Брой 9/2000
Доц. Славчо Кънчев
Клиника по спешна урология ЧМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“, София
Мястото на Детрузитола в нейното лечение
Инконтиненцията е по-скоро неудобство, отколкото опасност. Приблизително 5% от възрастното население страда от иконтиненция на урината. Регистрирани са 200 млн, но броят им е много по-голям. Инконтиненцията на урината може да бъде както самостоятелно заболяване с определена етиопатогенеза, морфология и клиника, така също и водещ или придружаващ симптом на редица урологични, гинекологични и неврологични заболявания. Тя трябва да се различава от лъжливата инконтиненция, при която урината се отделя навън вследствие вродени или придобити дефекти на уретрата, уретерите и пикочния мехур.
Жените са по-често засегнати от мъжете, най-вероятно в следствие на анатомичните особености на сфинктерната система, уретрата и пикочния мехур. Особен клиничен интерес представлява нощното незадържане на урината (enuresis nocturna).
Според типа на заболяването различаваме Стрес-инконтиненция, Императивена инконтиненция, Инконтиненция (моторна и сенсорна), Рефлекторна инконтиненция и Инконтиненция от преливане. Вторичната стрес-инконтиненция и urge-инконтиненцията при мъжете най-често възникват след операции при аденом на простатата или след хирургични операции в малкия таз.
Правилното определяне на типа на уринната инконтиненция е задължително условие за избора на адекватен лечебен подход. В основата на правилната диагностика на това заболяване са и резултатите от общите и специални изследвания: гинекологичен, урологичен или неврологичен преглед.
От специализираните изследвания се предприемат урофлоуметрия, цистотонометрия, профилометрия, сфинктерна ЕЕГ, фармакоцистотонометрия, колпоцистография, уретрография.
Медикаментозно лечение на инконтиненцията на урината
Понастоящем медикаментозното лечение на Incontinentio urinae се разпределя на следните групи:
1. Лекарства, действащи върху мехурната стена
– антихолинергици
– бета-адренергични медикаменти
– гладко-мускулни релаксанти
– блокери на калциевите канали
– трициклични антидепресанти.
2. Лекарства, действащи върху уретрата
Установено е, че urge-инконтиненцията представлява една от най-честите форми на това заболяване. За нейното лечение са създадени немалко медикаменти и тя с успех се лекува. Целта на лечението е да се нормализират детрузорните контракции, като респективно отзвучава и незадържането на урината.
Едно от новите средства за лечение на тази форма на заболяването е медикаментът Детрузитол, производство на фирмата „фармация Ъпджон“, таблетки от 1 и 2 мг. Всяка филм таблетка съдържа толтеродин Л-тартрат, съответстваща на 0.68 мг и 1,37 мг толтеродин.
Толтеродинът е компетитивен антагонист на мускариновите рецептори, който оказва избирателно действие върху пикочния мехур. Удачно е прилагането му в начална доза 2 мг 2 пъти дневно.
В резултат на лечението, според получените в Клиниката по урология при МБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ резултати, установихме, че Детрузитолът намалява детрузорната хиперрефлексия при 68,6% от болните още в първите 10-14 дни от лечението, като максималното детрузорно налягане се подобрява и достига физиологичните норми.
Честотата на микциите намалява още в първите 10-дни от лечението от 8-12 през деня, до 4-5, и от 5-6 през нощта до 1-2.
Подобрява се значително ефективният обем на пикочния мехур, към края на първия месец от лечението и достига 120-150 мл, при изходен обем 70-80 мл.
При 16,86% от болните в резултат от проведеното лечение с Детрузитол, също така към края на първия месец, почти не се налага използването на помощни средства срещу подмокрянето.
При лечението с този медикамент се наблюдават значително по-рядко известните нежелателни лекарствени реакции от антимускариновите ефекти.
Детрузитол в значителна степен е по-ефективен при моторната форма на ърдж-инконтиненцията. Продължителността на терапията е месец/месец и половина, в резултат на което не се наблюдават рецидиви на детрузорната хиперрефлексия и респективно на инконтиненцията на урината. Нашият опит показва, че Детрузитолът може с успех да бъде прилаган от общопрактикуващите лекари за лечението на инконтиненцията на урината при възрастни.