Българският лекарски съюз е готов да атакува в съда предложените промени, свързани с възможността за прекратяване на договорите на лечебните заведения, обяви председателят на съсловната организация д-р Венцислав Грозев.
Става въпрос за поправката, според която при нарушение НЗОК ще може да прекратява договор с болница още преди съдът да се е произнесъл от обжалването на решението й. Текстът бе записан в проектобюджета на касата за идната година, през който се правят поправки в Закона за здравното осигуряване.
„Това е рестриктивна мярка, която определено ще бъде преследвана в съда от страна на Българския лекарски съюз, ако се приеме. Готови сме да я атакуваме“, посочи д-р Грозев.
Срещу предложените промени се обявиха и редица други представители на съсловието.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- По данни на НЦОЗА: Двойно повече мъже отколкото жени с инфаркт за първото шестмесечие на 2025 г.
- Забрана за използване на съставката ТРО в Евросъюза влиза в сила от 1 септември
- По данни на Евростат за 2023 г. България с най-висок общ дял на пушачите в ЕС
- По проектите на МЗ: Половината от чакащите за зачисляване вече са потвърдили заявленията си за специализация
- Ива Христова: Пикът на заболяванията, пренасяни от комари, е от юли до септември