Брой 12/2020
Д-р А. Спасова, д.м., Доц, д-р С. Велизарова, д.м.
МБАЛББ „Св. София“, Детска клиника – София
През есенно-зимния сезон се наблюдават главно инфекции с вирусна етиология. Застудяването, струпването на много хора на едно място, особено в затворени помещения, улесняват начин на предаване на заразата по въздушно-капков механизъм и обуславят широкото им разпространение. Те са и една от най-честите причини за търсене на медицинска помощ от населението.
Причинители на респираторни инфекции през есенно-зимния сезон:
Грипен вирус – Influeza virus, с два подтипа А и Б
• Парагрипни вируси (Parainfluenza) – група вируси от семейство Paramyxoviridae. Парагрипните вируси са разделени в различни субтипове, съдържат РНК и двойна липидна обвивка;
• Респираторно-синциатиален вирус – сред най-значителните причинители на инфекции на долните дихателни пътища сред кърмачета;
• Аденовируси – често инфектират деца, заболяванията се срещат през цялата година;
• Риновируси – разделени са в различни субтипове и възприемчивостта към тях е висока;
• Коронавируси – Коронавирусите принадлежат към семейство Coronawiridae, род Coronavirus. Познати са четири антигенни групи
Грипът е едно от най-честите остри, висококонтагиозни инфекциозни заболявания. Причинява се от грипни вируси, които претърпяват постоянни генетични и антигенни промени и имат склонност към пандемично разпространение. Принадлежат към семейство Ortthomyxoviridae. Притежават матриксен (М-протеин) и нуклеопротеинов (NP) антигени, въз основа на които се подразделят на три типа – Influenza virus type A, B и C. Трите типа имат сходна структура. Патогенни са за човека, много видове птици, свине, коне. Заболяванията при хората се причиняват основно от няколко субтипа на грипен вирус А – A (H1N1), A (H3N2) и по-рядко от грипен вирус В, засягащ по-често детската възраст. Грипен вирус тип А е най-широко разпространен и опасен. Възникват сравнително големите епидемии. Грипен вирус тип В предизвиква по-леки форми на заболяването и причинява по-малки, ограничени епидемии. Мутира по-слабо в сравнение с грипен вирус А.
1.Грипен вирус
Входна врата са лигавиците на горните дихателни пътища и ако не се неутрализират от специфични секреторни антитела (s-IgA), грипните вируси навлизат в епителните клетки на респираторния тракт посредством невраминидазата. Размножават се на място и навлизайки в съседни клетки поразяват обширни участъци от респираторния тракт.
Клинична картина
Грипът е заболяване, което протича остро. Често пациентите дори могат да съобщят точния час, в който са се разболели. Общата отпадналост е изключително изразена, като се наблюдават интоксикационни симптоми.
Симптоми на грипа
Висока температура – 39–40 градуса
Треска, студени тръпки
Силно главоболие
Болки в гърлото
Хрема
Болки в областта на очните ябълки
Болки по мускулите и ставите
Непродуктивна кашлица, съпроводена с болка зад гръдната кост
Гадене, повръщане
Адинамия
Усложнения
Най-честите усложнения са от страна на дихателната, сърдечносъдовата и нервната системи. Грипната инфекция често се усложнява с развитие на бактериална суперинфекция.
За есенно зимния сезон е характерна парагрипната вирусна инфекция инфекция. За разлика от грипа обаче болестта протича по-леко, без висока температура, но с характерните симптоми – неразположение, хрема и диария при децата. Заради сърбежа в очите хората често го бъркат с алергия и не взимат мерки. Рядко пациентите ходят на лекар, защото преболедуват инфекцията на крак. Парагрипните вируси са причинители на остро респираторно вирусно заболяване, протичащо основно със засягане на ларинкса в детската възраст (2-5 години). Катаралният синдром е водещ и се проявява най-вече с мъчителна, суха, дразнеща (ларингеална) кашлица. При по-тежките форми може да има внезапна поява на нощен задух, детето е изплашено, възбудено, с мъчително поемане на въздух, и дори поява на цианоза. Може да се наблюдава и субфебрилитет, на фона на обща отпадналост.
При риновирусната инфекция има подчертана есенно-зимна сезонност, свързана с ролята на простудния фактор. Най-засегнати са носната лигавица – има силна хрема и болки в ушите, като в повечето случаи общото състояние не е нарушено.
Коронавирусните инфекции са остри респираторни заболявания със засягане на горните дихателни пътища, възможни са и прояви от страна на стомашно-чревния тракт. Основният механизъм на предаване на инфекцията е въздушно-капковият при тесен контакт, като е възможен и фекално-оралният. Възприемчивостта е висока. За да не се разпространява бързо е необходимо да се избягва струпване на големи групи хора на едно място и особено в затворени помещения. Заболяването не протича леко и също дава тежки усложнения.
Коронавирусите предизвикват дразнене в гърлото, суха кашлица и засягане на ларинкса и трахеята. Ларингитът се познава по спадналия глас, като може да се стигне и до временната му загуба. Обикновено човек прекарва инфекцията на крак, тъй като тя протича със слабо повишение на температурата. Висок риск има при децата и още при първи симптоми – спаднал глас и поява на кашлица, трябва да се търси помощ от специалист.
Аденовирозите са група вируси, причиняващи остро инфекциозно заболяване със засягане предимно на горните дихателни пътища, очите и лимфните възли. Началото е нетипично на фона на повишаваща се телесна температура от 38-39 градуса. Конюнктивата на окото може да се зачерви. Постепенно започва дразнене в гърлото, преминаващо в засилващи се болки. На фона на тези симптоми гърлото се зачервява и сливиците може да реагират чрез уголемяване на размерите си.
Лимфните възли също реагират. Това става чрез увеличаване на техните размери, при което те стават и болезнени при палпация. Главно реагиращите лимфни възли са тези в зоната на шията. Острата респираторна инфекция има подчертана есенно-зимна сезонност, При засягане на долните дихателни пътища се развива пневмоничен процес. Аденовирусната пневмония се развива при по-затегнато протичащите случаи. По правило тя е интерстициална. Често става причина за възникване на бронхиална хиперреактивност с наличие на чести епизоди на бронхообструктивен синдром, които могат да продължат няколко месеца след преболедуване.
(RS-вироза) е остро инфекциозно заболяване на ранната детска възраст с преимуществено засягане на долните дихателни пътища. При кърмачета и малките деца деца до две години заболяването се характеризира с картината на бронхиолит. При големите деца и възрастните клиничната изява е на остър ринофарингит или трахеобронхит, на фона на съхранено общо състояние и субфебрилна температура. Малката възраст на децата с клинична картина на бронхиолит налага консултация със специалист и по детска пневмология и хоспитализация.
За лечението на острите вирусни инфекции на дихателните пътища се прилага симптоматична терапия, насочена към повлияване на възпалението, главоболието и мускулните болки, нормализиране на високата телесна температура, облекчаване на дишането и кашлицата, отслабване на хремата. Лечението включва аналгетици, антипиретици, противовъзпалителни средства, деконгестанти, муколитици, витамини, инхалации. Приемат се и общоукрепващи средства, достатъчно течности във вид на чайове, прясно изцедени плодови сокове. Антибиотиците се прилагат само при бактериални усложнения, защото те не оказват ефект върху вирусите. Те се назначат от лекуващия лекар, който преценява дали са настъпили бактериални усложнения на вирусната инфекция.
Литература:
1. Paul W. Harms et al Autopsy Findings in Eight Patients With Fatal H1N1 Influenza (2010) American Journal of Clinical Pathology, 134, 27-35.
2. Chertow DS, Memoli MJ. Bacterial coinfection in influenza: a grand rounds review. JAMA. Jan 16 2013;309(3):275-82. [Medline].
3. Tasher D, Stein M, Simões EA, Shohat T, Bromberg M, Somekh E. Invasive bacterial infections in relation to influenza outbreaks, 2006-2010. Clin Infect Dis. Dec 2011;53(12):1199-207. [Medline].
4. Tasher D, Stein M, Simões EA, Shohat T, Bromberg M, Somekh E. Invasive bacterial infections in relation to influenza outbreaks, 2006-2010
5. Akira Ukimura,1Hidetoshi Satomi,1Yukimasa Ooi,1and Yumiko Kanzaki2Myocarditis Associated with Influenza A H1N1pdm2009 Influenza Research and Treatment Volume 2012.
6. Ison MG, Campbell V, Rembold C, et al: Cardiac findings during uncomplicated acute influenza in ambulatory adults. Clin Infect Dis 2005; 40:415-422.
7. Garantziotis S, Howell DN, McAdams HP, et al: Influenza pneumonia in lung transplant recipients: clinical features and association with bronchiolitis obliterans syndrome. Chest2001; 119:1277-1280.