Брой 8/2000
Проф. д-р Пенка Мандулова
Клиника по пулмология, ВМИ, Пловдив
Продължение от бр. 7
В настоящия момент икономическият ефект на секвенциалната терапия се обсъжда широко и в различни аспекти, а именно:
– По-ниска цена на пероралните антибиотици.
– Редуциране броя и времето на прилаганите медикаменти.
– Намаляване риска от усложнения, налагащи допълнително лечение.
– Намаляване на необходимостта от лабораторен мониторинг.
– Скъсяване срока на хоспитализация.
Какви са икономиите, реализирани с прилагането на секвенциалната терапия на пневмонии. Икономиите, свързани с цената на медикаментите възлизат средно на $ 562; икономиите от лекарства, хоспитализация и администрация $ 1 291 1 393. Икономиите за болничното заведение възлизат на $ 114.08 годишно и 6% намаляване на интравенозното приложение на цефалоспорини.
Нашият скромен опит от проведената секвенциална терапия с Ciprofloxacin показва реализирани икономии за терапевтичен курс за всеки болен в размер на 704 916 лв конвенционалното интравенозно лечение струва 1 095 000 лв, докато секвенциалната терапия възлиза на 390 084 лв. При болни, лекувани с Cefuroxime, са реализирани икономии за курс на лечение 106 708 лв конвенционалното интравенозно лечение струва 238 000 лв, а секвенциалната терапия 131 292 лв.
Секвенциалната терапия явно има водеща роля в осъществяването на втората по важност стратегия. Уместно е да се създаде мултидисциплинарен екип от водещите специалисти и ръководен от директора на болничното заведение, който да провежда консултациите с фармацевт, да назначава антибиотичната терапия и да отчита клиничния и икономическия ефект от лечението.
Необходимо е също така в стационарите да се мониторират и индикациите за изключване на секвенциалната терапия. Критериите за това са:
– Клинични усложнения или декомпенсация на придружаващи заболявания, необходимост от започване отново на антибиотична терапия.
– Микробиологични суперинфекция, персистенция, резистентност.
– Икономически използвани ресурси, престой в стационара.
Уточняването на индикациите за преминаването на секвенциална терапия при хоспитализирани болни с пневмонии трябва да бъде основна задача на клинициста, фармацевта и ръководителя на болничното заведение. Обект на бъдещи проучвания е употребата на перорални антибиотици като начална терапия на хоспитализирани болни с пневмония.