Брой 9/2020
Доц. д-р С. Стратев, д-р П. Димитров
Урологична клиника, УМБАЛ „Г. Странски”
Сексуалното функциониране е комплекс от биологични, психични и социални процеси, които се координират от нервната, васкуларната и ендокринната система (1). Последни проучвания представят сексуалното функциониране като резултат от влиянието на три основни групи фактори – биологични, които определят сексуалната способност, психологически, определящи сексуалната нагласа и социални, от които зависи сексуалното желание. Обсъжда се и различното комбиниране между различните фактори, както и интензивността на тяхната проява. Сексуалната функция и активност са пряко свързани с физическото здраве, което определя и тяхното сериозно значение от медицинска гледна точка. Влошената сексуална функция много често е симптом на сериозен здравословен проблем. Например еректилната дисфункция при мъжете може да бъде маркер на асимптомно заболяване на коронарните артерии. От друга страна захарният диабет, който причинява генерализиран вазоспазъм е най-честото системно заболяване, което води до сексуална дисфункция от типа понижено либидо и еректилна дисфункция при мъже. В клиничната практика еректилната дисфункция може да предшества диагностицирането на захарен диабет и дори това да насочи клинициста към откриването му. При жени диабетната нефропатия например се свързва с понижено либидо. Освен системни заболявания, които по своя патогенетичен и патофизиологичен механизъм причиняват сексуални дисфункции, много лекарства притежават това като странични ефекти. Например антидепресантите от групата на инхибиторите на обратния захват на серотонина – SSRI и антихипертензивните медикаменти – диуретици, калциеви антагонисти и бета блокери причиняват аноргазмия, еректилна дисфункция и понижено либидо.
Сексуалните дисфункции в клиничната практика често остават неоткрити, а според статистиката и при двата пола на възраст между 50 и 70 години честотата на сексуални нарушения е висока и тя е 50-80%. Проучванията при жени на възраст 50-70 години, сексуалните дисфункции са 50-75% (1). Тъй като сексуалните нарушения са с комплексна мултифакторна етиология и трудна анамнестична комуникация от страна на пациета, обикновено те се пропускат на фона на друга водеща патология. От научна гледна точка е доста трудно да се постигне ефективна класификация на сексуалните дисфункции. Голяма част от научните среди относно сексуалните нарушения се придържат към дефинициите и заключенията на т.нар. DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders 5th Edition) от 2013 година. Според DSM-5 сексуалните дисфункции са хетерогенна група от заболявания, които се характеризират с клинически значимо увреждане на способността за сексуален отговор и/ или сексуално удоволствие. Като подтипове нарушенията се разглеждат като вродени и придобити; генерализирани и ситуационни. Други фактори, които могат да повлияят проявата на симптомите на сексуалните дисфункции са партньорски и индивидуални, особености на връзката между партньорите, психично състояние, културно влияние и базови медицински причини.
Сексуални дисфункции при жени
Според DSM-5 най-честите сексуални дисфункции при жени са три основни групи, а именно 1) оргазмени смущения, 2) дисфункции, свързани с либидото и възбудата и 3) тазово-генитална болка или смущения при пенилна пенетрация. Оргазмените смущения биват забавен оргазъм, рядко достигане до оргазъм, редукция на интензитета му или аноргазмия. Възбудните дисфункции се диагностицират ако присъстват 3 от следните симптоми – липса или намален сексуален интерес, липса или редуцирани еротични мисли, липса или намалена сексуална инициатива, намалена до липсваща генитална и негенитална чувствителност по време на сексуална активност в 75 до 100% от коитусите. За тазово-гениталната болка или пенетрационни проблеми се говори при наличието на някой от следните симптоми – трудности при вагинална пенетрация, значителна болка по време на пенилната пенетрация, страх, тревожност или болка в очакване на вагинална пенетрация и значителна контракция на мускулите на тазовото дъно при опит за вагинална пенетрация.
Посочените сексуални дисфункции могат да бъдат вродени или придобити, генерализирани или ситуационни като по своята тежест са леки, умерени или тежки. Освен това някои от горепосочените смущения могат да се проявят при адаптиране на организма към определено физиологично състояние като например менопаузата.
Сексуални дисфункции при мъже
Според DSM-5 сексуалните дисфункции при мъже се делят на еякулаторни смущения, еректилни дисфункции и намалено сексуално желание. Еякулаторните смущения се проявяват като забавена или преждевременна еякулация. В някои случаи еякулацията е забавена, в други е рядка до липсваща. Преждевременната еякулация се проявява безконтролно 1 минута след вагинална пенетрация. Дефицитът или отсъствие на сексуално желание и/ или еротични фантазии при мъжете често се дължи на социо-културни фактори.
Подобно на жените при менопаузата и при мъжете сексуалността се променя по време на андропаузата.
Лечение
Предвид многообразието в етиологията на сексуалните дисфункции, лечението се явява доста сложно. То винаги трябва да се насочи към причината, да се търси дългосрочно, а не моментно решение, да бъде ефективно и с висок профил на безопасност при продължителна употреба. За някои от сексуалните нарушения като например преждевремнна еякулация липсват регистрирани лекарства. В други случаи лекарствата дават моментно, а не дългосрочно решение като например фосфодиестеразните инхибитори при еректилна дисфункция. Не на последно място синтетичните медикаменти имат сериозни нежелани ефекти, а пациентите са с придружаващи заболявания, изискващи прецизиране на всяка терапия с оглед ефективност, безопасност, лекарствени взаимодействия и дългосрочност. В тази връзка природните екстракти са отлично решение. От гледна точка на клиничната практика природните екстракти трябва да отговорят на терапевтичните изисквания за ефективност, безопасност и дългосрочност. Към изискването за ефективност е добре да се добави и приложение и при двата пола, тъй като сексуалните дисфункции присъстват и при мъже, и при жени и са изключително важни за психо-емоционалното и социалното им функциониране. Не на последно място сексуалните нарушения е добре да се лекуват в двойката, което изисква да има терапевтично решение и за двамата партньори.
Природни решения
Най-често използвани природни екстракти са трибулус терестрис, мака, женшен и L-аргинин. Тези екстракти се съдържат в природния продукт Камагра. Камагра се отличава с високо количество стандартизирани природни екстракти, благодарение на което се осигурява високо ниво на биологично активни вещества. Камагра представлява пълна комбинация за мъже и жени със следния качествен и количествен състав – трибулус терестрис 250 мг с над 95% сапонини, мака 100 мг, жен-шен 100 мг и L-аргинин 150 мг.
Трибулус терестрис
Трибулус терестрис представлява нехормонален екстракт с хормонално действие. Повишава нивото на мъжките полови хормони (тестестерон) с 33%. Редица проучвания демонстрират, че трибулус терестрис повишава нивата и други хормони, а именно лутеинизиращия, фоликулостимулиращия и естрадиол (6). Установено е също така, че екстрактът от трибулус терестрис в тялото се превръща в дехидроепиандостерон – DHEA (7). DHEA е прохормон, който се продуцира от периферните тъкани. DHEA не влияе на системните нива на хормоните. Проучване установи, че DHEA значително подобрява всички аспекти на сексуалната функция при предменопаузални жени и при жени с нарушена сексуална функция преди лечение на стерилитет (8). Други плацебо-контролирани проучвания при мъже и жени с хипоактивно разстройство на сексуалното желание показват, че трибулус терстрис подобрява редица параметри на сексуалната функция (9,10). Доказано също, че трибулус терестрис подобрява мотилитета на сперматозоидите (11).
Мака
Мака представлява растение от Перуанските Анди, което вирее на 4000-4500 м надморска височина. Корен от мака е традиционно средство от андийската медицина. Използва се при голям брой разстройства измежду които хормонален дисбаланс при жени, менструални проблеми, менопаузални симптоми, за подобряване на фертилността и сексуалната функция. Според научните данни мака е подходящ при сексуална дисфункция, стерилитет и понижено либидо (12, 13, 14, 15, 16, 17). Мака увеличава либидото, честота на сексуалните котакти и качеството на ерекцията. Възстановява невромедиаторите и действа на съдовите рецептори. Води до добра и продължителна ерекция.
Женшен
Смята се, че женшен, традиционно лекарство, използвано от хиляди години, увеличава производството на азотен оксид както при мъжете, така и при жените. Освобождаването на азотен оксид от гладката мускулатура стимулира притока на кръв към пениса при мъжете и към клитора при жените. Научно ревю заключава, че женшен може да бъде полезен при лечение на еректилна дисфункция (18). Женшен премахва тревожността, повишава физическата издръжливост, премахва умората и физическото изтощение.
L-аргинин
L-аргинин e прекурсор за синтеза на азотен оксид (19). Той се прилага успешно за сексуални дисфункции при мъже и жени. Когато се приема в супрафизиологични дози, L-аргинин увеличава производството на азотен оксид (20). Това отпуска гладките мускули и увеличава артериалния приток на кръв към гениталните тъкани, което води до ерекция на пениса и кръвонапълване на вагинална стена. Плацебо-контролирано проучване върху ефекта на L-аргинин установява подобрение в сексуалното желание и удоволствие при жени в перименипаузалния период (21). В друго проучване се демонстрира преодоляване на еректилната дисфункция при мъже (22). Авторите мета-анализ от 10 проучвания стигат до заключението, че L-аргинин е безопасен и ефективен при лека до умерена еректилна дисфункция (23). В тези проучвания се регистрира и повишаване на общото сексуално удовлетворение, удовлетворението от половия акт, сексуалното желание, оргазмичната функция и еректилната функция (19). Според Krychman L-аргинин е удачен за мъже и жени, които се стремят да подобрят сексуалната функция (24). Добре е да се отбележи също, че L-аргинин стимулира сперматогенезата като увеличава броя и мотилитета на сперматозоидите. Подобрява и също физическата издръжливост.
Камагра обединява ефектите на тези четири природни екстракта и увеличава синтеза на азотек оксид, подобрява кръвооросяването, респективно кръвонапълването в малкия таз, което води до удължаване на ерекцията при мъже и сексуалната възбуда и платото при жени. Фиг. 1. Камагра оказва регулация на сексуалната функция в двойката партньори, което дава възможност за съвпадение на тяхното плато в процеса на коитус.
Камагра е подходящ при понижено либидо, възбудни нарушения, преждевременна еякулация, еректилна дисфункция, оргазмени смущения, диспареуния, както и при патология в спермато- и овогенезата. Камагра се дозира по 1 капсула 3 пъти дневно след хранене. Продуктът е предназначен за дългосрочно решение, а не за получаване на моментен ефект. Ефектът му е различен за всеки индивид. Обикновено са необходими 4 седмици за получаване на пълен резултат.
Камагра е максимална природна комбинация за сексуални дисфункции при мъже и жени, която е необходима в клиничната практика. Продуктът е с висока ефективност и дългосрочно повлияване, което е научно доказано. Камагра е с отлична поносимост и висок профил на безопасност при продължителна употреба. Следователно по-широкото приложение на Камагра в клиничната практика е препоръчително
Библиография
1) T.S. Sathyanarayana Rao et al. Indian JPsychiatry. 2018 Feb; 60 (Suppl 3): S397-S409
2) Mahmoud A, Hayhurst KP, Drake RJ, Lewis SW. Second generation antipsychotics improve sexual dysfunction in schizophrenia: A randomized controlled trial. Schizophrenia Research and Treatment. 2011
3) Rosen RC, Lane RM, Menza M. Effects of SSRIs on sexual function: a critical review. J ClinPsychopharmacol. 1999; 19:67-85
4) Vester-Blokland ED, Van der Flier S, Rapid Study Group. Program and abstracts of the American Psychiatric Association 156th Annual Meeting. San Francisco, California: 2003. May 17-22, Sexual functioning of patients with major depression treated with mirtazapine orally disintegrating tablets or sertraline. Abstract NR 494
5) Assari S. Intercourse avoidance among women with coronary artery desease. J Sex Med. 2014 Jul; 11(7): 1709-16
6) Akram et al. Tribulus terestris Linn.: A review article: Journal of Medicinal Plants Research Vol. 5(16), pp.3601-3605, 18 August, 2011
7) Gama CR, Lasmar R, Gama CF, et al. Clinical assessment of Tribulus terrestris extract in the treatment of female sexual dysfunction. Clin Med Insights Womens Health. 2014;7:45-50
8) Kushnir VA, Darmon SK, Barad DH, Weghofer A, Gleicher N. Effects of dehydroepiandrosterone (DHEA) supplementation on sexual function in older premenopausal infertile women. Endocrine. 2018 Oct 11.
9) Vale FB, Zanolla Dias de Souza K, Rezende CR, Geber S. Efficacy of tribulus terrestris for the treatment of premenopausal women with hypoactive sexual desire disorder: a randomized double-blinded, placebo-controlled trial. Gynecol Endocrinol. 2018;34:442-445.
10) Kamenov Z, Fileva S, Kalinov K, Jannini EA. Evaluation of the efficacy and safety of Tribulus terrestris in male sexual dysfunction-A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Maturitas 2017;99:20-26
11) Asadmobini A, Bakhtiari M, Khaleghi S, Esmaeili F, Mostafaei A. The effect of Tribulus terrestris extract on motility and viability of human sperms after cryopreservation. Cryobiology. 2017;75:154-159.
12) Zheng B.L. et al. Urology 2000, 55:598-602
13) Cicero AF. et al. J. Ethnopharmacology, 2001
14) Cicero AF. Et al. Andrologia, 2002, 34:177-179
15) Zenico T, et al. Andrologia. 2009, 41 (2):95-9
16) Dording CM, CNS Neurosci.Ther. 2008, 14(3):182-91
17) Ohta Y, et al. Andrologia.2016, 48(3):347-54
18) Jang DJ, Lee MS, Shin BC. Red ginseng for treating erectile dysfunction: a systematic review. Br J Clin Pharmacology. 2008;66:444-450
19) Agarwal U, Didelija IC, Yuan Y, Wang X, Marini JC. Supplemental citrulline Is more efficient than arginine in increasing systemic arginine availability in mice. J Nutr. 2017;147:596-602
20) Cui T, Kovell RC, Brooks DC, Terlecki RP. A urologist’s guide to ingredients found in top-selling nutraceuticals for men’s sexual health. J Sex Med. 2015;12:2105-2117
21) Ito Ty, Trant AS, Polan MA. Double-blind placebo-controlled study of ArginMax, a nutritional supplement for enhancement of female sexual function. J Sex Marital Ther. 2001;27:541-550.
22) Ito Ty, Kawahara K, Das A. The effects of ArginMax, a natural dietary supplement, for enhancement of male sexual function. Hawaii Med J. 1998;57:741-744
23) Agarwal U, Didelija IC, Yuan Y, Wang X, Marini JC. Supplemental citrulline Is more efficient than arginine in increasing systemic arginine availability in mice. J Nutr. 2017;147:596-602
24) West E, Krychman M. Natural aphrodisiacs—a review of selected sexual enhancers. Sex Med Rev. 2015;3:279-288.