Брой 9/2001
Д-р Веселин Денков
Д-р Румяна Денкова
В природата се срещат стотици елементи, от които около 17 са жизненонеобходими за растенията, а 19 за животните и за човека, за да могат те да се развиват, растат и размножават нормално и за да бъдат в добро здравословно състояние. Четири от тези незаменими елементи (въглерод, водород, кислород и азот), които растенията извличат от водата и въздуха, представляват голям процент от тегловната маса на растителните тъкани в прясно състояние. При изгаряне на едно растение тези елементи излитат във вид на газове, а пепелта, която остава, представлява смес от извлечени чрез кореновата система от почвата различни минерални вещества, които се натрупват в плодовете, листата и други части на растението. Минералните хранителни вещества, съдържащи се в растителните организми в сравнително по-големи количества, се наричат макроелементи, а тези, които се съдържат в много малки количества микроелементи. в последно време се възприема минералните вещества, чиято концентрация в човешкия организъм превишава 0,001%, да се определят като макроелементи, а тези, чиято концентрация е от 0,001 до 0,000001% — като микроелементи.
Макроелементи (минерални соли).
Съдържат се в плодовете, цветовете, листата и други части на растенията предимно под форма на соли на калия, натрия, калция, фосфора, магнезия, желязото, хлора и сярата и затова се наричат още минерални соли. Тяхното процентно съдържание е различно, в зависимост от овощния вид, почвеноклиматичните условия, географското местообитание, геохимичните условия на околната среда и други фактори. Минералните соли не са енергийни източници, но тяхното присъствие в растенията е свързано с редица важни функции в човешкия организъм. От една страна, те улесняват протичането на биохимичните процеси и по този начин изпълняват каталитична роля. От друга страна, те са съставна част на клетъчната цитоплазма, като поддържат нейното колоидно състояние и регулират осмотичното налягане в клетките. Освен това, минералните соли вземат участие в кръвотворенето, кръвосъсирването, обмяната на веществата и растежа, а също и в изграждането на костната система и зъбите. Те изпълняват и друга важна функция регулират киселинноалкалното равновесие на организма. Чрез уриниране, дефекация и потене човек всекидневно губи известни количества минерални соли, поради което е необходимо те да се набавят чрез храната (особено от плодовете и зеленчуците).
Калиеви соли.
Съдържат се във всички плодове и то в по-голямо количество, в сравнение с останалите макроелементи. Калият намалява способността на тъканните белтъци да задържат вода и улеснява отделянето на течности с урината (има диуретично действие), като по този начин регулира водния баланс. Калият е физиологичен антагонист на натрия (който задържа водата в тъканите и предизвиква отоци) и затова при сърдечни и бъбречни заболявания, съпроводени с отоци, се препоръчва консумиране на плодове с високо съдържание на калий. Освен това, този елемент участва в синтезата на белтъци и гликоген и стимулира дейността на скелетната мускулатура, а също и на сърдечния мускул. Недостигът на калий се изразява с мускулна слабост, смущения в сърдечната дейност и водната обмяна, стомашно-чревната дейност и др.
Нормално човешкият организъм се нуждае от 2-3 г калий на денонощие.
Най-богати на калиеви соли са плодовете: фурма (до 700 мг%), портокал (до 461 мг%), мандарина (до 457 мг%), банан (до 395 мг%), бяла тиква (до 383 мг%), дрянка (до 363 мг%), шипка (до 350 мг%), пъпеш (до 330 мг%), киви и касис (до 320 мг%), кайсия и смокиня (до 330 мг%) и др.
Натриеви соли.
Заедно с калия те регулират водния обмен на организма. Колкото по-високо е обаче съдържанието на натриеви соли, толкова повече вода се задържа в човешкия организъм, което води до поява на отоци, повишено кръвно налягане, затрудняване дейността на бъбреците, задържане на отпадъчни продукти от обмяната на веществата, намаляване разтворимостта на солите на пикочната киселина. Натриевите соли поддържат осмотичното налягане на клетките. При недостиг се появява световъртеж и нарушаване на сърдечната дейност. в кръвната плазма се съдържат 300-330 мг% натрий. Денонощната потребност от този макроелемент за човешкия организъм е 5-6 г, като всекидневно почти същото количество натриеви соли се отделя чрез урината и потта.
С най-високо съдържание на натриеви соли са плодовете: нар (до 80 мг%), бодливо грозде (до 73 мг%), банан (до 54 мг%), фурма (до 52 мг%), вишна (до 48 мг%), арония (до 47 мг%), грозде (до 40 мг%), манго (до 28 мг%) и др.
Хлорни соли.
В малки количества се съдържат в доста плодове. Въпреки че основно хлорът постъпва в човешкия организъм под формата на натриев хлорид (готварска сол), обмяната му е различна от тази на натрия, но заедно с него участва в състава на стомашния и чревния сок, както и в секрета на задстомашната жлеза. Хлорът играе важна роля в поддържането на осмотичния баланс в организма. При излишък на хлор, той се отлага предимно по кожата, откъдето се излъчва чрез потта (до 6%), а при насищане на организма хлор се отделя и чрез урината (до 90%).
Повишено съдържание на хлор в кръвта настъпва при обезводняване на организма, а също при нарушаване на отделителната функция на бъбреците. Излишъкът на хлор води до образуване на отоци, развитие на възпалителни процеси, повишаване на кръвното налягане и до други неблагоприятни последствия. в кръвната плазма нормално се съдържат 340-380 мг% хлор. Недостигът и нарушеният обмен на хлор предизвикват болестни прояви например недостатъчна секреция на стомашния сок и др. Рязкото намаляване на съдържанието на хлор в организма може да доведе до тежко болестно състояние, йонякога с неблагоприятен изход.
Плодове, които съдържат най-голямо количество хлор, са: вишна и черна боровинка (до 8 мг%), малина и ябълка (до 3,1 мг%), касис (до 1,4 мг%), круша, слива и бодливо грозде (до 1 мг%) и др.
Калциеви соли.
Намират се в голямо количество във всички плодове. Калцият влиза в състава на всички телесни клетки и на кръвта, като спомага за съсирването й. Участва в изграждането на костната система и зъбите. Поддържа нормалната нервно-мускулна възбудимост и активира действието на някои ензими. Разпределението на калция в човешкия организъм се регулира от околощитовидните жлези и зависи от съотношението му с фосфора и магнезия, както и от някои витамини (С и D). От тяхното наличие зависи включването на калция в изграждането на костите. Недостигът на калций при децата води до недостатъчно вкалцяване на костите (рахит), а при възрастните до размекване на костната тъкан (остеомалация) и разрушаване на зъбите. Липсата му повишава дразнимостта на нервната система.
Потребността на организма от калций за денонощие е 0,8-1,0 г, която при бременни и подрастващи нараства до 1.5г, а при кърмачки до 2 г.
По-голямо количество калциеви соли се съдържат в плодовете: шипка (до 297 мг%), мандарина (до 120 мг%), къпина (до 80 мг%), фурма (до 65 мг%), лимон (до 60 мг%), дрянка (до 57 мг%), смокиня (до 54 мг%), малина, грозде и киви (до 50 мг%), портокал (до 49 мг%) и др.
Фосфорни соли.
Съдържат се в средни количества във всички плодове, фосфорът, също както калцият, участва в образуването на костната система и зъбите. Под форма на фосфорна киселина той влиза в състава на много органични съединения в човешкия организъм, които са с висока биологична активност, като аденозинтрифосфорна киселина (АТф), нуклеопротеини, креатинфосфат, фосфолипиди и др. фосфорът участва и в обмяната на веществата, както и в процесите на натрупване и освобождаване на енергия в митохондриите („центрове“ на клетъчното дишане). взема участие и в процесите на фосфорилирането и е необходим за нормалната сейност на нервната система при човека. в усвояването на фосфора участва витамин D, който регулира фосфорната (а също и калциевата) обмяна. Понеже фосфорът влиза в състава на вещества, които са свързани с енергийните процеси, при големи физически натоварвания е необходимо увеличаване на приема му в организма.
Потребността от фосфор на денонощие за възрастни е 1.6г, като при повишени натоварвания достига до 2-2,5 г, при бременни до 3 г, при кърмачки до 3,8 г.
От плодовете, най-богати на фосфорни соли са: шипка (до 258 мг%), фурма (до 62 мг%), черна черница (до 47,7 мг%), касис (до 45 мг%), малина и бяла тиква (до 44 мг%), къпина (до 40 мг%), смокиня (до 36 мг%), грозде и ягода (до 35 мг%) и др.
Магнезиеви соли.
Съдържат се в средни количества във всички плодове. Магнезият е физиологичен антагонист на калция и неговата обмяна е свързана с фосфорната, като активира ензимите, участващи в нея. влиза в състава на редица ензимни системи, в които е „активен център“. взема участие (също както калция и фосфора) в развитието на костната и в дейността на нервната система.
Магнезиевите соли влияят върху биосинтеза на белтъчините в организма, участват в процесите на дишането и храносмилането и понижават артериалното кръвно налягане при хипертоници. Недостигът на магнезий в човешкия организъм нарушава белтъчния синтез, което довежда до задържане на растежа. Смята се, че недостигът на магнезий спомага за отлагане на холестерол по стените на кръвоносните съдове, което води до развитие на атеросклероза.
Денонощната потребност от магнезий за възрастни е 0,2-0,4 г, а за бременни, кърмачки и деца тя е значително по-голяма.
Плодове, богати на магнезиеви соли, са: шипка (до 122 мг%), фурма (до 65 мг%), мандарина (до 38 мг%), банан (до 36 мг%), къпина (до 35 мг%), малина и ракитник (до 32 мг%), дрянка и грозде (до 26 мг%) и др.
Железни соли.
Съдържат се във всички плодове. Желязото има важно значение като съставка на хемоглобина. Главно депо, в което се натрупва желязото, е червеният костен мозък, където се осъществява еритрогенезата (образуването на еритроцити). Желязото влиза в състава и на други тъкани черен дроб, мускулатура и др., а също и в състава на много ензимни системи, благодарение на които се осъществяват окислителините процеси. При недостиг на желязо настъпват смущения в образуването на червените кръвни клетки и хемоглобина, което води до желязодефицитна анемия.
Потребността от желязо за деца е около 7-10 мг на денонощие, за възрастни 15-17 мг, като при бременни и кърмачки е значително по-голяма.
Желязни соли се съдържат във всички плодове, като найбогати на този елемент са: мандарина (до 15 мг%), грозде (до 6 мг%), портокал (до 5 мг%), кайсия (до 4,8 мг%), дренка (до 4,1 мг%), черна черница (до 4,0 мг%), слива (до 3,1 мг%) и др.
Серни соли.
Съдържат се в много плодове в по-ограничени количества. Сярата влиза в състава на редица органични съединения, най-вече на някои аминокиселини (цистин, цистеин, метионин), а също в хрущялната тъкан, космите, ноктите, повърхностния кожен слой, както и в нервната тъкан. Сярата е нужна за белтъчния синтез, клетъчното дишане и за нормалната дейност на жлезите с вътрешна секреция. Особено необходима е за обезвреждане на токсичните вещества, постъпващи от червата в черния дроб.
Денонощната потребност от сяра е около 1-1,5 г.
От плодовете с най-голямо съдържание на серни соли са: фурма (до 65 мг%), грозде (до 20 мг%), бодливо грозде (до 18 мг%), малина (до 16 мг%), черна боровинка (до 11 мг%), смокиня (до 10 мг%) и др.
Продължава в следващия брой.