Брой 6/2005
Доц. К. Нейков
Аденомът на простатната жлеза
(доброкачествената простатна xunepплазия (ДПХ); хипертрофията на простатата) се среща в прогресираща честота паралелно с увеличаване продължителността на живота.
Статистиката сочи, че на възраст 80 г. 80 % от мъжете са лекувани или в момента се лекуват по повод на оплаквания от ДПХ, като между 25-30% от тях се нуждаят от оперативно лечение. Счита се, че при достатъчна продължителност на живота нито един от мъжете не би останал, без да проведе някакъв вид лечение за аденом на простатата. В общества с висока продължителност на живота и относително висок процент на възрастните мъже по един или друг начин ДПХ се превръща в нарастващ здравен проблем.
Неговият социо-икономически ефект се превръща в жизненоважен за обществото. Проблемът е признат за такъв от СЗО, която е поела патронажа на биеналните срещи по въпросите на ДПХ с оглед да се стандартизират диагностичните и терапевтичните възможности в отделните страни, където това е възможно. Може да се каже, че този е единствено правилният път за търсене на благоприятни решения и адекватно справяне с това смущаващо здравето на мъжа заболяване.
Необходими данни при първа среща с уролога
I. Адекватна медицинска анамнеза, като вниманието на лекаря трябва да се концентрира върху:
♦ състоянието на пикочните пътища,
♦ предишни хирургични интервенции в областта на долните пикочни пътища,
♦ общото здравно състояние,
♦ придружаващи заболявания и медикаменти.
II. Преценка на субективните оплаквания на болния
Цялостната преценка на субективните оплаквания е много важен момент в изясняването на необходимостта от изследвания и съответното лечение. В урологичната практика се използбат различии системи, състоящи се от конкретни въпроси, чрез които се оценява тежестта на субективните оплаквания (на Боярски, на Дорфлингер, на Мадсен и Иберсен, датска, американска). В урологичната практика с годините се наложи Международната скала за оценка на симптомите (IPSS), състояща се от седем въпроса, пряко касаещи акта на микция. При всеки въпрос болният може да избира между шест отговора, които показват точно тежестта на отделния симптом. Всеки отговор е номериран с точки съответно от 0 до 5, като максималният сбор е 35. При това точкуване е възможно разпределяне на болните според тежестта на оплакванията им, както следва:
1. При 7 и по-малко точки са налице леко изразени оплаквания.
2. От 8 до 19 точки оплакванията са умерено изразени.
3. Мъжете с 20 до 35 точки имат тежко изразени оплаквания.
В края на въпросника има последен въпрос, свързан с качеството на живота, и възможни отговори от „Доволен“ до „Ужасно“. Разделянето на болните според набраните точки е условно и не налага строго придържане при определяне на вида на лечението.
Международният комитет по континенция твърgo поддържа използването на тази скала за оценка на оплакванията на болния при първата среща с уролога. Тя може да служи и като критерий за оценка на резултата след съответното лечение. Посочената система би могла да се използва ориентировъчно и от самия болен, когато е възпрепятстван за лична среща с уролога.
III. Насочено физикално изследване
♦ Ректално туширане (РТ)
Това изследване е неотменна част от урологичното ежедневие и е лесно изпълним, неинвазивен метод за търсене на простатен карцином. С него се определят големината на простатата, нейната консистенция и конфигурация, наличието на възли или участъци на размекване, съотношението й към съседните структури. Основен недостатък е неговата субективност, тъй като 2532 % от случайте на ПК се пропускат дори от квалифицирани уролози. Според Phillips and Thompson (1991) ректалното туширане не може да предпази от фатален изход 25% от болните, тъй като независимо от наличието на ПК простатната жлеза има нормална конфигурация и консистенция по време на изследването. Когато раковата тъкан е ограничена в пределите на аденоматозната, палпаторното й определяне е почти невъзможно1’2’3. По данни на Brawer (1993) РТ, използвано като самостоятелен метод за диагностика, води до пропускане на ПК при 33-38% от случайте. Независимо от недостатъците си РТ си остава най-евтиният и прост метод за проследяване на простатата и ранно откриване на ПК, като се има предвид, че досега няма открит по-добър метод.
Сензитивността и специфичността на ректалното туширане е 6 границите на 69-89% и 8498 % съотбетно9. вероятността да се открие рак на простатата при мъж с положително ректално изследбане е 1/3. Американската ракова асоциация препоръчва извършването на ректално туширане веднъж годишно при мъже над 50-годишна възраст. При мъже с фамилна анамнеза и преки родственици, страдали от рак на простатата, както и при американски африканци се препоръчва това да се прави след 40-годишна възраст.
♦ Специално внимание трябва да се отдели на изследването на простатния специфичен антиген (ПСА) с оглед ранно откриване на карцинома на простатната жлеза7. Необходимо е първо да се изследва ПСА и след това да се извърши ректално туширане при мъже над 50-годишна възраст. В литературата съществуват данни, че ПСА е фалшиво позитивно непосредствено след ректално туширане. Ето защо е необходимо да се изчака няколко дни след туширането и тогаба да се вземе кръв за туморен маркер. Принципно положение е, че мъж с висок ПСА не трябва да се насочва за оперативно лечение по повод аденом на простатата. В тези случаи се налага извършване на пункционна биопсия на простатата, която единствено може да дaдe достатъчно материал за хистолозично изследване и евентуално откриване на карциномно огнище. За съжаление това не може да се постизне в 100% от случайте и често се налага избършбането на повторна биопсия на простатата. в много редки случаи, особено при липса на възможност за извършване на биопсията, под ултразвуков контрол се извършва трансуретрална резекция на простатата и се открива карцинома. Независимо от този начин за доказване на рака на простатата може да се извърши радикална простатектомия при
♦ ограничено в рамките на простатата огнище.
IV. Изследване на урината
Урината може да се изследва за наличие на еритроцити и левкоцити с готови тестове или посредством микроскопично изследване на уринния седимент. Също така е необходимо и да се извърши посявка на урината, особено при пациенти, при които има данни за уроинфекция с изолиране на причинителя и съответно антибиотично лечение.
V. Изследване на бъбречната функция
Оценката на функцията и морфологията на пикочните пътища е възможно да се извърши чрез ултразвуково изследване и при необходимост екскреторна урография. Особено е полезно при анамнеза за повтарящи се инфекции на пикочните пътища, кръвопикане, бъбречнокаменна болест и бъбречна недостатъчност. Косвена преценка за бъбречната функция може да се дaдe и посредством изследване на креатинина в кръвта. При липса на показания за извършване на екскреторна урография е достатъчно да се направят ехография на бъбреците или изотопна нефрография и обзорна графия на пикочоотделителната система (т.нар. суха снимка).
Категоризиране на бодните и определяне на подходящо лечение
1. При болни с оплаквания, които не нарушават съществено тяхното ежедневие, не се препоръчва по-нататъшно изследване. Тази група болни се нуждае единствено от т.нар. Изчаквателно наблюдение, тъй като се смята, че ДПХ не е проблем, изискващ незабавно лечение. Наблюдението се състои от един преглед при уролог на 6-12 месеца при липса на други оплаквания или при липса на прогресирането им.
2. Пациентите, чиито оплаквания значително смущават почивката им през денонощието, се разделят на две групи:
♦ болни, при които са налице ясни показания за извършване на оперативно лечение. При тях единственото, което трябва да се направи, е да се определи точно видът на оперативната интервенция (трансуретрална резекция на простатата ТУРП; трансуретрална инцизия на простатата -ТУИП; отворена аденомектомия).
♦ при останалите болни се налага извършване на допълнителни тестове, посочени по-нататък.
Необходимо е да се подчертае, че по принцип в посочената по-горе т. 2 попадат единствено болните с 8 и повече точки по скалата за оценка на оплакванията. Индивидуалните симптоми са тези, заради които най-често се предприема някакъв вид оперативно лечение или се прилагат т.нар. минимално инвазивни процедури.
Показания за оперативно лечение
1. Ретенция на урината (невъзможност за спонтанно уриниране)
2. Обилно, повтарящо се кръвопикане вследствие ДПХ
3. Бъбречна недостатъчност
4. Камъни в пикочния мехур
5. Често повтарящи се инфекции на пикочните пътища
6. Големи разширения на стената на пикочния мехур като следствие на обструкцията от аденома на простатата (дивертикули)
За да се определят по-ясно критериите за какъвто и да е вид лечение при мъже с аденом на простатата, е необходимо да се извършат някои специфични тестове, като:
I. Измерване на максималния уринен дебит (МУД)
Извършва се на специален апарат за уродинамично изследване, включващ и урофлоуметър. Болният трябва да е предварително подготвен, така че да може да отдели по време на уриниране 150-400 мл урина. За целта той не трябва да уринира около 3-4 часа, като не се налага преустановяване на храненето и нормалното приемане на течности с изключение на алкохол. Ако болният има заболявания, които налагат лечение с трициклични антидепресанти, парасимпатиколитици, алфа-рецепторни блокери, бета-блокери и др., е желателно предварително да се информира персоналът, извършващ урофлоуметрията4-5. Изследването се извършва в специално определено за целта помещение, като пациентът по време на изследването е сам. Оценката се извършва по един от най-важните показатели, като максималния уринен дебит (МУД). При мъже до 50-годишна възраст МУД е с долна граница 12-15 мл/сек, като за всяко десетилетие над 50 години се намалява по 1-1,5 мл/сек6 8. в урологичната практика се използ8а и друг критерий за оценка акта на микцията, като се приема, че под 10 мл/сек при неувреден пикочен мехур е налице обструкция на долните пикочни пътища (ОДПП).
2. Определяне ноличеството на остатъчната урина
За предпочитане е да се извърши с ехограф при наличие на съответната апаратура. Някои ехографски апарати имат фабрично заложена формула за изчисляване обема на остатъчната урина след микция. При тези, които нямат, се използва формулата за трите диаметъра, умножена по 0,52. За клиничната практика е важно да се знае, че значимо количество е това, което е над 50 мл. При мъже до 50-годишна възраст би трябвало да няма остатъчна урина или тя да е в минимално количество. Съвременните виждания за количеството на остатъчната урина като критерий за оценка акта на микция налагат извършване на поне две измервания. Това се прави поради факта, че в акта на микция има известна циркадиалност и през денонощието този показател търпи известни промени. Ехографското изследване на пикочните пътища позволява да се докажат и други аномалии на пикочоотделителната система и усложнения вел. ДПХ, като камъни в пикочния мехур, дивертикули, тумори на пикочния мехур и
др-
Ако оплакванията и резултатите от тестовете при даден болен са противоречиви, се извършва едновременно измерване на МУД и микционното налягане (МН). Изследването е особено подходящо при болни със затруднено уриниране и захарен диабет, при болни с травми на гръбначномозъчните нерви и изобщо при всички болни, при които има съмнение за детрусорна недостатъчност (намалена сила на пикочния мехур по време на уриниране, която може да имитира затруднено уриниране вел. ДПХ). Ако МУД/МН покаже патологични стойности, се налага определяне на подходящо оперативно лечение. Изследването може да се извърши на апаратура за уродинамични измербания.
Болни с тежко изразени микционни оплаквания и отхвърлена с МУД/МН обструкция на долните пикочни пътища се насочват определено за нехирургично лечение. Доказано е, че оперативната интервенция би влошила тяхното състояние.
Уретроцистоскопията като метод за диагностика на обструкциите на долните пикочни пътища е незадължителен за всички болни тест. Особено е полезен при болни, определени за оперативно лечение или за т.нар. минимално инбазибни процедури, като термотерапия, хипертермия, лазер-аблация, лазер-вапоризация, постабяне на спирали и др., при които се налага определяне големината на простатната жлеза и наличието на други аномалии на пикочните пътища. Цистоскопията е особено полезна при болни с големи аденоми на простатата, при които операторът е избрал аденомектомията по Милин. Тъй като по време на операцията не се отваря пикочният мехур, редно е той да се огледа за придружаваща патология, която би могла да бъде пропусната по време на операцията.
В Урологичната клиника при НСБАЛО ЕАД се извършват всички необходими изеледвания и тестове, свързани с лечение на аденома на простатната жлеза. Клиниката разполага с модерен урофлоуметър, собствен ехографски апарат и въпросници, касаещи оплакванията на болния. При всеки един мъж с оплаквания от затруднена микция се извършват следните изследвания:
1. Попълване на Международен симптоматичен индекс (въпросник) с данни за пробеденото лечение до момента
2. Урофлоуметрия
3. Ехографско определяне на количеството на остатъчната урина и оглед на пикочните пътища
4. Простатен специфичен антиген за ранна диагностика на рака на простатната жлеза
5. Ректално туширане
6. При данни за съпътстваща патология цистоскопия
Събраните данни се подреждат в картотека под форма, подходяща за диспансерно наблюдение, което изисква преглед поне веднъж годишно. Така връзката пациент-лекар не се губи, събраните данни се сравняват с новопостъпилите за всеки един пациент и се определя по-прецизно нуждата от съотбетното лечение медикаментозно или оперативно.