова терапия, към която в последствие при необходимост се добавят лекарствени средства – антибиотици, муколитици, експекторанти и др.
Imunobor Broncho VGcaps е имуномодулатор, специално създаден за дихателната система. Когато той се назначи по време на дихателна инфекция, говорим за вторична профилактика, която предотвратява усложненията, съкращава периода на боледуване, намалява тежестта на симптомите и профилактира рецидивите.
Imunobor Broncho съчетава силата на котешки нокът (Cat’s Claw, Uncaria tomentosa) 500 mg и Eхинацея (Echinacea) 40 mg в едно. За постигане на по-пълен ефект в екстракта на Eхинацея има равни количества Ехинацея пурпура и Ехинацея палида.
Фармакодинамика
Cat’s Claw в Imunobor Broncho съдържа имуностимулиращите пентациклични оксиндол алкалоиди. Действието им се проектира в повишаване броя и активността на макрофагите. Повишава продукцията на IL-1 и IL-6 и активира B-лимфоцитите. Повишава се количеството на необходимите имуноглобулини, включително и sIgA. Осигурява се антибактериалната активност на имунната система и резистентността на лигавиците. Регулира активността на туморнекротизиращия фактор алфа – TNF α и осигурява противовъзпалителен ефект. Под въздействието на оксиндол алкалоидите от екстракта се активират и T-лимфоцитите, т.е антивирусната устойчивост на организма.
От своя страна Echinacea повишава фагоцитарната активност с 23% посредством метаболитна и бактерицидна активност. Има противовъзпалителен ефект чрез потискане на циклооксигеназата и липооксигеназата. Echinacea потиска стрептококовата и тъканна хиалуронидаза и предотвратява пенетрацията на патогените в тъканите. Притежава и интерферон подобен ефект. Неутрализира бактериите и вирусите. При остри инфекции в условията на острофазова реакция повишава подвижността на макрофагите и възможността за убиване на бактерии, като напр. cтафилококи (Roesler, 1991). Съдържащият се в екстракта Arabinogalactan стимулира цитотоксичната активност на макрофагите срещу туморни клетки и микроорганизми. Макрофагите продуцират цитокини.
Под въздействието на биологично активните вещества от Echinacea се стимулира пролиферацията на Т-клетките и лимфокините от лимфоцитите и повишава клетъчния имунитет.
Притежава доказан защитен ефект срещу грип, херпес и стоматити чрез интерферон подобен ефект. Съкращава продължителността на заболяванията с 30%.
Двата екстракта в Imunobor Broncho взаимно допълват ефектите си като по време на боледуване, така и в реконвалесцентния период.
Imunobor Broncho има имуностимулиращ и противовъзпалителен ефект. Засилва активността на имунните клетки да унищожават микроорганизми, има директен антимикробен ефект, повишава локалната имунна защита на бронхиалната лигавица. Оказва интерферон подобен ефект, което го прави особено подходящ в грипна обстановка.
Imunobor Broncho e подходящ при остри и хронични инфекции на дихателната система – грип, „настинка”, бронхити, синузити, тонзилофарингити, стоматити, отити, бактериално носителство и др.
Imunobor Broncho се препоръчва както по време на боледуване, така и във възстановителния период.
В практиката си прилагам Imunobor Broncho при остри инфекции на дихателната система с цел вторична профилактика. Дозирам го минимум 3 пъти по 1 растителна капсула дневно по време или след хранене. По преценка при по-тежко протичащи инфекции увеличавам дозировката 1,5 до 2 пъти, докато терапията започне да дава резултати, след което оставям дневна доза от 3 растителни капсули. Продължавам Imunobor Broncho минимум 3 месеца след боледуване с цел максимално възстановяване на имунитета.
Отлични резултати имам от приложението на Imunobor Broncho при пациенти с хронични белодробни заболявания. Тези пациенти започват прием на Imunobor Broncho още през месец септември по следната схема – първите 10 дни 3 пъти по 1 растителна капсула дневно, след което за поддържане се продължава с 2 пъти по 1 капсула за 3 месеца. Ако е необходим прием на имуномодулатор без прекъсване, продължавам с Imunobor 2 пъти по 1 капсула. Друга терапевтична възможност е да се направи една седмица пауза и да се повтори схемата с Imunobor Broncho за още 3 месеца.
Резултатите от Imunobor Broncho, които наблюдавам са намалена честота на боледуване, особено при пациенти с хронични заболявания, както и липса на усложнения и рецидиви при инфекции на дихателната система.