Брой 11/2018
Проф. д-р Д. Вичева, д.м., Д-р М. Георгиева, д.м.
Катедра по УНГ болести, Медицински Факултет, Медицински Университет, Пловдив
Катедра по Детски Педиатрия, Медицински Факултет, Медицински Университет „Проф. Д-р П. Стоянов“, Варна
Въведение:
Кърмачетата са особено податливи на ринит, защото те често са в обкръжението на по-големи деца или поради факта на невежеството или незнанието на майките – първескини, които безпричинно се опитват да чистят детските нослета с носни помпи или апликатори, което действие не е физиологично, тъй като се нарушава муко-цилиарния клирънс на детската носна лигавица. Паралелно с това, бебетата трябва да изградят имунитет срещу често срещани инфекции на ГДП. Тук е ролята на оториноларинголога, на педиатъра и на личния лекар да подходи правилно с лечението на детския ринит. При налична хрема обикновено се стремим към облекчаване на симптомите им, а именно: осигуряване на течности, поддържане на влажността на въздуха в помещенията и запазване на носната проходимост. Трябва да бъдем внимателни, тъй като някои бебета са изложени на по-голям риск от пневмонии или спастични бронхити. Като рискови фактори, се разглеждат – незрялата имунна система; играта им в детски колективи; времето от годината – есента до края на пролетта.
Клинични симптоми:
Първа индикация за обикновена хрема при бебетата е: запушен (зачервен) нос; ринорея, която може да се сгъсти на 2-3 ден и да премине в гъста, задържаща се ексудация в тесните носни ходове на детския нос; фебрилитет, кихане, кашлица; намален апетит; раздразнителност; труден сън; проблеми с кърменето или приемане на млякото поради носна обструкция и др.
Основна роля по време на растежа при кърмачетата играе имунната им система, която се нуждае от време за съзряване. Ако бебето има хрема без усложнения, то тогава, тя ще бъде разрешена в рамките до 10дни. От своя страна, ринитът може да бъде причинен от повече от 100 вируса. Най-често срещаните са риновирусите. Веднъж заразени със съответен вирус, бебето обикновено се имунизира спрямо и срещу конкретния вирус. Трябва да се има на в предвид, че някои вируси не произвеждат трайен имунитет. Контактните пътища на разпространение могат да бъдат по: въздушно-капков път; чрез директен контакт (чрез студен допир на носа или устата му); чрез замърсени повърхности (някои вируси живеят на повърхности в продължение на два часа или повече).
Усложнения:
Поради несъвършения имунен отговор на кърмачетата, както и някои анатомични особености на детския организъм, една макар и на пръв поглед „банална“ хрема може да доведе до остър среден отит (по-къса, по-права и по-широка Евстахиева тръба); до бронхит; до детски риносинуит и др. вторични инфекции. Препоръчително е да се започне с кръвни изследвания, микробиологични култури и конкретни диагностични процедури, за да може терапията да бъде комплексна, всеобхватна и индивидулна според всеки конкретен случай.
Профилактика:
Най-добрата защита срещу обикновена хрема при кърмачетата: здрав разум от страна на майката и близките, които се грижат за бебето; сапун и вода. В днешно време има масовизация на поставяне на морска вода в детските нослета. Основно правило е да се поставя физиологичен разтвор, тогава и толкова дълго, колкото да се почиства нослето като не се прекалява, тъй кто трябва да запазим естествените функции на носната лигавица и да запазим естествения муко-цилиарен и назален цикъл да работят. Трябва да се обясни на майките, че трябва да пазят бебетата си от контакт с болни хора; да си измиват ръцете преди хранене или докосване на бебето; да почистват играчките и бибероните на бебето си често. Тези превантивни мерки могат да помогнат за запазването на обикновената хрема при кърмачетата. Изграждането на колаборация между оториноларинголог, неонатолог, педиатър и общопрактикуващ лекар е важна за правилната диагностика, за точно проведеното лечение и за избягване на усложенията при хремата у кърмачетата като крайния резултат ще доведе до създаване на поколение от здрави български деца.
Литература:
1. Zeitler B, et al. Surface-dried viruses can resist glucoprotamin-based disinfection. Applied Environmental Microbiology. 2014; 80:7169.
2. Anderson DJ. Infection prevention: Precautions for preventing transmission of infection. Accessed Jan. 4, 2018.
3. Asner SA, Petrich A, Hamid JS, Mertz D, Richardson SE, Smieja M. Clinical severity of rhinovirus/enterovirus compared to other respiratory viruses in children. Influenza Other Respir Viruses. 2014 Jul;8(4):436-42.
4. Дойков.И., Вичева Д. Клинично поведение при инфекции на ГДП в детската възраст, сп.GP News бр.2/2018.
5. Вичева Д., Дойков И.,Значимост на симтомът -кашлица. GP News бр.2/2018.