Брой 8/2000
Диуретично лечение
Д-р Боряна Делийска, д.м.
Гл. ас., I нефрологична клиника, МУ, София
Продължение от бр. 7
Много първични сателитни гломерулопатии се манифестират с нефрозен синдром. Неговата клинико-лабораторна характеристика включва масивна протеинурия, отоци, хипоалбуминемия, хипопротеинемия и хиперлипидемия. Уточняването на оточния синдром задължително се извършва в специализирана нефрологична клиника, където може да се проведе и морфологично изследване с пункционна бъбречна биопсия.
Диуретичното лечение е част от комплексното лечение на болни с гломерулопатии. За добрата лекарска практика е недопустимо то да се провежда самостоятелно, без да се комбинира с активна патогенетична терапия.
Диуретиците са група медикаменти, които основно повлияват реабсорбцията на натрий от тубулите, а оттам променят и екскрецията на вода. Съществуват различни класификации според мястото на тяхното действие, според ефекта им върху калия, според интензивността на диуретичния отговор и др.
За да се определи индивидуалният отговор и да се оптимизира дозата на диуретиците, е необходимо да се проследи приемът на течности и диурезата за 24-часов период. Нормалната диуреза е с около 700 мл по-ниска от приетите течности. Нефрозният синдром е свързан със животозастрашаващи състояния, каквито са белодробният и мозъчният оток и това налага незабавно включване на адекватна диуретична терапия.
Фурантрил табл. 40 мг и амп. 20 мг. Той е мощен, бързодействащ калий-губещ диуретик. Ефектът му се проявява до 30 мин при пероралното приложение и след няколко минути при парентералното му приложение. Максималната доза е до 2 000 мг. При тежък нефрозен синдром могат да се приложат 10-15 амп. i. v. капково в 100 150 мл манитол. Ако след системата няма задоволителен диуретичен отговор, същата се повтаря след няколко часа. Не може да се очаква преодоляване на олигурията с малки дози (1-2 амп.). При бързо венозно приложение на медикамента може да възникне преходно нарушаване на слуха. Ототоксичният риск се засилва при едновременното му прилагане с аминоглюкозиди, цефалоспорин и др. във връзка с калий-губещия му ефект е задължителен системен контрол на калия в серума и адекватното му коригиране. Това е абсолютно необходимо при масивен диуретичен отговор с диуреза над 2,5 3,0 л, както и при продължително системно перорално лечение с малки дози. При продължително лечение с фурантрил може да се развие рефрактерност към медикамента. в такива случаи е уместно той да се комбинира с ежедневен прием на малки дози (1/4 до 1/2 табл.) салуретин.
При тежък нефрозен синдром ефектът на фурантрила може да се потенцира с прилагане на хумана-албумин или плазма. Медикаментът може да се постави предварително в биопродукта или в края на аплицирането му.
Вливането на хумана-албумин повишава онкотичното налягане в съдовото русло и създава условия за получаване на максимален ефект от приложението на фурантрил при пациенти с хипопротеинемия.
Манитол амп. 18% х 50 мл и прилаганата по-често в нефрологията форма банки 10% х 500 мл. Манитолът има силен осмотичен диуретичен ефект, тъй като представлява шествалентен алкохол. Той създава високо осмотично налягане в бъбречните тубули и предизвиква екскреция на изосмотичен еквивалент вода, бедна на соли. Особено подходящ е при лчение на мозъчен оток. Не се прилага при клинични данни за белодробен оток, тъй като може да го засили.
При болни с нефрозен синдром се провежда т. нар. „манитолов тест“ със 100-150 мл от разтвора. Това се налага от факта, че, ако след включване на цяла банка от медикамента, диурезата не се стимулира задоволително, има опасност циркулацията да се пренатовари.
За получаване на максимален ефект той се комбинира с 5 -10 или повече ампули фурантрил според степента на нефрозния синдром и предходната диуреза. Фурантрилът може да се постави както в системата с манитол, така и да се аплицира в края й.
Тиазиди и техни аналози (салидиуретици) дехидратин нео (хидрохлортиазид), салуретин (хлорталидон). Тези медикаменти се прилагат предимно при антихипертензивно лечение, а не за терапия на тежки нефрозни прояви, тъй като са бавно действащи и относително слаби. При оточни състояния се прилагат в малки дози за преодоляване на ефекта от изчерпването на фурантрила. Необходимо е да се следи серумният калий!
Калий-съхраняващи диуретици
Спиронолактон (алдактон А) табл. 25 мг намира широко приложение при лечение на нефрозните прояви от бъбречен произход, тъй като често в генезата на отоците участва и хипералдостеронизмът. Спиронолактонът се конкурира с алдостерона в дисталните тубули за свързване с рецептори. Диуретичният ефект е по-слаб и по-бавен. Медикаментът започва да действа 2 3 дни след началото на лечението. Подходящо е съчетаването му с фурантрил за преодоляване на калий-губещия ефект на последния и засилван на диуретичния отговор. Не се препоръчва при болни с ХБН, които обичайно са с хиперкалемия. Задължително се контролира серумният калий. Началната доза е 4 пъти по 2 табл., като постепенно дозата се намалява.
Триампур използва се много по-рядко при лечение на нефрозния синдром от бъбречен произход.
Инхибитори на карбоанхидразата
Дехидратин има слаб диуретичен ефект и рядко се използва при лечение на нефрозен синдром.